Fórián Zoltánt, az Erste Agrárközpont vezető szakértőjét kérték fel arra, hogy vázolja az előttünk álló időszakot. Realista előadása nem éppen kecsegtető jövőképet festett elénk, elgondolkodtatóak a prognózisai. Véleménye szerint régóta azzal nyugtatjuk magunkat, hogy a mezőgazdaságban nem szabad egyetlen évet nézni, mindig 3-5 év átlagában kell megítélni a teljesítményt, de szerinte ez önbecsapás. Az elmúlt két esztendő bebizonyította, hogy nincs sok dobása a gazdálkodóknak. A támogatási védőháló továbbra is sokat tompít a piaci hatásokon, de ezt nem mindenki fogja átvészelni. Egyszerre és tartósan változnak meg a termelési tényezők, kiemelte: az exportpiacaink jelentős részét nem rövidtávon vesztettük el. Nem lát jelenleg olyan tényezőt, ami rövid távon trendfordulót hozhatna például a kukorica piacán. Felhívta a figyelmet, hogy öntözés nélkül a terméskockázat az ország több mint felében kezelhetetlenné válhat. A kukoricaövezet északra húzódását nem tudjuk megállítani, ez már látszik a vetésszerkezeten, de az elkövetkező két-három év lesz a paradigmaváltás időszaka. Növekszik a rövid tenyész idejű növények aránya. Az ukrajnai termény tartósan lesz jelen a piacunkon, árhatása állandósulni fog. Az általános megközelítéssel ellentétben, -amikor egy hozamszinthez kötik a nyereségpontot-, úgy véli, a költségek optimalizálása hozza majd a jövedelmet. Ez viszont nem spórolást, hanem a talaj ismeretét és okszerű, átgondolt költést jelent. Hozzátette: a szükségszerű szemléletváltozás nem képzelhető el tanulás és alkalmazkodás nélkül.
Matyasovszki István, a Sumi Agro ügyvezető igazgatója a nehéz helyzet ellenére magas minőségű termény előállítására ösztönzi a gazdákat, a piacon kommersz árualappal ugyanis nem lehet labdába rúgni, ezt a piac is igazolja. Kihangsúlyozta: visszafogottan kezelték a felmerülő nehézségeket, önmérsékelt árpolitikával kiszámítható maradt a Sumi Agro. Növelték a gyártói partnerek körét, új készítményekkel gazdagították a portfóliót. Partnerközpontú lépéseiknek köszönhetően a cég piaci részesedésének emelkedéséről számolt be az ügyvezető. Prognózisában stabilizálódó forintot, 5-6%-ra csökkenő inflációt, csökkenő kamatokat, enyhén emelkedő terményárakat, alacsonyabb árszinteken stabilizálódó input árakat és csökkenő növényvédő szer készleteket említett. Ár- és kedvezményvadászat, utolsó utáni pillanatokban meghozott döntések jellemzik jelenleg az inputpiacot, reaktív, vagyis reflexszerű növényvédelmi beavatkozásokat vetít előre, takarékos gazdálkodást, növekvő finanszírozási igényt jósol gazdálkodói oldalról az idei szezonra.
Új készítmények
A kukorica gyomirtása a hatóanyagok kivonásával, illetve a meglévők felhasználásának korlátozásával kihívás a gazdálkodóknak. A megszokott hatékonyságot biztosítva a Sumi Agro Hungary Kft. forradalmian új, egyedi megoldást kínál a kukoricatermesztők számára az idén forgalomba kerülő MISERAN FLEXX technológiai csomaggal, amelyben két készítmény három hatóanyaga biztosítja a kiváló teljesítményt, melyek kiegészítő és szinergista hatásuk révén erősítik, „felpörgetik” egymás hatását. A csomagon belül az ISERAN készítmény egyik hatóanyaga a jól ismert mezotrion, kiegészítő partnere pedig a kukoricában új hatóanyagként debütáló KLOMAZON. Az Iseran két hatóanyagának köszönhetően talaj- és levélherbicidként egyaránt kiváló megoldást nyújt pre- és korai posztemergensen alkalmazva, a kukorica legfeljebb 3 leveles állapotáig. Mivel elsősorban magról kelő kétszikűek ellen hatékony, az egyszikűek ellen kiegészítésre szorul. Ezért a Miseran Flexx csomagban az Iseran-t a MERLIN FLEXX segíti.
A technológiai csomag előnyei:
- Új hatásmechanizmus
- Változékony csapadékviszonyok mellett is hatékony
- A kombináció terbutilazin-mentes
Napraforgó, cukorrépa, szója és őszi káposztarepce kultúrákban magról kelő egyszikű gyomnövények ellen vethető be a szuper szelektív BRIXTON®, amelynek speciális, természetes alapú adjuváns rendszere erősíti a célnövényekre gyakorolt hatását. Ez töményebb hatóanyag tartalommal párosul, amely kevesebb göngyöleget, így kisebb környezeti terhelést is jelent a felhasználás során. A Brixton kimondottan az aszályhoz lett kifejlesztve és optimalizálva, ezért ezen körülmények között nyújt többet, mint elődei.
Őszi és tavaszi kultúrákban tavaszi kijuttatással, a kultúrnövény 3 leveles állapotától a kétnóduszos fejlettségéig lehet kijuttatni a magról kelő kétszikű gyomnövények elleni készítményt, az UPTON®-t, amelynek hatása már fagypont felett is ugyan olyan mértékű, mint 25 °C-on. Jól kombinálható, szelektív a gyomirtó szer, több fontos gyomnövény még fejlett állapotában is érzékeny a hatóanyagára. Előnye a flexibilis utóvetemény választás.
Kalászos védelemben a PROTIOSTAR® új fungicidet javasolja a Sumi Agro, amely készítmény proaktív, kuratív és eradikatív hatással bír a kórokozók ellen. Kiemelkedő a hatékonysága a kalászfuzáriózis és a mikotoxin szennyezettség kialakulása ellen. Gombaölő hatása mellett jelentős termésfokozó és minőségjavító hatás érhető el a készítménnyel.
Alma, körte, cseresznye, szilva, paradicsom és dísznövény kultúrákban felhasználható a KANEMITE 15 SC új kontakt hatóanyagú készítmény. Az acekinocil hatóanyag a takácsatka valamennyi mozgó fejlődési alakja (nimfa, lárva, imágó) ellen hatásos, de kíméli a hasznos rovarokat és a ragadozó atkákat. A kijuttatást követő második óra után lehulló csapadék sem csökkenti a készítmény hatását.
Szerző: Gáspár Andrea
(x)