Csütörtök reggel az ablakon kinézve, nem biztos benne, hogy zavartalanul elvégezheti a napi munkákat? Tudni szeretné várható-e csapadék, lesz-e szél, esetleg lehet-e viharra számítani? Kíváncsi rá, hogy permetezésre alkalmas-e az időjárás, esetleg az ország különböző agrometeorológiai térképei érdeklik? Itt az Agrárszektor napi időjárásjelentése. Ilyen időjárásra készüljön a mai, csütörtöki (2024.04.11.) napon.
2024.04.11. csütörtök: A fátyol- és gomolyfelhők mellett sok napsütés várható. Csapadék nem lesz. Az északias szelet élénk, kevés helyen erős széllökések kísérik.
Délutánra 19 és 26 fok közé melegszik fel a levegő. Késő estére 12 és 17 fok közé csökken a hőmérséklet.
Orvosmeteorológiai tájékoztató: Anticiklon határozza meg térségünk időjárását, ezért fronthatással nem kell számolni az arra érzékenyeknek. A szervezet számára ez a stresszmentes időszak lehetőséget kínál a regenerációra, és a feltöltődésre. Ha mégis jelentkeznek egészségügyi tünetek, amelyek most nem írhatók az időjárás számlájára, érdemes háziorvoshoz fordulni.
A következő napon várható időjárás
2024.04.12 péntek: Napos, száraz idő várható gomoly- és fátyolfelhőkkel. Többfelé megélénkül az északnyugati, északi szél. A csúcsérték 21 és 27 fok között alakul.
Friss híreink:
Nehéz helyzetben a magyar gazdák: mi lesz így a tavaszi vetéssel?
Javában zajlik a munka a hazai földeken, egyes kultúrák vetése jóformán már be is fejeződött, másoké pedig a vége felé tart, bár vannak olyan térségek, ahol még nem kezdtek neki a műveleteknek a termelők. És bár az őszi és a téli hónapokban rengeteg csapadék esett, az utóbbi idő aszályos időjárásának már kezdenek látszani a következményei: a talaj felső rétegei szinte teljesen szárazak. Ez pedig később komoly problémát okozhat az állományokban, árulták el az Agrárszektornak a megkérdezett gazdák, akik beszéltek arról is, hogy idén milyen módokon próbálják meg csökkenteni a költségeiket.
Csodára várva: emelheti bármi a gabonaárakat?
Ellentmondásos folyamatok módosíthatják a jelenleg kifejezetten nyomott árakat, ám megoszlanak a vélemények abban a tekintetben, hogy emelkedhetnek a mostani szintek. Egyelőre kevés jel mutat a gabonaárak emelkedésének irányába, a nagy készletek, a visszafogott kereslet miatt nem érdemes érdemi drágulást várni. A formálódó aszály miatt így előfordulhat az is, hogy idén a legkedvezőtlenebb párosítás: az alacsony árak – visszafogott terméseredmények helyzete áll elő. Eközben Oroszország az olajárakra komoly befolyást gyakoroló OPEC mintájára új gabonatőzsdét alakítana ki a BRICS-országok részvételével, hogy erősebb kontrollt érvényesítsen a globális árak tekintetében. Ez – ha még nem is az idei évben – emelhetné a gabonaárakat, ám megvalósítása korántsem olyan egyszerű.
Rengeteg ilyen zöldség jön be Magyarországra: tele vannak vele a boltok
Az édesburgonya igen nagy népszerűségnek örvend Magyarországon, az igények viszont jelentősen nagyobbak, mint amit a hazai termelők ki tudnak szolgálni. Éppen ezért rengeteg import batáta van a boltokban, melynek jelentős része Egyiptomból származik. Mivel „trendi” lett édesburgonyát enni, sokan gondolták úgy, hogy belevágnak a termesztésébe, ami, mint kiderült, nem olyan egyszerű, és hamar alább hagyott a kezdeti lendület. Az Agrárszektor most egy termelő segítségével járt utána annak, hogy mik a legfőbb problémák az ágazatban.
A Pénzcentrumról és a HelloVidékről ajánljuk:
Egyre távolabb a magyar felzárkózás, bajban a munkaerőpiac: esélytelen a rendes béremelés idén?
A foglalkoztatottak számában idén nem várható további növekedés, a munkanélküliségi ráta viszont csökkenni fog, míg a nominális bérdinamika 2024-ben a tavalyi évnél mérsékeltebb lesz, a reálbérek azonban emelkedni fognak az MNB Inflációs jelentése szerint. Utóbbival tehát folytatódhat a lassú felzárkózás a nyugati bérszínvonalhoz, ám a Pénzcentrumnak nyilatkozó szakértők szerint a fizetések növekedésének dinamikája korántsem lesz erős. Éppen ezért szerintük félő, hogy más országok elszívják majd a magyar munkaerőt, de a harmadik országból érkezők sem feltétlenül telepednek meg majd nálunk.
Gyűlnek a viharfellegek a vidéki repterek felett: sürgős cselekvésre lenne szükség
Március 26-án, délelőtt leszállt a Universal Air első menetrend szerinti járata Máltáról a Pécs-Pogány Repülőtérre. A gépet hagyományosan két vízsugárral köszöntötték. Még februárban jelentették be hivatalosan: csaknem másfél évtized után ismét menetrend szerinti repülőjáratok fognak indulni Pécsről. Egyelőre Münchenbe és Máltára lehet utazni a Universal Air járataival, de nyártól korfui charterjárat is indul. Bár a mostani lépés jó hír lehet a vidéki repterek szempontjából, ennek ellenére nincs okunk hurráoptimizmusra. Vadász László, Vidéki Repülőterek Szövetségének elnöke lapunknak elmondta, hogy a hazai vidéki repterek régóta komoly gondokkal küzdenek. A szakember szerint a kormány központosító közlekedéspolitikája miatt idehaza már jó ideje várat magára a vidéki repterek megfelelő infrastrukturális fejlesztése, arról nem is beszélve, hogy a legtöbb vidéki reptér csak veszteséget termel.