A vízügyi igazgatóság honlapján június 6-án jelent meg a vonatkozó felszólítás. Ennek értelmében a Balaton tómedre a Magyar Állam tulajdonában, és a Közép-dunántúli Vízügyi Igazgatóság (KDTVIZIG) kezelésében áll, ezért víziállások (pl. stégek, bejárók) csak a vonatkozó jogszabályok betartásával, a vízügyi igazgatóság, mint mederkezelő hozzájárulásával, meghatározott időtartamra létesíthetők - olvasható a HírBalaton oldalán. A létesítés feltételeiről a vízügyi igazgatóság honlapján találhatók részletes információk.
Mint írták, a jelenlegi bontással érintett illegális létesítmények a vasúti pályatest hullámzás és jégzajlás elleni védelmét biztosító kőszórásos párhuzamművön engedély nélkül elhelyezett vagy ahhoz kapcsolódó horgászhelyek, melyeket közlekedésbiztonsági és balesetvédelmi szempontok miatt szükséges felszámolni. A Közép-dunántúli Vízügyi Igazgatóság elkötelezett a jogszabályok betartása és betartatása mellett a Balaton mederhasználatait illetően. Ennek során a hatóság ellenőrzi az állami területen, a tó medrében, vagy a mederhez kapcsolódva engedély nélkül létesített víziállásokat. Az ellenőrzést követően megtörténik a tulajdonosok figyelmeztetése és csak a folyamat eredménytelensége esetén kerül sor az eltávolításra, a meder eredeti állapotának helyreállítására. A bontás minden esetben az illetékes önkormányzat értesítésével és jóváhagyásával, esetenként a vízirendészet bevonásával zajlik.
A jelenleg érintett, engedély nélkül telepített víziállásokra a Közép-dunántúli Vízügyi Igazgatóság Balatoni Vízügyi Kirendeltségének munkatársai táblákat helyeztek el, kérve a tulajdonost az építmény biztonságos eltávolítására. Ennek elmaradása esetén a bontást 2024. június 10-i határidővel a vízügyi igazgatóság munkatársai végzik el.