Épp csak egy kis túlzás lenne azt állítani, hogy 2022. karácsonyán és 2023. húsvétján felcserélődött az ünnepek időjárása. Amíg a legutóbbi karácsonykor sokfelé kora tavaszias időben volt részünk, sőt, a fővárosban december 24-én a napi melegrekord is megdőlt, addig az idei húsvétnak voltak olyan napjai, amikor havazott az ország egyes részein, valamint a Börzsöny, a Bakony és a Kőszegi-hegység sem maradt ki az áprilisi télből - olvasható az Időkép.hu oldalán.
A két ünnep napjait összevetve látható, hogy az elmúlt karácsony három napján többfelé lehetett magasabb csúcsértékeket mérni, mint az idei húsvét nagypéntekjén és nagyszombatján. Karácsonykor többfelé mutattak 12-15 fokot, sőt december 26-án 16-17 fokot is a hőmérők, míg nagypénteken és nagyszombaton csak 10-12 fokig melegedett a levegő az enyhébb időnek örvendő tájakon, sokfelé 10 fok alatt maradtak a maximumok, több magyar tájegységen pedig csak 4-6 fok körüli csúcsértékek voltak a jellemzők. A hőmérséklet-eloszlás másként nézett ki karácsony második napján, mint húsvétvasárnap, ami azt jelenti, hogy december 26-án a déli tájakon volt legenyhébb az idő, április 9-én viszont keleten, északkeleten mutatták a legmagasabb értékeket a hőmérők. Emiatt voltak olyan tájai az országnak, ahol húsvétvasárnap is hűvösebb volt, mint december 26-án.
Húsvéthétfőn már általában 9 és 18 fok között alakultak a maximumok, így az idei húsvéthétfőre már azt lehetett mondani, hogy nagyjából az évszaknak megfelelően alakult a napi csúcshőmérséklet az országos átlagot tekintve, viszont az idei húsvét első három napjának maximum-hőmérsékleteinek az átlaga kevéssel alacsonyabban alakult, mint a 2022-es karácsony három napjának maximum-hőmérsékleteinek az átlaga.