A „Vetésváltás a szántóterületeken, kivéve a víz alatt álló kultúrákat - HMKÁ 7. előírás” és a „Biológiai sokféleség megőrzése - HMKÁ 8. előírás” esetében szerepel, hogy az előírásokat bizonyos gazdasági szintű feltételek fennállása során nem kell alkalmazni, így többek között akkor sem, ha a gazdaság szántóterületének több mint 75%-át hüvelyes növények - szója kivételével - termesztésére használják. A módosítással beemelésre került a hüvelyes növény fogalma, mely megegyező a rendelet 14. mellékletében szereplő nitrogénmegkötő növényekkel - írja a NAK.
Pontosításra került a „Környezeti szempontból érzékeny állandó gyepterületként megjelölt gyepterületek átalakításának vagy felszántásának tilalma a Natura 2000 területeken - HMKÁ 9.” előírás. E szerint e gyepterületek is feltörhetők hatósági engedély birtokában, annak az Egységes kérelemhez történő csatolásával. Az esetlegesen megállapított meg nem felelés ismétlődése a környezeti szempontból érzékeny gyep visszaállításával kerülhető el. A visszaállítási kötelezettség teljesítését a mezőgazdasági termelőnek a tárgyévet követő egységes kérelemben kell bejelentenie.
Ne feledjük: a Feltételességben meghatározott, illetve az Agro-ökológiai programban vállalt növényborítottsággal megvalósuló talajtakarás esetén a Kincstár a takarónövény elvetésének meghiúsulását okozó vis maior eseményt csak akkor ismeri el, ha a talaj takarása a vis maior esemény bekövetkezésekor tarlóval biztosított. Módosításra, illetve kiegészítésre kerültek egyes JFGK követelmények, illetve az ahhoz kapcsolt szankciók.