Kostyál Pál december 22-én látogatott el a Hévízi-kifolyóhoz, hogy a téli időszakban is kellemes, 18 fokos vízben merüljön. A búvár elsődleges célja az volt, hogy felmérje az invazív halfajok jelenlétét a területen. Tapasztalatai szerint ezek a fajok továbbra is jelen vannak a vízben, annak ellenére, hogy évek óta próbálják őket eltávolítani.
Úgy látszik, ezek már kipusztíthatatlanok onnan, hiába is próbálják már évek óta. Csukát már nem találtunk a vízben, pedig telepítettek bele. Igaz, hogy ez már lassan egy éve történt
- nyilatkozta a fotós a Sokszínű vidéknek. A szakember véleménye szerint a csukák eltűnésének oka valószínűleg a horgászok tevékenysége lehet, akik rendszeresen látogatják a területet. A Hévízi-kifolyó tarka "vendégei" már régóta ismertek a szakemberek körében. Két fő taxonba sorolják őket, de számos hibrid is megtalálható a vízben. Ezek a trópusi halak elsősorban a tó meleg vizét elvezető Hévíz-patak északi szakaszán érzik otthon magukat.
Fontos megjegyezni, hogy az idegenhonos fajok jelenléte veszélyt jelenthet a helyi ökoszisztémára. Ezek a példányok gyakran akváriumokból kerülnek a természetes vizekbe, ahol kiszoríthatják az őshonos élőlényeket. A szakértők felhívják a figyelmet arra, hogy a megunt házi kedvenceket nem szabad "szabadon engedni". Ehelyett javasolják, hogy az állatokat vigyék állatkertekbe, ahol rendszeresen befogadják az ilyen jövevényeket.
A Hévízi-kifolyó esete jól példázza, milyen következményekkel járhat az idegenhonos fajok betelepülése egy természetes élőhelyre, és rávilágít a felelős állattartás fontosságára is.