A forróság és a csapadékhiány miatt drámaian összezsugorodott a Pergusa-tó, amely a közép-szicíliai Enna városához közeli természetvédelmi terület része. Giuseppe Maria Amato, a Legambiente környezetvédő csoport munkatársa szerint a tó gyakorlatilag már nem is létezik, leszámítva egy pocsolyát - írta meg a Reuters. Szicília már régóta küzd a klímaváltozással összefüggő magas hőmérséklettel, 2021-ben 48,8 Celsius-fokos európai melegrekordot állított fel, és számos városban vízhasználati korlátozásokat, és adagolást kellett bevezetni.
Az elmúlt években Európában máshol is szárazság sújtotta az aszály, többek között Franciaországban és Spanyolországban, különösen a mediterrán térségben, ahol az átlaghőmérséklet jelenleg 1,5 Celsius-fokkal magasabb, mint 150 évvel ezelőtt. Giuseppe Maria Amato úgy fogalmazott, hogy a Pergusa-tó egy mutatója annak, hogy mit szenved Szicília az éghajlatváltozás miatt. A szakember szerint a helyzetet a karbantartás hiánya és a rossz csatornarendszer is súlyosbítják.
A tó felszíne normális esetben 1,8 négyzetkilométert tesz ki, és nincsenek benne folyóvizek, amelyek ki- vagy befolynának belőle, de ezek az idők már rég elmúltak. A tudósok úgy vélik, hogy a szárazság miatt fennáll a veszélye annak, hogy a tó körüli biológiai sokféleség tartósan károsodik, amely a vándormadarak mellett halaknak, puhatestűeknek és gerinctelen mikrobáknak is otthont ad.
A teljes kiszáradás és az őszi vízpótlás elmaradása valóban katasztrofális lenne. El kell ismernünk, hogy az éghajlatváltozásnak hatása van. Kezd visszafordíthatatlan károkat okozni
- hívta fel rá a figyelmet Luigi Pasotti, klímaszakértő.
A szakember elmondta, hogy az elmúlt 12 hónapban mindössze 250 mm eső esett Szicíliában, az ország egy olyan elmaradottabb régiójában, ahol a mezőgazdaság kulcsfontosságú a gazdaság számára. A Pergusa-tó közvetlenül ugyan nem vesz részt a helyi mezőgazdaság támogatásában, de a vízhiány károsítja az ágazatot a központi területeken, ahol a gazdáknak nehézséget okoz a kiszáradó vagy nagyon alacsony szinten működő víztározók feltöltése.
A gyümölcskultúrák, mint például az őszibarack és az olajbogyó, a termesztés kiesésének veszélyével fenyegetnek, ami arra kényszeríti a vállalkozásokat, hogy nagyon magas áron vásároljanak vizet, ami hamarosan fenntarthatatlannak bizonyulhat - mondták a helyi gazdaszövetségek. Gerardo Forina, az Enna környéki Coldiretti mezőgazdasági lobbi vezetője szerint a helyzet teljesen szörnyű, különösen az állattenyésztők számára.
Nem emlékszem olyan száraz évre, mint az idei. Azzal a veszéllyel kell szembenéznünk, hogy a vízhiány miatt le kell vágnunk az állatokat
- monda Gerardo Forina.