A madárinfluenza egyre gyakoribb kitörése miatt a kormányoknak át kellene gondolniuk a járvány elleni védőoltás alkalmazását a baromfiknál, ugyanakkor például az Egyesült Államok vonakodik az oltástól attól tartva, hogy komoly kereskedelmi korlátozások bevezetését hoznái el. Monique Eloit, a WOAH főigazgatója a Reuters-nek elmondta, a koronavírus árnyékában mindenképp fontos lenne figyelni az esetleges világjárványok elterjedésének lehetőségére.
Mivel most már szinte minden nemzetközi kereskedelmet folytató országban előfordulat madárinfluenza-fertőzés, talán itt az ideje, hogy a szisztematikus selejtezés mellett, amely továbbra is a fő eszköz a betegség megfékezésére, a vakcinázásról is beszéljünk
- mondta a vezető.
A párizsi székhelyű WOAH vasárnaptól ötnapos általános ülést tart, amelynek középpontjában a magas patogenitású madárinfluenza (HPAI) áll. A WOAH felmérése szerint az EU tagállamoknak mindössze 25 százaléka egyezne bele a madárinfluenza elleni védőoltással kezelt baromfitól származó termékek behozatalába. 2022-ben az Európai Unió 27 tagállama megállapodott a madárinfluenza elleni vakcinázási stratégia végrehajtásáról. Franciaország az első uniós ország, amely a kacsákkal indulva, elkezdi az oltás alkalmazását, azt követően, hogy a 2021-2022-es évben mintegy egymilliárd eurót költött a baromfik tömeges leölése miatti kártalanításra.
Az Egyesült Államok Mezőgazdasági Minisztériuma (USDA) a napokban azt nyilatkozta, hogy a magas patogenitású madárinfluenza elleni küzdelemben igyekeznek minden követ megmozgatni, és folytatják azokat a kutatásokat, amelyeket a madárinfluenza elleni vakcinázási lehetőségek után folytatnak. Ugyanakkor kiemelték azt is, hogy továbbra is a biológiai biztonsági intézkedéseket tartják a leghatékonyabb eszköznek a vírus megfékezésére és mérséklésére az állományokban.
A WOAH közlése szerint habár a madárinfluenza az emberekre továbbra is csak minimálisan jelent veszélyt, ennek változására fel kell készülni. A jelenleg leginkább fertőző H5N1 törzse a madárinfluenzának több ezer emlőst, döntően oroszlánt, rókát, vidrát és macskát fertőzött meg már, és okozta a halálát. Közölték, a vakcinázásnak elsősorban a szabadon tartott baromfikra, azon belül is a kacsákra kell összpontosítania, a vírust ugyanis nagyrészt a vándorló madarak terjesztik. A brojlercsirkék beoltásának, amelyek a világ baromfitermelésének mintegy 60 százalékát teszik ki, a szervezet szerint kevesebb értelme van.