Andrew Bate a SwarmFarm Robotics alapítója és vezérigazgatója a bejelentés kapcsán elmondta, hogy ezzel a lépéssel a termelékenység függetleníthető lesz a berendezések méretétől. Mint fogalmazott, sokan látnak problémát abban, hogy a mezőgazdasági berendezések - mint például a traktorok, a vető- és betakarítógépek - egyre nagyobbak és nagyobbak lesznek, és abban, hogy a gazdálkodási gyakorlatok rugalmatlanok a helyi talajtípusok és gazdálkodási rendszerek igényeihez való igazításában, de a cég most tett ez ellen - olvasható a Future Farming oldalán. A rendszer működését illetően a szakember elmondta, hogy a Dock and Refill technológiának három összetevője van: egy dokkoló kar, egy teherkapszula és az irányító egység. Amikor a robot alacsony azt érzékeli, hogy alacsony az üzemanyagszintje, vagy kifogyóban van a mag-, esetleg permetezőszer tartálya, akkor azonnal visszatér egy dokkolóállomásra, hogy újratöltse azt. Több robot is használhatja ugyanazt a dokkolót.
Andrew Bate szerint az autonóm technológia azért kiemelkedő jelentőségű, mert eddig a mezőgazdasági gépek hatékonysága a gép méretéhez és a szállítható hasznos teherhez volt kötve. A SwarmFarm Robotics azonban gyakorlatilag függetlenítette a termelékenységet a mérettől. Ez pedig nem csak a szántóföldi növénytermesztésre lesz hatással, az előnyök a sorközművelő és a kertészeti ügyfelekhez is el fognak jutni.
Nagyobb területet, kevesebb erőbefektetéssel
A SwarmFarm vezérigazgatója rámutatott, hogy a permetezőgépgyártók például pusztán a nagyobb termelékenység érdekében növelték a tartályok méretét. Manapság egy nagyobb permetezőgép már akár 8-9 ezer literes tartállyal és akár 55 méteres gémmel is rendelkezhet. A hátránya azonban ezeknek a gépeknek a súlyuk, a talajban okozott károk, a nagy gépek tervezésének bonyolultsága, valamint az építési és karbantartási költségek.
A modern mezőgazdasági gépek csak azért ilyen nagyok, mert a gazdák minél több hektárnyi munkát el akarnak végezni velük naponta
- emelte ki Andrew Bate.
Alacsony költségek és egyszerű használat
A SwarmFarm Robotics vezérigazgatója elmondta, hogy a cége ezért tervezi úgy a robotjait, hogy azok könnyűek, olcsók és egyszerűek legyenek. Ahhoz azonban, hogy egy könnyű, autonóm gép valóban ki tudja használni a benne rejlő lehetőségeket, miközben csak kis hasznos terhet szállít, képesnek kell lennie arra, hogy újratöltse magát. Ellenkező esetben a gazdáknak például az éjszaka közepén kellene újratölteniük a robotokat, illetve olyankor, amikor más feladatokat végeznének a gazdaságban.
Andrew Bate szerint a vállalat kiváló eredményeket ért el a robotok fedélzetén lévő spot permetezési technológiával, amelynek csak kis mennyiségű gyomirtószerre van szüksége. A SwarmFarm Robotics a becslések szerint 2 millió tonnával csökkentette a növényvédőszer-bevitelt autonóm robotjaival. A szakember szerint a Dock and Refill technológia új lehetőségeket nyit meg a nagy mennyiségben történő takaró permetezéshez olyan termékek esetében, mint a gombaölő szerek, rovarölő szerek és folyékony műtrágya kijuttatása.
A technológia képes kezelni a szemcsés termékeket, így ez lehetőséget ad ugyanilyen termelékenységnövekedés elérésére a szántóföldi műveleteknél, beleértve az ültetést, a szemcsés vagy száraz termékek, például műtrágya, mész, gipsz, és szerves termékek, például mulcs, biológiai műtrágyák kijuttatását, valamint a betakarítást
- tette hozzá Andrew Bate.
A Dock and Refill technológia mobil, és akár pótkocsira is rögzíthető, akár a gazdaság központi részén, fix helyen is felállítható. A SwarmFarm jelenleg az alfa tesztelések végén tart, a technológia béta verziója novemberben fog elindulni. A Dock and Refill a tervek szerint 2024 áprilisában lesz kereskedelmi forgalomban elérhető.