Ismét importvámokat vet ki az Európai Unió az Ukrajnából érkező mezőgazdasági termékekre. Az ukrán zabra a tonnánkénti 89 eurós vámot a múlt héten vezették be újra, és 2025 júniusáig tart, a tojásra és a cukorra vonatkozó hasonló döntés pedig pénteken várható - olvasható a Financial Times odalalán. Az ügyre rálátó források szerint a vámok újbóli bevezetése is jelzi, hogy milyen nehéz dolga lesz Ukrajnának a csatlakozási tárgyalásokon.
Mint ismeretes, Ukrajna mezőgazdasági szempontból nagyhatalomnak tekinthető, és a világ egyik legnagyobb gabonaexportőre, amely az uniós tagállamoknál olcsóbban tud élelmiszert előállítani. Az ország a csatlakozás után a mezőgazdasági támogatások fő kedvezményezettje lenne. Jelenleg ezt a pozíciót Franciaország tölti be.
Komoly feszültségeket szültek az EU-ban a háborúban álló Ukrajnának nyújtott kedvezmények
Az Európai Bizottság 2022 júniusában - négy hónappal az orosz-ukrán háború kirobbanása után - állapodott meg Ukrajnával az ukrán élelmiszer-behozatalra vonatkozó vámok és kvóták megszüntetéséről, hogy növelje az ország bevételeit, és segítse a szállítmányok eljutását a fejlődő világbeli fogyasztókhoz. Néhány hónapokon belül azonban a lengyel, magyar, szlovák és más szomszédos országok gazdái amiatt kezdtek el panaszkodni, hogy az ukrán import áradata miatt kiszorulnak a piacról. Ezek az országok egyoldalúan embargót rendeltek el számos termékre, és az uniós joggal ellentétben csak továbbszállításra engedték be őket.
Az EU tagállamai az év elején 2025-ig meghosszabbították a szabadkereskedelmi rendszert, de a mezőgazdasági termelők tiltakozására válaszul kikötéseket vezettek be. A tervek szerint a blokk újra vámokat vezetne be az ukrán baromfi, tojás, cukor, zab, kukorica, méz és dara behozatalára, amennyiben a mennyiségek meghaladják a 2022-ben és 2023-ban behozott átlagos importmennyiséget.
A zab már elérte ezt a szintet, január 1-je óta több mint 6440 tonna behozatallal, és a helyzetre rálátó források szerint a tojás és a cukor importja is átlépte a bűvös határt. A vámokat várhatóan pénteken fogják bejelenteni, ezek összege fehér cukor esetében tonnánként 419 euró, nyerscukor esetében pedig tonnánként 339 euró lesz, míg a tojás kilogrammonként 30 cent pluszba fog kerülni.
Tarasz Kacska, Ukrajna kereskedelmi képviselője szerint a vámok összhangban vannak a jelenlegi megállapodással, de kormánya tárgyalásokat folytat a Bizottsággal azok javításáról. Mint fogalmazott, a cél az, hogy megszüntessünk minden olyan kétoldalú akadályt, amely nincs összhangban a megállapodással. Egy uniós diplomata szerint ugyanakkor az ukrán csatlakozás kapcsán nagyon nehezek lesznek a mezőgazdasági tárgyalások. Dmitrij Grozoubinski, az ExplainTrade tanácsadó cég szerzője és igazgatója pedig úgy látja, hogy a vámok bevezetése rossz hír Ukrajna uniós csatlakozási kilátásai szempontjából.
Ukrajna egy félelmetes mezőgazdasági szereplő. Még mindig versenyképes, miközben háborút vív. Nincsenek támogatásai, krónikusan alulfinanszírozott, súlyos korrupcióval küzd, nem gépesített, és bonyolult a földtulajdona. Képzeljük el, mi lesz, ha megnyeri a háborút és elkezd támogatásokat kapni
- mondta Dmitrij Grozoubinski.