Manapság már nem csak a piacokon, de a kiskereskedelmi láncokban is megvásárolhatóak a tökfélék. A sütőtök termesztésének és fogyasztásának nagy hagyománya van Magyarországon. Az utóbbi években felértékelődött a tökfélék táplálkozásban betöltött szerepük, új fajta típusok jelentek meg a piacon. A faragni való dísztökök termesztése is elkezdett felfelé ívelni, mivel nálunk is divatba jött a Halloween, ami ősi kelta hagyományokból kialakult ünnep október 31. éjszakáján. A töklámpásnak szánt tökök fogyasztásra alkalmatlanok, tulajdonságuk, hogy puhább a héjuk, így faragásra viszont kiválóak.
Tökfélék a világban
A kabakosok vagy másnéven tökfélék étkezési felhasználása világviszonylatban sokkal nagyobb arányú, mint Magyarországon. Számos országban mindennapos élelmiszernek számítanak, egyes fajok esetében a termésén kívül a virágját, hajtásait, leveleit is elfogyasztják. Az étkezési felhasználásukon kívül ismert egyes fajok kézműves vagy ipari felhasználása.
A Föld trópusi területein és ma már a mérséklet éghajlati övben is megtalálhatóak a tökfélék. Származásuknak és a hagyományoknak megfelelően Amerikában ma is jóval nagyobb a „kultuszuk”. Egykor az észak-amerikai indiánoknak a tökfélék alapvető élelmiszernek számítottak. A fajok szelekciójával, keresztezésével az USA-ban már régóta foglalkoznak. Napjainkban azonban a tökféléket Ázsiában termesztik a legnagyobb mennyiségben. 2021-es felmérések szerint a tököt már akkor több mint 110 országban termesztették, és az éves termés mennyisége meghaladta a 27 millió tonnát. A világ legnagyobb tök termelői közé tartozik Kína, Paraguay, Ukrajna, Oroszország és az USA.
FAO adatok szerint, a világon körülbelül 1,5 millió hektáron termesztenek tököt, ebből több, mint 900 ezer hektár Ázsiában található. A termőterületet és a megtermelt mennyiséget illetően az elmúlt 30 évben jelentős volt a növekedés, a termőterület megháromszorozódott, a megtermelt mennyiség pedig megnégyszereződött. Az elmúlt évek adatai szerint átlagosan körülbelül 20 millió tonnás termésmennyiség van a világban.
A betakarítás időszaka
Ősszel a téli vagy sütőtök kint lévő termése erősen ki van téve az időjárási körülményeknek és ezzel együtt a kártevőknek és a betegségeknek is. Megesik, hogy a korai betakarítás és szakszerű tárolás előnyösebb, mint várni és kint hagyni a terméseket a területen. Már számos hazai töktermesztő végzi most a betakarítási munkálatokat. Az Agrárszektor érdeklődésére a FruitVeB alelnöke, Varga István nyilatkozott lapunknak.
Közel 1600 hektáron termesztenek sütőtököt Magyarországon. A fő termesztési körzetek Bács-Kiskun -, Békés , Szabolcs-Szatmár , illetve Borsod -Abaúj vármegyékben találhatók. A jellemző fajták: a Nagydobosi, Kisdobosi , Hokkaido , Kanadai vagy az Orange. A nagyvolumenű betakarítások elkezdődtek, aktív a feldolgozóipar is a tökfélék vonatkozásában is. Azt gondolom idén nem fordult elő olyan dolog, ami megoldhatatlan feladatot állított volna a sütőtök termesztők elé. Az egész évben tapasztalható magas páratartalom miatt a gombabetegségekre jobban oda kellett figyelni, de úgy tűnik a kötésszámok jól alakultak. A magyar töktermesztők elég széles termesztéstechnológiai megoldásokkal dolgoznak, hiszen a teljesen extenzív termesztés mellett az állandó termésbiztonságot nyújtó, cseppszalagos öntözéses technológiával is sokan termelnek, amivel elérhetik az 50-60 tonnás termésátlagokat. A termelők elég változatos formában értékesítenek. Egyrészt kiskereskedelmi láncokhoz is bejutnak, megjelennek a tökfélék a hagyományos piacokon és a feldolgozóipar részére is szállítanak, majd később akár bébiétel formájában is találkozhatunk vele. Vidéken régen a sütőtököt a háztáji gazdaságokban a sütésen kívül takarmányozási célokra használták. Ez ma már nem jellemző, a téli időszakban egyre több étterem kínálatában is megjelenik, így ez értékesítési irány akár 15 -20 százalékos is lehet
- mondja Varga István.
Évről évre egyre több fajtát lehet kipróbálni
A régi időkben Magyarországon a szürke héjszínű sütőtök fajtákat, leginkább a Nagydobosi tájfajtát termesztették. Manapság már egészen mások az igények. Találkozhatunk a körte alakú „Orange” fajtakörbe tartozó tökkel, a Nagydobosira hasonlító héjszínű, de kisebb méretű hibridekkel vagy az úgynevezett Halloween tökökkel.
A hatalmas, nagyméretű, 10 kilogramm körüli sütőtökök azt gondolom egyre inkább háttérbe szorulnak. Kevés olyan család van, aki ekkora tököt hirtelen el tud fogyasztani. A fogyasztók egyre jobban kedvelik az úgynevezett sonka vagy mogyoró tököket. Extenzíven, öntözés és növényvédelem nélkül is lehet a téli tököket termelni a nagyon jó talajokon, de számolni kell a hozamok ingadozásával és minőségi problémákkal, mint például a kisebb méret vagy a napégés, alaktalan termések. Azért őszi fagyok előtt érdemes betárolni a terméseket, mivel az új hibridek egy része kifejezetten fagyérzékeny, ha az első dér után szedjük, könnyen fagyfoltossá válhatnak. A termelői árak 100-150 Ft/kg körül mozognak, a kiskereskedelemben jellemzően 220-350 Ft/kg áron vásárolható meg, de ez természetesen kiszereléstől és minőségtől függően változhat. A sütőtök fogyasztás főleg az őszi és téli hónapok jellegzetes, tradicionális zöldségnövénye, amit az elmúlt két évtizedben a gasztronómia is szinte mindennapossá tett és legjobb éttermek is kínálatukban tartják, tehát trendivé vált
- jegyzi meg a szakember.
Az AKI PÁIR adatai szerint a belföldi termesztésű kanadai, orange típusú sütőtököt 250 forint/kilogramm áron értékesítették, ami 17 százalékkal volt alacsonyabb, mint az elmúlt évi 40. heti átlag. A belpiaci padlizsán 825 forint/kilogramm leggyakoribb ára mintegy 3 százalékkal haladta meg a tavalyi azonos hetit, ugyanakkor a cukkini heti átlagára 590-ről 400, a spárgatöké pedig 320-ról 255 forint/ kilogrammra csökkent a 40. héten.