A fakitermelő képzés célja olyan műszaki és biológiai alapismeretekkel rendelkező szakemberek képzése, akik a megfelelő tudás birtokában biztonságosan el tudják végezni a fakitermelés során előforduló feladatokat, valamint kezelni tudják a legfontosabb eszközöket és gépeket. A végzett szakemberek a motorfűrész megfelelő kezelésén túlmenően meg tudják különbözteti a legfontosabb fa- és cserjefajokat levelük, hajtásuk, termésük alapján.
A biztonságos munkavégzés, valamint a gépek, szerszámok megfelelő kezelésének megismerése mellett egyre fontosabbá válnak e képzéseken a természetvédelmi szempontok is. A fakitermelőknek a munkák megtervezésénél figyelembe kell venniük a fenntartható erdőgazdálkodás szempontjait, illetve a képzés segíthet abban is, hogy a résztvevők megtanulják, miként lehet gondoskodni az erdők hosszú távú megőrzéséről.
Hol lehet elhelyezkedni vele?
A szakképesítés megszerzése az állami és a magánerdőkben, az erdőgazdálkodáshoz sorolható, fakitermeléshez kapcsolódó munkavégzés elengedhetetlen feltétele. A DEKRA Akademie tapasztalatai alapján e képzések igen népszerűek mind a magánszemélyek, mind a vállalatok körében. A magánszemélyek többsége saját vállalkozás indítása miatt végzi el a képzést, míg a céges beiskolázások oka általában a közutak mentén lévő fákkal borított részek kezelésével, katasztrófavédelmi tevékenységhez kapcsolódó munkákkal, vagy épp az elektromos vezetékek környékén történő szakszerű fakivágással foglalkozó kollégák továbbképzése. A társaság tapasztalatai szerint, akik náluk szerzik meg a fakitermelő szakképesítést, általában visszatérő ügyfeleik lesznek az erre épülő lakott területi fakitermelő tanfolyamokon, amely további perspektívákat nyit meg a képzést elvégzők számára.
A piac áttekintése során érdemes kiemelni faápoló szakemberek oktatását is, akik már ismerik a zöldfelület-gazdálkodásban használt díszfák fajait, jártasak a favizsgálat különböző módszereiben, valamint felkészültek a favizsgálati szakvélemények, kapcsolódó szabványok, előírások vonatkozásában. Tevékenységük során képesek lesznek a fák életfeltételeinek javítására, gyökérkezelésekre, sebkezelésekre, valamint szakszerű metszést, statikai megerősítést tudnak végezni.
A felnőttképző az esetek többségében olyan résztvevőkkel találkozik, akik nem először vesznek kezükbe motorfűrészt, képzéseiken főképp a 40 év feletti korosztály képviselteti magát. A tavalyi évben is több százan végezték el a fakitermelő képzést náluk: 2022-ben a cég 10 fakitermelő képzésen 213 résztvevő végzett, míg 2 lakott-területi fakitermelő képzésen 70 részvevő. Az iparági várakozások szerint abban bíznak, hogy ebben az évben ezt a számot sikerül megduplázni.