Azok az új nemesítési technológiák, amelyekről ma a mezőgazdaság vonatkozásában szó van, az orvostudományban már régóta használatosak, és számos problémára nyújtanak hatékony megoldást
- mondta el Rádi Feríz az Innovatív Mezőgazdasági Biotechnológiai Egyesület elnöke. Hozzátette: eljutott a növénynemesítés is oda, hogy a szántóföldi növényeken is tudunk javítani ilyen megoldásokkal.
Új szabályozás készül
Erre reagál az az új uniós szabályozási tervezet is, amelynek lényege, hogy ezeket a technológiákat termesztésben javasolják használni jelölési kötelezettség és környezeti hatástanulmányok mellett.
A szóban forgó technológiák két csoportra oszthatók, NGT1 és NGT2 kategóriára, utóbbira nem vonatkozik az említett törvény, az a GMO területe.
Az NGT1 precíziós nemesítési eljárás végeredménye ugyanakkor semmiben sem különbözik a természetes, hagyományos nemesítésű növényektől
- szögezte le Rádi Feríz.
A javaslat elfogadása még kérdéses, az Európai Tanácsban és a magyar Országgyűlésben is, ahogy az ideje is. Azt el kellene kerülni, hogy a többi tagország hatékonyan használja ezt például az aszályok kivédésére, miközben Magyarország esetleg nem élhet ezzel a lehetőséggel – tette hozzá.
A Portfolio Agrárium 2024 Konferenciáról eddig megjelent cikkeink:
A kép forrása: Agrárszektor