Módosítani kell a szövegeken ahhoz, hogy a megállapodás valóban létrejöjjön és mindkét félnek jó eredményeket hozzon - tette hozzá. Cafiero szerint egyebek között módosításra szorul, hogy a jelenlegi tervezetben az EU a vámmentességek és exportkvóták tekintetében lényegesen jobb helyzetbe kerül, mint a dél-amerikai gazdasági közösség.
Az argentin tárcavezető nehezményezte a Brüsszel által megkövetelt, klíma- és környezetvédelemmel, valamint emberi jogokkal foglalkozó függeléket is. A szöveg egyoldalúan a környezetvédelemre összpontosít anélkül, hogy figyelmet fordítana a gazdasági és társadalmi fejlődésre - hangsúlyozta Cafiero.
A szabadkereskedelmi megállapodás kérdésében 2019 óta nem történt előrelépés, lényegében az amazonasi erdőirtás körüli uniós aggályok miatt. Az egyezséggel a világ legnagyobb szabadkereskedelmi övezete jönne létre a vámok leépítésével és kereskedelem fokozásával mintegy 780 millió ember számára.
A megállapodást minden tagállamnak ratifikálnia kell, ugyanakkor mind Dél-Amerikában, mind Európában vitákat vált ki. Egyes államok ugyanis féltik piacaikat, míg mások a munkajogi, valamint környezetvédelmi szabványaik fellazulásától tartanak.
Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke júniusban, latin-amerikai körútján kifejezte reményét, hogy még az idén véglegesíteni tudják majd az egyezményt. Luiz Inácio Lula da Silva brazil államfő azonban élesen bírálta az EU szigorúbb környezetvédelmi szabványok iránti követeléseit, amelyek szerinte veszélybe sodorják a megállapodást. A Mercosur-tagállamok keddi csúcstalálkozóján Brazília veszi át a gazdasági blokk elnökségét.