Ha egészségtelen talajjal van dolgunk, azt többféleképpen is észrevehetjük. Tipikus jel, ha repedezett a talaj vagy éppen túlságosan tömör. Utóbbinál tovább fokozza a gondokat, hogy nem fog rendesen szellőzni sem a talaj. Most pedig lássuk, mik lehetnek azok a jelek, amik azt jelzik, hogy valami nincsen rendben.
Repedések
Az erózió és a nedvesség hiánya repedéseket okozhat a talajban - az ilyen típusokat rendszeres öntözéssel és bőséges komposzttal vagy egyéb szerves anyagokkal helyre lehet állítani jobb esetben - írja a balconygardenweb.
Hiperbolikus talaj
Egy másik intő jel lehet a hiperbolikus talaj, amely egy olyan típus, amit nagy fokú összenyomhatóság jellemzi. Jellemzően magas nedvességtartalmú területeken találkozhatunk vele, ami hajlamos mind erózióra, mind cseppfolyósodásra.
Szín
A szín is árulkodó lehet, ha túl fakó vagy éppen túl sötét, saras a talaj. Fontos szem előtt tartani, hogy egy jó minőségű talaj felszívja a nedvességet anélkül, hogy túl sáros lenne. Fehéres foltok a felületenHa túl sok só halmozódik fel, akkor az ki tud csapódni a felszínre. Ez negatívan befolyásolja a növény növekedését, mivel csökkenti a víz- és tápanyagfelvételt.
Gomba
Bizony a gombák is megjelenhetnek a talajon, ami ugyancsak nem feltétlenül jelent jót. Ha valamilyen fehér réteget látunk vagy kellemetlen szagot érzünk, akkor jobb lesz kicserélni a táptalajt.
Homokos vagy agyagos talaj
Ha túl sok homok van a talajban, az egyértelműen azt jelzi, hogy a termesztőközegből hiányoznak a tápanyagok. Ha pedig túl vörös vagy feketés színű, akkor túl sok agyag van benne, ami megakadályozhatja a gyökerek megfelelő terjedését, ráadásul a tápanyag- és levegőáramlást is akadályozza.
Jelek, ha túlhasználtuk a talajt
A rossz talajszerkezet, a tömörödés, a rossz talajtermékenység mind a talaj túlzott igénybevételét jelezhetik. Mindez alacsony tápanyagtartalmat is eredményezhet.
Lúgos talaj
A lúgos talaj nagy mennyiségű kalcium-, nátrium- és kálium-karbonátot tartalmaz. Ilyenkor magas a pH-értéke is, általában 7,5 és 9,5 között van. Az ilyen talajokból hiányozhat a nitrogén, a foszfor és a kálium.
Rögök
A rögök főleg a tömörödés következtében képződnek. Az ilyen típusú talajok megakadályozzák az oxigén áramlását, ami rossz növekedéshez vezet.
Ha pedig mindezt szeretnénk megelőzni, van néhány dolog, amit érdemes elvégezni. Íme:
- adjunk szerves anyagot a talajhoz,
- ültetéskor használjunk trágyát vagy komposztot,
- a levágott füvet vagy szalmát használjuk talajtakarásra,
- időnként műveljük meg a talajt a jobb vízelvezetés és szellőzés miatt.