Az elmúlt években gyakrabban fordult elő, hogy a Hévízi-tóban olyan halfajt mutattak ki, amely a magyarországi természetes vizekben eddig nem volt ismert - olvasható az Infostart oldalán. Ez a minta folytatódott a napokban, amikor a Magyar Haltani Társaság egyik olvasója a szervezet Mit fogtam? című rovatába egy ismeretlen halról készült felvételt küldött be. A magánszemély a rejtélyes állatot a Hévízi-tó forrásbarlangjában készült víz alatt készített videón fedezte fel.
A halról a Magyar Haltani Társaság akvarisztikai szakértője kiderítette, hogy egy óriás algaevőhal (Ptergyoplichthys pardalis). Ennek a hétköznapi beceneve a plekó, és jóformán minden állatkereskedésben beszerezhető. Maga a faj azonban Dél-Amerika északi részén, Peruban és Bolíviában őshonos, ezért a fehérvizes esőerdei körülmények a legmegfelelőbbek a számára.
2015 óta egyébként már olyan édesvízi trópusi halak kerültek ki a Hévízi-tóból, mint például a pompás malawisügér, a citromsügér, a jaguársügér, az ötfoltos tarkasügér, a tűzfejű tarkasügér és a jukatáni fogasponty. A szakértők szerint a jelenség arra vezethető vissza, hogy a Hévízi-tó kifolyójától egy-két kilométeren át meleg a víz, és felelőtlen akvaristák ezt telerakják olyan halakkal, melyeket akváriumi céllal tartanak az országban.