2024 első három negyedévében a műtrágya-forgalmazók 1,044 millió tonna terméket értékesítettek közvetlenül mezőgazdasági termelőknek, ami 25,2 százalékos növekedést jelent az előző év azonos időszakához képest – derül ki az Agrárközgazdasági Intézet (AKI) friss adataiból. A növekvő mennyiség ellenére a műtrágyák átlagos ára 29,7 százalékkal csökkent, így az értékesítésből származó nettó árbevétel 16,9 százalékkal esett vissza, azaz 31,7 milliárd forinttal kevesebb lett a 2023-as adatokhoz képest - írja a Világgazdaság.
A műtrágya hatóanyag-tartalma (NPK) 361 ezer tonna volt, ami 26,9 százalékos növekedést jelentett az előző évhez képest, de a 2022-es szintet mindössze 5 ezer tonnával haladta meg. Különösen jelentős volt a foszfor- és káliumtartalom növekedése, amely 39,2 százalékkal, illetve 31,8 százalékkal haladta meg a 2023-as értékeket, míg a nitrogéntartalom 23,7 százalékkal nőtt. Az értékesített műtrágyákból 816 ezer tonna egykomponensű, míg 228 ezer tonna összetett műtrágya volt. Az egyszerű műtrágyák aránya az összforgalomhoz képest 2 százalékponttal csökkent. Az egykomponensű nitrogén- és káliumműtrágyák eladása 23,1 százalékkal, illetve 21,5 százalékkal bővült, míg a foszforműtrágyák iránti kereslet 21 százalékkal esett vissza az előző év azonos időszakához képest.
A műtrágyaárak csökkenése hozzájárult a növekvő felhasználáshoz, ugyanakkor a mezőgazdasági termelői árak is jelentősen mérséklődtek. Az első háromnegyedévben a termelői árak 12,3 százalékkal csökkentek, miközben a ráfordítások árszintje csak 9 százalékkal esett. A gabonafélék ára különösen nagy mértékben, közel negyedével zuhant. A termelőiár-csökkenésen belül ráadásul a növényi termékek átlag fölött, 14,1 százalékkal estek. A legnagyobb mértékben – közel negyedével – a gabonafélék ára esett. Az AKI adatai alapján a műtrágya-forgalom az év első negyedévében 73 százalékkal, a másodikban 35 százalékkal, míg a harmadikban 90 százalékkal bővült 2023-hoz képest. Bár a műtrágya-felhasználás nőtt, a minőségi termés eléréséhez továbbra is kiemelt jelentőséggel bír a megfelelő vetőmag és technológia használata, valamint a vízellátás biztosítása.