A háztartási kutak engedélyezésében a legfontosabb az - amellett, hogy beleesik-e a terület a kockázatosba vagy sem -, hogy tisztában legyen azzal a tulajdonos, az üzemeltető, hogy milyen mély az adott kút - írja a beol.hu. Ennek alapján pedig tudnia kell, hogy a mélysége eléri-e az 50 métert; hogy érinti-e az első vízzáró réteget. Lényeges az is, hogy a kút háztartási célokat szolgál-e. Legfeljebb évi 500 köbméter vizet lehet használni, és kizárólag ivóvízellátásra, háztartási szükségletek kielégítésére, azaz például tisztálkodásra, a gyep locsolására.
Az Országos Vízügyi Főigazgatóság vízkészletvédelmi országtérképén piros folt jelöli a kockázatos területek, így látszik, hogy komolyabb, összefüggő kockázatos területek fordulnak elő például Gyulán, Újkígyóson, Medgyesegyházán, Tótkomlóson, Dombegyházon; míg Békéscsabán csak apró foltokat lehet látni. Olyan terület, ahol 15 méternél hamarabb megjelenik az első vízzáró réteg, csak kevés akad Békés vármegyében: például Békéscsaba belvárosában, Gyulán, Szarvas, Gyomaendrőd és Körösladány környékén, valamint Délkelet-Békésben.
Ha a kút kockázatos, tehát vízkészletvédelmi szempontból védendő területen van, vagyis olyan háztartási kút, amelynek mélysége nem éri el az 50 métert és az első vízzáró réteget sem, de piros folttal érintett területen található, akkor december 31-ig engedélyeztetni szükséges az illetékes jegyzőnél. Ezt jövőre is az illetékes vízügyi hatóságoknál lehet megtenni.