Magyarországon idén mintegy 20564 hektáron folyik almatermelés. A legfontosabb termesztőkörzetünk továbbra is Szabolcs-Szatmár-Bereg vármegye, ahol összesen 15 136 hektár almaültetvény található. E mellett Heves, Borsod-Abaúj-Zemplén, Jász-Nagykun-Szolnok és Zala vármegyékben is jelentős felületen termesztenek almát a gazdálkodók. A termőterület sajnos évről évre szűkül, tíz évvel ezelőtt például még mintegy 30 ezer hektár almaültetvény volt az országban. Az ágazat kilátásait tekintve a folyamat a jövőben is folytatódhat, a szakemberek előrejelzése szerint a termőterület évente mintegy 1000 hektárral csökkenhet az előttünk álló időszakban, de ez a folyamat rosszabb esetben drasztikusan fel is gyorsulhat - írta meg lapunk korábban.
Mi várható idén?
Az Agrárszektor nyáron több almatermelőtől megtudta, hogy az aszály nem okozott gondot, és a tavaszi fagyok sem jelentettek akkora problémát, mint tavaly. A hűvös és csapadékos időjárás hatására azonban megjelentek a gombabetegségek, amelyek ellen folyamatosan védekezni kell, ráadásul a beporzás is gyengébb volt idén. A megkérdezett termelők éppen ezért inkább közepes termésre számítottak, arra viszont mind rámutattak, hogy a 2022-höz képest ez mindenképpen bőségesebb hozamot jelent majd - és így is lett.
A Nemzeti Agrárgazdasági Kamara és a FruitVeB közös becslése szerint az idén összességében mintegy 500-550 ezer tonna közötti almatermés várható. Ebből a mennyiségből 400-430 ezer tonnát tehet ki az ipari alma és 100-120 ezer tonna a friss piacra szánt gyümölcs. Mindez azért is örvendetes(ebb), mert a tavalyi almatermés jelentősen elmaradt a várakozásoktól, hiszen az előzetesen becsült 300-350 ezer tonnához képest végül csak 280 ezer tonnányi alma termett a hazai gyümölcsösökben. Ugyanakkor érdemes kiemelni azt is, hogy 2021-ben 520 ezer tonna alma termett Magarországon, és még ez is jócskán elmarad az ország 600-650 ezer tonnás termelési potenciáljától.
Milyen árakkal találkozhatunk most a boltokban?
Az alma ára is rendkívül széles skálán mozog, hiszen befolyásoló tényező az, hogy honnan származik, milyen fajta, bio, vagy nem bio és mekkora kiszerelésben árulják.
- A Kifli.hu-n egy kilogramm hazai Gála alma 600 forint, míg a bio kilója 650 forint. De van olyan bio alma is, melyet 4-es kiszerelésben árulnak és 1390 forintba kerül.
- A Nagybani piacon az I. osztályú import alma kilója 400-650 forint között érhető el, a hazai Golden alma 400-450 forint, a hazai Royal gála pedig szintén 400-450 forint.
- Az Auchanban az Idared alma kilójáért 443 forintot kell fizetni, de származási országnak Magyarország, Lengyel, Ausztria és Belgium is fel van tüntetve.
Ha pedig jóval olcsóbban - akár 200 forint körüli áron - szeretnénk megvásárolni ezt a gyümölcsöt, akkor a népszerű Szedd Magad akciók keretein belül megtehetjük:
Baranya megyei Szedd Magad
- Mozsgó, Győri Gyümölcsös
Bács-Kiskun megyei Szedd Magad
Fejér megyei Szedd Magad
Győr-Moson-Sopron megyei Szedd Magad
- Győrszentiván, Mészáros Gyümölcsös,
- Győrszentiván, Nagy Család Gyümölcsöse
Hajdú-Bihar megyei Szedd Magad
Heves megyei Szedd Magad Akciók
- Gyöngyös, Székely Családi Gazdaság
- Tenk, Sáfrán Kert
Nógrád megyei Szedd Magad
Pest megyei Szedd Magad
- Halásztelek, Tangazdaság,
- Pécel, Hardi Miklós kertje,
- Pomáz, Dolina,
- Pomáz, Dolina - Wisnovszky Családi Gazdaság,
- Pomáz, Margitligeti út,
- Szob, Nagy Családi Gazdaság,
- Tök, Tök jó gyümölcs,
- Törökbálint, Kiss Marika,
- Törökbálint, Mártonék
Somogy megyei Szedd Magad
Szabolcs-Szatmár-Bereg megyei Szedd Magad
- Nyírbátor,
- Nyírkáta
Tolna megyei Szedd Magad
- Madocsa, Gombos Család Almáskertje
Zala megyei Szedd Magad
Nagykanizsa, Borda Családi Gazdaság