A gazdák tavaly év végén tömeges tiltakozási hullámmal söpörtek végig Európán. Németországban a dízel-támogatások tervezett csökkentése ellen vonultak az utcára. Kedden a Bundestag liberális frakciójának vezetője, Christian Dürr (FDP/Renew) bejelentette, hogy
koalícióként megállapodtunk egy jelentős segélycsomag bevezetéséről a mezőgazdasági termelők számára.
A kormánykoalíció három parlamenti vezetője - az SPD, a Zöldek és az FDP - közölte, hogy "ígéretükhöz híven" különböző intézkedéseket vezetnek be a német mezőgazdaság versenyképességének megerősítésére.
Kedvezmények és halasztások
Ezek között szerepel az adókedvezmények, például a jövedelemkiegyenlítés újbóli bevezetése. Ez lehetővé teszi, hogy a gazdaságilag gyenge években adókedvezményeket adjanak, amelyeket az erősebb években beszámítanak.
Ezt visszamenőlegesen 2023-tól 2026-ig lehet majd bevezetni. A végső szót azonban továbbra is az EU Bizottság mondja ki az intézkedésről.
Emellett a csomag célja, hogy reagáljon a mezőgazdasági termelők bürokráciájának csökkentésére irányuló európai szintű igényekre.
Az üzemanyag-kedvezmények korábbi, tiltakozásokat kiváltó csökkentését azért javasolták, mert a szövetségi kormánynak egy 17 milliárd eurós költségvetési lyukat kellett betömnie, miután a szövetségi alkotmánybíróság alkotmányellenesnek nyilvánította az eredetileg tervezett költségvetést. A tüntetések következtében több autópályát és városközpontot is lezártak. Januárban a tiltakozás egy mintegy 30 ezer ember és 5 ezer traktor részvételével tartott berlini nagygyűlésben csúcsosodott ki.
A gazdákat nem győzték meg
A megállapodás bejelentése nem volt véletlenszerű. Másnap - szerdán - a Német Gazdaszövetség megnyitotta a "Német Gazdák Napját", ahol az intézkedéscsomag felkeltette a figyelmet.
A Német Gazdaszövetség elnöke, Joachim Rukwied nyitóbeszédében azonban egyértelműen elutasította a csomagot, mondván:
Ez nem segélycsomag. Ez csupán egy kis csomag, és fényévekre van attól, amire szükség lenne.
Rukwied megismételte felhívását egy adómentes kölcsönös válságalap létrehozására a mezőgazdasági termelők számára, egy olyan mechanizmusra, amely a kedvező gazdasági ciklusban felhalmozott megtakarításokat a nehezebb időkben adómentesen használná fel. "Erre feltétlenül szükség van ahhoz, hogy az adózás révén tompítani és kompenzálni tudjuk az éghajlat, a hozamok és a piacok növekvő kihívásait és ingadozásait."
Nem akarnak hallani a minimálbér-emelésről
A gazdák elnöke elutasította Olaf Scholz kancellár (SPD/S&D) korábban felvetett ötletét is, miszerint a minimálbért 15 euróra kellene emelni.
Ehelyett tarifális autonómiára van szükség - hangsúlyozta, "a politika átorientálására" szólítva fel. A gazdák szerint a német kormány válaszát az év eleji tiltakozásokra nem tartják kielégítőnek, de az uniós szintű politikát sikeresnek ítélték. Az egész Európára kiterjedő tiltakozások "változást hoztak az agrárpolitikai napirendben Európában, Brüsszelben" - mondta Rukwied.
Kiemelte a jó mezőgazdasági és ökológiai állapotra vonatkozó előírások, azaz az ökológiai követelmények kiigazításának sikerét, amelyeket a gazdálkodóknak be kell tartaniuk ahhoz, hogy hozzáférjenek a közös agrárpolitika (KAP) támogatásaihoz. A gazdák vezetője szerint a másik jó hír Brüsszelből a vitatott növényvédőszer-rendelet visszavonása volt.