Ahogy azt az Agrárszektor korábban megírta, nem ment jól a 2023-as év a két nagy magyar baromfis cégnek, tavaly ugyanis a Master Good és a Gallicoop adózott eredménye is csökkent 2022-höz képest úgy, hogy közben a belföldi értékesítésből származó nettó árbevételük nőtt. A legrosszabb évet a két cég közül ez utóbbi zárta: az üzemi tevékenysége 1,3 milliárdról elképesztően durva szintre, 549 millió forintra zuhant 2023-ban, és a cég adózott eredménye is látványosan kevesebb lett tavaly, 1 milliárd forintról 875 millió forintra csökkent.
Habár 2023-ban az az energia- és takarmányköltségek jelentős mértékben lecsökkentek, a madárinfluenza komoly károkat okozott a magyar baromfitermelőknek. Emellett a nagy mennyiségben az uniós és a hazai piacokra beérkező ukrán áru is rendkívüli nyomást gyakorol az árakra. Ez utóbbi hatása érzékelhető valószínűleg a Bonafarm Csoporthoz tartozó Hungerit Zrt. eredményein is. A cég exportértékesítésből származó nettó árbevétele a 2022-es 26 milliárd forintról 23,3 milliárd forintra csökkent egy év alatt, és a belföldi értékesítés is csak minimálisan, kevesebb mint 1 milliárd forinttal tudott növekedni.
Súlyos veszteségek
A cég komoly veszteségekkel zárta a 2023-as évet. Az üzemi eredmény brutálisan, 2,9 milliárd forintról -617 millióra zuhant 2023-ra, a pénzügyi pedig az amúgy sem fényes -449 millióról -518 millió forintra csökkent egy év alatt. Mindezek természetesen az adózott eredményen is meglátszanak: míg 2022-ben 2,5 milliárd forintot könyvelhetett el a Hungerit, 2023-ban ez -1,1 milliárd forintra esett le. A fizetendő kamatokon is jól látszik, mennyire nem ment jól a cégnek a 2023-as év: a 2022-es 126,5 millió forintról egy év alatt 603,2 millióra nőtt.
Fontos kiemelni, hogy egyes termékpályáknál nemcsak a madárinfluenza jelent gondot, hanem azok a behozatali tilalmak és korlátozások, amelyeket az egyes országok hazánkkal szemben bevezettek és fenntartanak. Amíg ezeket vissza nem vonják, addig a magyar baromfiágazat fontos piacoktól esik el. Ez pedig azzal járhat, hogy ezek a készletek szintén beragadnak a hazai, kissé tágabb értelemben véve pedig európai piacokra, amelyek már így is jórészt telítve vannak.
2022-ben nagy fejlesztés is volt
Ahogy azt 2022 szeptemberében lapunk is megírta, mintegy négymilliárd forint költséggel bővítette termelési kapacitását bő egy év alatt a Hungerit. 2021 októberében új panírüzemet indítottak, amellyel évi 11 ezer tonnára növelték az előállított termékmennyiséget. Hasonló volumenbővítést értek el akkor a szentesi kacsasütő beruházás megvalósításával: a kétmillió darabos termelést további egymillióval emelték. 2023-ban a tárgyi eszközök állománya 1,2 milliárd forinttal növekedett a cégnél 2022-höz képest, a növekedést a befejezetlen beruházások jelentős 1,1 milliárd forintos növekedése okozta - olvasható a Hungerit 2023-as eredményében.