A Nébih korábban többször is kiemelte, hogy jelenleg a madárinfluenza elleni védekezés egyetlen módja a járványvédelmi intézkedések szigorú és következetes betartása. A szakemberek szerint az eddigi járványok tapasztalatai azt mutatják, hogy bár az ehhez szükséges tárgyi feltételek a legtöbb telepen rendelkezésre állnak, azonban azt nem minden esetben működtetik napi szinten.
Nem érdemes tehát félvállról venni a védekezést, a meglévő előírások csak akkor érnek valamit, ha valóban következetesen alkalmazzuk ezeket. Az előírások újra aktuálissá váltak, hiszen Magyarországon újra feltűnt baromfitartó telepeken a potenciálisan nagy gazdasági kárral fenyegető kór.
Alapvető szabályok
A baromfitarttó telepet kerítéssel kell körbevenni, amelynek legalább 50 centiméter magasnak és folytonosnak kell lennie. Kiemelt szerep jut a fertőtlenítésnek is, amelyet csak engedélyezett hatóanyaggal, illetve termékkel szabad elvégezni.
Ezt a folyamatos és okszerű fertőtlenítést nem szabad félvállról venni, például nem maradhat el a dolgozók csizmáinak kezelése sem. Erre az elfolyást megakadályozó fertőtlenítő oldatos taposót javasolnak a szakértők, és fontos az is, hogy a kézfertőtlenítéshez is kell oldatos edényt biztosítani.
A főnöknek sincs felmentése
Természetesen ez csak akkor ér valamit, ha dolgozók használják is ezeket, így nincs más lehetőség, mint nagyon szigorúan megkövetelni az előírások betartását, és ellenőrizni is kell azt. Meg kell értetni a telep alkalmazottaival, hogy nagyon sok múlik az olyan „apróságokon”, mint például a csizma fertőtlenítése.
Az is kiemelten fontos, hogy a vírust éppúgy behurcolhatja az állatgondozó, mint a gazdasági igazgató vagy a tulajdonos is, vagyis az előírásokat mindenkinek be kell tartania a telepen. Ez természetesen vonatkozik a látogatókra is, és a telepre belépőknek minden esetben át kell öltözniük.
Zárt víz- és takarmánytárolás
A takarmányt úgy kell tárolni, hogy az ne legyen terített asztal vadmadaraknak vagy rágcsálóknak, vagyis zárt, fedett helyről, ellenőrzött körülmények között kell adagolni. Ugyanez vonatkozik a vízre is, amelyet zárt tárolóban kell tartani és vezetékben kell eljuttatni az állományhoz. Természetesen az itatáshoz ivóvíz minőségű vizet kell használnunk, ellenkező esetben akár a szigorúan elzárt vízzel is megfertőzhetjük az állományt. Emellett a szakértők fontosnak tartják azt is, hogy szükség esetén valamennyi állat bezárható legyen, amely nagyon hatékonyan védi az állományt, igaz, több gazdaság esetében, nehezen oldható meg.