Ukrajna és Lengyelország szövetségesek, de a kapcsolatok megromlottak, mióta ez utóbbi, valamint Magyarország és Szlovákia úgy döntöttek, hogy meghosszabbítják a tilalmat, amelyet azért vezettek be, hogy megvédjék a gazdákat az Ukrajnából származó gabona- és élelmiszerimport megugrásától Oroszország tavalyi inváziója után. A lengyel kormányra ráadásul a szélsőjobboldal részéről is nyomás nehezedik, hogy az október 15-i választások előtt keményebb álláspontot képviseljen Ukrajnával kapcsolatban - írta meg a Reuters.
Örülök, hogy a jövőről beszélünk, hogy a jövőre vonatkozó mechanizmusokat építünk ki, és csillapítunk bizonyos érzelmeket, amelyek nem tettek jó szolgálatot, és ez valószínűleg jó irány
- mondta Robert Telus lengyel miniszter a Mykola Szolszkij ukrán mezőgazdasági miniszterrel folytatott online megbeszélések után tartott sajtótájékoztatón.
Az ukrán mezőgazdasági minisztérium közölte, hogy a két miniszter egy héten belül további tárgyalásokat fog folytatni az ukránok által javasolt engedélyezési eljárásról. Ukrajna javaslata a kukorica, a repcemag, a napraforgómag és a búza kiviteli engedélyének bevezetését foglalja magában, amelyet öt szomszédos közép-európai országba, az Európai Unió tagállamaiba irányuló exportra szánnak. A javaslat értelmében Ukrajna az importáló országokkal egyeztetne a termékek listájáról és mennyiségéről. Az országok maguk döntenék el, hogy készek-e elfogadni ezeket az árukat.
Lengyelország mindeközben azt akarja elérni, hogy Ukrajna vonja vissza a Kereskedelmi Világszervezethez (WTO) a tilalmak miatt benyújtott panaszát. Tarasz Kacska, az ukrán gazdaságfejlesztési, kereskedelmi és mezőgazdasági miniszterhelyettes, aki a Lengyelországgal folytatott legutóbbi tárgyalásokat konstruktívnak nevezte, később azt mondta, hogy Ukrajna garanciákat remél arra, hogy a gabonaimportra vonatkozó, ilyen jellegű korlátozások többet nem ismétlődnek meg.
Csak akkor fogjuk hivatalosan bejelenteni az egész világnak, hogy ez a vita véget ért
- jelentette ki Tarasz Kacska.