Az olasz kormány még májusban válságtanácskozást hívott össze, mivel az alapvető élelmiszer ára az országos infláció következtében több mint kétszeresére ugrott. Miután a durumbúza globális termelése 22 éves mélypontjára süllyedt, a híres olasz tésztagyártóknak szokatlan beszállítókhoz, például Törökországhoz kellett fordulniuk fő alapanyagukért - írta meg a Reuters.
Torontóban a Continental Noodles tudta, hogy baj van, amikor júliusban néhány hét alatt 24%-kal, 26 kanadai dollárra (6680 forintra) emelkedett egy 20 kilogrammos zacskó durumbúzából őrölt búzadara ára. A családi tulajdonban lévő Continental, amely a Whole Foodsnak és a nagyközönségnek is árul fettuccinét és ravioli-t, a spanyolországi és indiai terméskiesés után a szószhoz használt paradicsomért is többet fizet. A Continental egyik tulajdonosa, Vincent Liberatore attól tart, hogy az árak még inkább emelkedni fognak most, hogy a legnagyobb durumexportőrök, a kanadai farmerek termését tönkretette az aszály. A szakember szerint az üzlet addig fogja elviselni a költségeket, ameddig csak lehet, bizonytalan, hogy a fogyasztók mennyivel fognak többet fizetni.
A lakosság kimerült, és mindennek megemelkedett az ára. A legnagyobb stressz számunkra, üzlettulajdonosok számára jelenleg az, hogy nem tudjuk, mire számíthatunk
- mondta Vincent Liberatore.
A Nielsen piackutató cég szerint a kiskereskedelmi tésztaárak idén mintegy 12%-kal emelkedtek Európában és 8%-kal az Egyesült Államokban. Egy másik alapvető élelmiszer, a rizs ára is megugrott, miután Indiában exportkorlátozásra került sor. A Nemzetközi Gabonatanács előrejelzése szerint a durumtermelés 2023/24-re 22 éves mélypontra esik, ami a világ készleteit három évtized óta a legkisebbre csökkenti.
De mi történt Kanadában?
Amikor a prérik idén nyáron kiszáradtak, Darold Niwa kanadai gazdálkodó már látta, hogy búcsút inthet a bőséges durumtermés iránti reményeinek. Mint fogalmazott, június 10-ig úgy érezte, jó lesz a termés, de azóta már attól tart, hogy egy veszteséges évben lesz része idén. A gazdálkodó ugyanis megközelítőleg csak tonna durumbúzát tudott betakarítani hektáranként. Ezzel azonban az a probléma, hogy Kanada adja a durumbúza globális kereskedelmének mintegy felét, de az idei termés 12 év óta a második legkisebb termésnek ígérkezik az országban. A kanadai farmerek várhatóan 4,3 millió tonna durumot termelnek idén, jelentette a kanadai statisztikai hivatal kedden.
Az Egyesült Államokban a szárazság miatt várhatóan szintén kisebb termést takarítanak be, míg Spanyolországban az aszály csökkentette a termést, Olaszországban és Franciaországban pedig a zord időjárás miatt vegyes minőségű termést takarítottak be. A romló kínálat hat hónapos csúcsra emelte az Euronext határidős árfolyamát augusztus elején. A kiugrás miatt a fő importőr Algéria augusztus elején lemondta a durumtenderét. A nagy importőr a héten új tendert hirdetett.
Új szereplő léphet be a durumpiacra
Olaszországban, amely a hazai termés kiegészítéseként importra támaszkodik, egyes cégek új beszerzési források felé fordulnak. És meglepő módon Törökország jelent meg új durumexportőrként. A piaci becslések szerint a török durumexport ebben a szezonban eddig 300 ezer tonnát tett ki, amelynek nagy része Olaszországba irányul. A kereskedők szerint Törökország a bőséges termést és a magas készleteket kihasználva fordítja meg szokásos importőri szerepét. Exportja várhatóan eléri az 500 ezer tonnát, de a kormányzati kiviteli engedélyektől függően akár az 1 millió tonnát is.
A török export lehűtötte a mediterrán és észak-amerikai árakat, de azok ismét emelkedni fognak, amikor Törökország egy-két hónapon belül kifogy a durumbúzából
- mondta Philip Werle, a spanyolországi székhelyű Northstar Brokerage partnere.
A rövid távú kínálat enyhülésében Oroszország is részt vett, ahonnan július óta több mint 100 ezer tonnát szállítottak az Európai Unióba az uniós importadatok szerint. A Barilla tésztaóriás, amely különböző országokban dolgozza fel a helyi durumot, azt mondta, hogy jelenleg nem lát kritikus ellátási problémákat.
A Strategie Grains tanácsadó cég szerint a tésztagyártók esetleg több lágybúzát használhatnak, ahol a szabályozás lehetővé teszi, és a fogyasztók jövedelme korlátozott. A durum, a legkeményebb búza, a puha búzával ellentétben a tésztáknak az értékelt "al dente" állagú, szilárd textúrája van. Észak-Afrikában a durumbúzát kuszkusz készítésére is használják.
Nem lesz elég durum az egész világ ellátására a normális kereslet mellett
- mondta Severine Omnes-Maisons, a Strategie Grains elemzője.
Eközben Vincenzo Martinelli, az olasz malomipari szövetség, az Italmopa durumszekciójának elnöke idegesen várja a kanadai betakarítás eredményét. Mint fogalmazott, Kanada nélkül az árak csak emelkedni fognak.