Itt áll feketén-fehéren: érdekesen teljesít itthon a műtrágyapiac

Itt áll feketén-fehéren: érdekesen teljesít itthon a műtrágyapiac

agrarszektor.hu
Mozgalmas időszakot tudhat maga mögött a hazai műtrágyapiac: a forgalmazók 789 ezer tonna műtrágyát értékesítettek közvetlenül mezőgazdasági termelők részére 2024 első fél évében. Bár az értékesített mennyiség 38,7 százalékkal magasabb volt, az átlagosan 36,9 százalékkal alacsonyabb műtrágyaárak miatt 2024 első hat hónapjában a műtrágya-értékesítés nettó árbevétele - 110 milliárd forintot jelent - 22,1 százalékkal volt alacsonyabb 2023 azonos időszakához képest. Csak májusban a gombaölők és a rovarölők forgalma 29, valamint 89 százalékkal esett vissza az egy hónappal korábbihoz képest. Mindemellett 56 százalékkal kevesebb műtrágyát értékesítettek a forgalmazók.

Májusban például a megfigyelt szerek értékesített volumene csökkent, méghozzá 57 százalékkal az egy hónappal korábbi növényvédőszer-forgalomhoz képest. A gyomirtók iránti kereslet pedig 21 százalékkal lett kisebb. A gombaölők és a rovarölők forgalma (volumenben) 29, valamint 89 százalékkal esett vissza. Az egy hónappal korábbihoz képest pedig 56 százalékkal kevesebb műtrágyát értékesítettek a forgalmazók. A 10 legnagyobb műtrágya-forgalmazó vállalat értékesítette a tárgyidőszakban közvetlenül a mezőgazdasági termelők felé a teljes műtrágyamennyiség 88 százalékát. A mezőgazdasági termelők által 2024 első fél évében vásárolt műtrágya nitrogén-foszfor-kálium (NPK) hatóanyag-tartalma 246 ezer tonna volt, 69 ezer tonnával (+38,8 százalék) több az egy évvel korábbinál.

EZ IS ÉRDEKELHET

Ezeket a műtrágyákat vették a magyar gazdák

2024 első fél évében közvetlenül mezőgazdasági termelőknek 789 ezer tonna műtrágyát értékesítettek, amelyből 718 ezer tonna egykomponensű, 71 ezer tonna pedig összetett műtrágya volt. Az egykomponensű és az összetett műtrágya aránya 91:9 volt. Az egykomponensű nitrogén műtrágyák mennyisége 37,7 százalékkal növekedett a tárgyidőszakban

- derül ki az AKI friss kiadványából.

EZ IS ÉRDEKELHET
  • Az előző évekhez hasonlóan a legnagyobb kereslet a mészammon-salétrom (MAS) iránt jelentkezett 2024 első fél évében. A teljes műtrágyaforgalom 53 százalékát, az egykomponensű nitrogénműtrágyaértékesítés több mint felét a MAS tette ki, összesen 420 ezer tonnát adtak el belőle - ez a mennyiség a 2023. első félévi időszakhoz képest kétharmadával nőtt, viszont a 2022. fél évi mennyiségtől 65 ezer tonnával maradt el.
  • A második legnépszerűbb terméknek a szilárd műtrágyák közül a karbamid (56 ezer tonna) bizonyult, amelyből az előző évivel azonos mennyiséget értékesítettek. A teljes műtrágyaértékesítés közel 7 százalékát fedte le ez a termék 2024 első hat hónapjában. Míg a kezeletlen karbamid változatlan volumenben került értékesítésre, addig az inhibitoros karbamid mennyisége háromszorosára (4,2 ezer tonna) nőtt. Az oldatműtrágyák közül a Nitrosol, DAM 30%-os típusból 104 ezer tonna fogyott, amely 47 százalékkal múlta felül a 2023. első féléves mennyiséget.
  • Az egykomponensű foszforműtrágyák iránti kereslet is megugrott, hiszen a teljes mennyisége a bázisidőszakhoz viszonyítva mintegy 30,4 százalékkal növekedett, ezen belül a 18–20,5 százalék hatóanyag-tartalmú szuperfoszfát iránti kereslet pedig közel kétharmadával nőtt. A kálium-klorid eladása 3,8 ezer tonna lett, 2 ezer tonnával több a tavalyihoz képest.

Az EU-ban sem jobb a helyzet

Ahogyan arról korábban lapunk is beszámolt, 2022-ben az EU-ban 10,3%-kal kevesebb ásványi műtrágyát használt fel a mezőgazdaság, mint egy évvel korábban. Az ásványi műtrágyák uniós felhasználásának ezen visszaesése részben a műtrágyaáraknak az orosz-ukrán háború kirobbanását és az Oroszországgal szembeni szankciók alkalmazását követő hirtelen emelkedésével függött össze, amint azt az Európai Bizottság "Az élelmezésbiztonság megőrzése és az élelmezési rendszerek ellenálló képességének megerősítése" című közleményében felvázolta. A helyzetet tovább rontotta a 2022-es évben tapasztalt, rendkívüli aszályos időszak, amelyet az egész Európai Unió mezőgazdasága megérzett. Az ásványi műtrágyákon belül a nitrogénalapú műtrágyák felhasználása az uniós mezőgazdasági termelésben 2022-ben a becslések szerint 8,9 millió tonnára csökkent, ami éves szinten 9,4%-os csökkenésnek felel meg. Ekkortájt itthon is igencsak visszaesett a felhasználás: 2022-ben 325,5 ezer tonna nitrogénműtrágyát használtak fel hazánkban, ami az előző évhez képest (456,3 ezer tonna) jelentős, közel 29%-os visszaesést jelentett.

EZ IS ÉRDEKELHET

Bezuhantak az árak itthon

Az AKI adataiból kiderült az is, hogy a tárgyidőszakban a mezőgazdasági termelés során közvetlenül használt anyagok közül a műtrágyák ára átlagosan 36,9 százalékkal csökkent. A takarmányok ára 27,2, a növényvédő szereké 11,3, a vetőmagé pedig 5,7 százalékkal mérséklődött. Az energia ára 4,6 százalékkal volt alacsonyabb az előző év azonos időszakához képest, az állatgyógyászati készítményeké azonban 8,6 százalékkal drágult. Bontásban pedig az alábbiak szerint alakultak az árak a műtrágyák esetében:

  • a legnagyobb mértékben - közel 42 százalékkal - a kálium-klorid ára csökkent 2024 második negyedévében az előző év azonos időszakához képest,
  • ezt követte a Nitrosol 30 (-32,5 százalék),
  • az NPK 8-20-30 (-30,9 százalék)
  • és az ammóniumnitrát (-30,2 százalék) áresése.

A legkisebb mértékben a karbamid (-19,7 százalék) és az összetettek közül az NPK 8-21-21 (-20,8 százalék) ára csökkent. A kiemelt műtrágyák közül a MAP (NP 11-53) ára nem változott a tárgyév második negyedévében az egy évvel korábbi hasonló időszakhoz képest. Az első negyedévhez viszonyítva 2024 második negyedévében a mészammon-salétrom ára esett a legnagyobb mértékben (-9 százalék), ezt követte a Nitrosol 30 (-8,5 százalék), majd az összetettek közül az NPK 8-21-21 (-6,8 százalék). Bázisidőszakként 2024 első negyedévét véve alapul, a MAP (NP 11-53) és az NPK 8-20-30 összetételű szer ára közel azonos szinten maradt 2024 második negyedévében

- írja az AKI.

Címlapkép forrása: Getty Images
NEKED AJÁNLJUK
CÍMLAPRÓL AJÁNLJUK
KONFERENCIA
Agrárszektor Konferencia 2024
Decemberben ismét jön az egyik legnagyobb és legmeghatározóbb agrárszakmai esemény!
EZT OLVASTAD MÁR?