A Magyar Államkincstár elkezdte a Sentinel műholdfelvételek elemzésével végzett idei évi ellenőrzéseket. Ennek célja, hogy a hatóság és a termelők közösen tudják megállapítani, az egységes kérelemben foglaltak megfelelnek-e a valóságnak, és az esetleges eltérések esetén azt szankciómentesen tudják javítani - olvasható a Magyar Állattenyésztők Szövetsége (MÁSZ) oldalán. Mindezek értelmében a szövetség arra kéri a gazdálkodókat, hogy szíveskedjenek a Kincstár által kiküldött Területi Monitoring Rendszer (TMR) egyeztető levélben foglaltakat áttanulmányozni és felmérni, hogy a TMR által jelzett meg nem felelés valóban fennáll-e, vagy az adott tábla vonatkozásában esetleg fals jelzésről van szó.
Az első lépés a kaszálás ellenőrzése
Az első ellenőrzési körben tiltott kaszálással, vagy éppen a vállalt kaszálás elmaradásával összefüggésben kaphatnak egyeztető levelet a gazdálkodók. Ezek mellett a tábla nem egységes felszínborítottsága, illetve az igényelt hasznosítástól eltérő növénykultúra érzékelése okán adott jelzéseket a TMR, amely esetekben ugyancsak uniós kötelezettség a gazdálkodókkal történő hivatalos kapcsolatfelvétel és egyeztetés. Az elsődleges szempont a gazdálkodókkal történő párbeszéd, a kérelemállomány javítása: amennyiben tehát a TMR által tett megállapítás valós, a MÁSZ azt kéri, hogy az egységes kérelem kerüljön kijavításra elsődlegesen W0242 számú Egységes kérelem Adatváltozás 2024 bizonylat beadásával. Van lehetőség a javításra: a pályázók módosíthatják a kérelmüket vagy georeferált fotót küldhetnek be.
Mit kell tudni a georeferált fotókról beküldéséről?
Amennyiben azonban a TMR az időjárási viszonyok okán esetleg fals jelzést adott - a júniusi vizsgálatoknál egyes esetekben a vetési idők eltolódása miatt a tavaszi vetésű kalászos növénykultúra és a kukorica/napraforgó állományok keveredése tapasztalható -, a MÁSZ azt kéri, hogy a gazdálkodók a lehetőségeikhez mérten szíveskedjenek a mobilGAZDA alkalmazáson keresztül, a kapott fényképfeladat teljesítésével az ellenőrzött tábla valós állapotáról georeferált fényképet készíteni. Minden beküldött, felhasználható fénykép elősegíti a TMR folyamatos fejlesztését is és így a pontosabb területi viszonyok meghatározását, a fals jelzések kiszűrését.
A hasonló esetekben a kedvezményezett georeferált fénykép beküldésével tudja igazolni a TMR téves jelzését, a felhasználható fényképek beküldésével elkerülhető az érintett tábla helyszíni ellenőrzés keretében történő további vizsgálata, így pedig felgyorsítható az igényelt támogatás megítélésének folyamata. A TMR egyeztető levél megküldését követő napon, az érintett gazdálkodó mobilGAZDA alkalmazásába fényképfeladat is kiadásra kerül annak érdekében, hogy amennyiben a kedvezményezett nem ért egyet a TMR általi megállapítottakkal, akkor visszaigazolhassa az ellenőrzött táblán fennálló állapotokat a Kincstár felé.