Legyek
A legyeket különösen az olyan ételek vonzzák, amelyek bármilyen szagot árasztanak, ezek közül a gyümölcsök és zöldségek jelentik az egyik fő célpontot.
A legyek egyszerre több mint 100 káros kórokozót hordozhatnak, és a lábukon keresztül továbbítják azokat.
Azok a legyek, amelyek az egész szemetet és hulladékot bejárják, mielőtt továbbállnának, átviszik az összes durva bakteriális kórokozót a friss élelmiszerbe. A leggyakrabban előforduló betegségek közé tartozik a szalmonella, az E. coli - szóval nem meglepő, ha ételmérgezés-szerű tüneteket tapasztalunk egy légyinvázió után.
Aszalványmolyok
A nőstény naponta 25–140 petét rak egyesével vagy kisebb csomókban a tápanyagra vagy annak közelébe; összesen mintegy 3–400-at. A lárva 4-5 nap múlva kel ki, és azonnal enni kezd. Táplálkozás közben az élelemből csomókat készít, és ezeket selyemfonállal szövi össze. A hernyó a kedvezőtlen körülményeket jól tűri; ha a szükség úgy hozza, a raktár zugaiban, a padló repedéseiben felhalmozott hulladékon is megél.
Az elűzésükhöz először is meg kell keresnünk a kamrában, konyhában lévő összes "fertőzött" területet.
A lárvák lehetnek az élelmiszerekben és a csomagolás réseiben is, kutassuk át a gabonaalapú termékeket, hiszen ezek a molyok kedvenc csemegéi. Sajnos ezután nincs más megoldás, ki kell dobni az összes érintett ételt, majd át kell törölnöd mindent hígítatlan ecettel - ez fogja megölni a lárvákat.
Fontos, hogy a kidobott tasakokat, tárolókat, csomagolásokat közvetlenül a kültéri kukába kell kidobni hiszen, ha bennmaradnak a konyhai szemetesben, onnan könnyen visszatelepülhetnek a lakásba.
Ha mindent kidobtunk, jöhet a porszívózás, hiszen a sarkokban, a szekrények tetején és minden apró zugban meghúzódhatnak a moly lárvái.
Muslicák
Gyakori probléma, hogy muslicák jelennek meg a gyümölcsök és zöldségek között. A muslicákat még jobban vonzzák a túlérett és büdös gyümölcsök, mint a házilegyeket. Ezek mindent kedvelnek, ami erjesztett, legyen az folyékony vagy szilárd. Kedvenceik közé tartozik a túlérett gyümölcs, zöldség, a levéltetvek mézharmata, a lefolyók és még a maradék alkohol is.
A muslicák nemcsak megeszik a túlérett táplálékot, hanem tojásaikat is belerakják.
Mivel a muslicák rövid életük során naponta több száz tojást is lerakhatnak, előfordulhat, hogy a fertőzés még azelőtt megtörténhet, mielőtt észrevennénk. Ezért is fontos, hogy a rothadt vagy túlérett gyümölcsöt és zöldséget mihamarabb dobjuk ki.
Zsizsik
Hivatalos nevén gabonazsuzsok, a gabonaszállítmányokkal széthurcolták, és ma már világszerte elterjedt. Olykor tömegesen megjelenik, főleg nedves környezetben okoz jelentős kárt. A zsizsik bármilyen száraz élelmiszerrel az otthonunkba kerülhet, főként gabonafélékben bújik meg, legyen szó lisztről, rizsről, száraztésztáról, de fűszerben, olajos magvakban, hüvelyesekben, sőt, akár még csokoládéban is előfordulhat. A zacskós csomagolásban könnyen észrevehetjük a lárvákat, a papírcsomagolású élelmiszereknél pedig arra kell figyelni, hogy ne legyen sérült a borítás.
A rendszeres takarítás és a légmentesen záró edények alkalmazása szintén segíthet a gabonazsizsik elleni védekezésben.
Hangyák
A hangyák azért élnek, hogy táplálékot találjanak hatalmas kolóniáik számára, és bármilyen morzsa vagy táplálékrészecske, amit találnak, kielégítő.
Különösen kedvelik a cukros vagy fehérjetartalmú ételeket, az édes gyümölcsökről nem is beszélve.
Ha bármilyen repedés vagy lyuk van az épületben, a hangyák bejutnak a belsejébe, és megtalálják az utat a terményekhez, és mivel feromonokat hagynak maguk után kolóniájuk többi tagja is megtalálja őket.
A hangyák viszont nagyobb kockázatot jelentenek az általuk hordozott láthatatlan betegségek miatt, és kevésbé az esetleges harapások miatt. Az E. coli és a szalmonella is gyakran a hangyákhoz köthető, és az ételmérgezés-szerű tünetek is kapcsolatba hozhatók velük.