Szendőfi Balázs természetfilmes, az MHTT rendszeresen publikáló tagja a Magyar Szó nyomtatott számában azt írta, ökológiai szempontok kevés helyen és igen ritkán érvényesülnek a pontytelepítésekben - írja a pecaverzum.hu. Tudományos tényekre alapozva felsorolta a ponty káros ökológiai hatásait. Elsődleges és legjelentősebb hatás a víz átlátszóságának drasztikus csökkenése, vagyis a víz zavarosítása.
Ezt a ponty többféle módon is okozza párhuzamosan: az aljzat állandó túrásával felkavarja azt, lebegő szemcséket juttat a vízoszlopba. Ugyanezzel a tevékenységével rontja a hínárnövények gyökérzetének megtapadását, valamint a fizikai felzavarással a fényt is csökkenti előlük. A növények árnyékoló hatásának csökkentése aztán átmenetileg több fényt enged a vízbe, jobban elszaporodik a fitoplankton, ami még zavarosabbá teszi a vizet
- fejtette ki bővebben a negatív hatásokat. Szendőfi Balázs szerint a nagy mennyiségű pontykihelyezések komplex zavart okoznak a vízi életközösségekben. Úgy látja, más halfajok horgászatának népszerűsítése, jóval több kíméleti terület kijelölése és a horgászok számának csökkentése (akár szigorúbb vizsgákkal vagy más minőségi szűréssel) enyhítheti a problémát.