Ugyan az infláció miatt továbbra is egyre drágulnak az élelmiszerek és az italok, a közeljövőben az ellátási láncok törékenysége sokkal nagyobb fenyegetést jelenthet a pénztárcánkra. Emiatt azonban sokak kedvenc reggeli italai, a kávé, a tea vagy a kakaó akár luxussá is válhatnak az emberek egy része számára - írta meg a Világgazdaság a Financial Times értesülései alapján. Mint írták, bár manapság könnyű megfeledkezni róla, de az olyan egyszerű, hétköznapi alapélelmiszerek, mint például a kávé, a tea vagy a kakaó milyen bonyolult útvonalon jut el a fogyasztókig. Népszerűségük nem újdonság - az Ázsiából és Afrikából származó forró italokat évszázadok óta fogyasztják Európában, megszerzésük érdekében pedig háborúkat vívtak, gyarmatbirodalmakat építettek fel. Az ellátási láncok azonban egyre törékenyebbek, és félő, hogy a globális kereskedelem összeomlásával a naponta fogyasztott italaink hamarosan luxustermékekké fognak válni.
A tea, a kávé és a kakaó is konténerszállító hajókon érkezik Európába, amelyek útvonalai az izraeli-Hamász háború kirobbanása, valamint a palesztinokat támogató jemeni húszik támadásai következtében felborultak. A Szuezi-csatorna bejáratában, a Vörös-tengeren mindennaposak a támadások, Szomáliában pedig újra megjelentek a kalózok, így a fuvarozók kénytelenek biztonságosabb, de sokkal hosszabb és drágább utakra térni, például megkerülve Afrikát. Az Atlanti-óceán másik oldalán a Panama-csatorna járhatósága is veszélybe került: itt az aszály nehezíti meg a közlekedést, tovább bonyolítva a globális ellátási láncok működését.
És bár a terrorszervezetekkel és kalózokkal azonban a Nyugat viszonylag könnyen le tud számolni, a klímaváltozás sokkal veszélyesebb ellenség, a termelőknek pedig a közelmúltban egyre többször kellett szárazsággal, áradással vagy más természeti katasztrófákkal szembenézniük.
Luxus lesz a hétköznapi élelmiszerekből
A mezőgazdasági termények mindig is veszélyeztetett áruk voltak, hiszen a szeszélyes időjárás, a betegségek vagy a túlságosan hosszú szállítási útvonalak könnyen tönkretehetik a gazdák többhavi munkáját. Az éghajlatváltozás ezt tovább fokozza, a kávé, a tea és a kakaó termelése pedig elsősorban szegény országokban zajlik, ahol a földtulajdonosok nem kapnak megfelelő támogatást a kormányoktól a védekezéshez. A külső beavatkozás pedig gyakran előre nem látott következményekkel járhat: az erdőirtás visszaszorítását célzó új uniós törvény például az európai raktárakban tárolt kávé és kakaó megsemmisüléséhez vezethet, mivel azok nem felelnek meg az EU etikai és környezetvédelmi szabályainak.