Robert Telus lengyel mezőgazdasági miniszter kedden azzal vádolta Oroszországot, hogy "a gabonát fegyverként használja", és kijelentette:
Varsó hajlandó javítani a Lengyelországon keresztül történő tranzitforgalmat, mivel a gabonát nem lehet a tengeren keresztül szállítani, de az Európai Uniónak segítenie kell az infrastruktúrával.
Az EU segítségét kérik
Azt is elmondta, hogy Lengyelországban még csak most kezdődött az aratás, és a további tranzit nem fog azonnal megérkezni.
Rá kell kényszerítenünk az EU-t, hogy segítsen az infrastruktúra javításában
- mondta.
Az EU tisztviselői kedden közölték, hogy az általuk szolidaritási sávnak nevezett, vagyis az Ukrajna szomszédain keresztül vezető közúti és vasúti összeköttetések nagyobb mértékű kihasználására törekszenek.
Agrárminiszterek találkozója szerdán
Az Ukrajnával határos más nemzetek mezőgazdasági termelőinek tiltakozása, valamint Lengyelországé, ahol mindez különösen érzékeny kérdés a választások évében, arra késztette Brüsszelt, hogy májusban megállapodjon az ukrán gabona szárazföldi behozatalának korlátozásáról, és csak tranzitszállítmányokat engedélyezzen.
Telus, aki szerdán találkozik román, bolgár, magyar, szlovák és moldovai kollégáival, elmondta, hogy Varsó szorgalmazni fogja az ukrán gabonaimportra vonatkozó embargó meghosszabbítását szeptember 15. utánra.
Krzysztof Ardanowski volt mezőgazdasági miniszter és elnöki tanácsadó a Reutersnek azt mondta, hogy a fekete-tengeri megállapodás összeomlása katasztrofális lenne Lengyelország számára, mivel a logisztika nem javult az elmúlt 12 hónapban. "A kikötők kapacitása nem változott, a vasúti és közúti kapcsolatok száma nem nőtt" - jelentette ki. "Az Ukrajnával határos országokra nyomás nehezedik majd, hogy nyissák meg a határokat, ugyanakkor az Európai Bizottságtól nem hallok új, a logisztikát érintő javaslatot".