A részleges mentesség több kérésnek is eleget tesz, amelyet a tagállamok kértek, annak érdekében, hogy jobban tudjanak reagálni az uniós gazdálkodók előtt álló kihívásokra - olvasható az Európai Bizottság oldalán. A február 14-én hatályba lépő rendelet szerint ahelyett, hogy a szántóterületük 4%-át műveletlenül vagy terméketlenül hagynák, a gazdák termeszthetnek nitrogénmegkötő növényeket (borsó, bab, lencse) és/vagy szántójuk 4%-án vethetnek másodnövény-kultúrát, így megfelelnek a követelményeknek. A másodnövény-kultúrák két fő szántóföldi növény között nőnek, és állati takarmányként vagy zöldtrágyaként lehet hasznosítani. Azok a gazdálkodók azonban, akik így döntenek, továbbra is teljesíthetik a követelményt parlagon heverő vagy nem termelő tulajdonságokkal.
Az elfogadott végleges jogi aktus azt is lehetővé teszi a tagállamok számára, hogy módosítsák a nem termelő területeket támogató ökorendszereiket, hogy figyelembe vegyék a GAEC 8 feltétele szerinti alternatív alapállapotot. Az érintett öko-programok azonnali frissítéséhez elegendő egy egyszerű értesítés az Európai Bizottságnak. Azoknak a tagállamoknak, amelyek nemzeti szinten kívánják alkalmazni az eltérést, a rendelet hatálybalépésétől számított 15 napon belül értesíteniük kell a Bizottságot annak érdekében, hogy a mezőgazdasági termelőket a lehető leghamarabb tájékoztassák.
A GAEC 8 szabvány előírja a terület egy minimális részének terméketlenül hagyását szántóföldek vagy egyéb területek esetén - ezek lehetnek parlagon hagyott földek, de a sövényekkel vagy fákkal borított területekre is vonatkoznak. A tíz hektárnál kisebb termőfölddel rendelkező gazdaságok mentesülnek e kötelezettség alól.
De miről is van szó pontosan?
A KAP-támogatás megszerzéséhez a gazdálkodóknak be kell tartaniuk a kilenc, a környezet és az éghajlat szempontjából előnyös előírást. Ez a feltételesség elve az EU mezőgazdasági hasznosítású területének közel 90%-ára vonatkozik, és fontos szerepet játszik a fenntartható gazdálkodási gyakorlatok általános érvényesítésében. Ezt az alapvető szabványkészletet GAEC-nek nevezik, ami „jó mezőgazdasági és környezeti feltételeket” jelent.