Csütörtök reggel az ablakon kinézve, nem biztos benne, hogy zavartalanul elvégezheti a napi munkákat? Tudni szeretné várható-e csapadék, lesz-e szél, esetleg lehet-e viharra számítani? Kíváncsi rá, hogy permetezésre alkalmas-e az időjárás, esetleg az ország különböző agrometeorológiai térképei érdeklik? Itt az Agrárszektor napi időjárásjelentése. Ilyen időjárásra készüljön a mai, csütörtöki (2024.10.24.) napon.
2024.10.24. csütörtök: Az ország délnyugati felén erősen felhős vagy borult idő várható, majd délután átmenetileg kissé szakadozik, vékonyodik a felhőzet. A Nyugat-, Délnyugat-Dunántúlon néhol kisebb eső nem kizárt. Ezzel szemben hazánk északkeleti felén kezdetben fátyolfelhős, napos, majd egyre inkább derült időre számíthatunk. A keleties szél döntően mérsékelt marad, de helyenként lehetnek élénk lökések.
A legmagasabb nappali hőmérséklet általában 15 és 19 fok között alakul, de a tartósan felhős, borult nyugati, délnyugati tájakon néhány fokkal hűvösebb maradhat az idő.
Késő estére 2 és 12 fok közé hűl le a levegő, a derült északkeleti hidegre hajlamos helyeken mérhetik az alacsonyabb, míg a felhős dunántúli tájakon a magasabb értéket.
Orvosmeteorológiai tájékoztató: Csütörtökön anticiklon határozza meg térségünk időjárását, ezért fronthatással nem kell számolni az arra érzékenyeknek.
A következő napon várható időjárás
2024.10.25 péntek: A pára, köd napközben fokozatosan feloszlik, emellett változóan felhős idő várható általában többórás napsütéssel, de főként a nyugati országrészben néhol maradhatnak erősen felhős tájak is. Napközben csökken a csapadék esélye. A délkeleti, déli szél a Kisalföldön megélénkül. A legmagasabb nappali hőmérséklet 15 és 20 fok között valószínű.
Friss híreink:
Most lehull a lepel: döbbenetes hírek érkeztek a magyar húsiparról
A 2023-as évben a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) adatbázisa szerint 390 vállalkozás tartozott a húsiparba, amelyek az adott évben mintegy 19,8 ezer főt foglalkoztattak, és 1505 milliárd forint árbevételt könyvelhettek el. A 2020-es évhez képest ugyanakkor a szakágazat egyre inkább a kevésbé intenzív kapacitáskihasználás felé mozdult el, amelyet a csökkenő termelés, illetve a gazdaságossági megfontolások is indokoltak.
Már a citrom is bizonytalan: az utolsó pillanatban jött az eső
A szirakúzai citromok kiváló minősége és elismertsége a régió kedvező éghajlatának, talajviszonyainak és a termesztők hagyományos szakértelmének köszönhető. A citrom termesztése összetett folyamat, amely figyelmet igényel a megfelelő vízellátás, hőmérséklet és növényvédelem szempontjából, de a termény egy világszerte keresett és mind az uniós eredetmegjelölés, mind pedig a fogyasztók által elismert termék. A nehézségek azonban egyre nagyobb kockázatot jelentenek itt is: a klímaváltozás és a munkaerő-hiány a fő probléma. A citromnak eső és dolgozó mindenképpen kell, márpedig mindkettő egyre kevesebb és kiszámíthatatlanabb manapság.
Valamit tudnak a szentesi termelők, amit mások nem
A keserű történelmi és az időben közelebbi, de kudarcos tapasztalatok ellenére is működik a termelői szövetkezés Magyarországon, amelyet ráadásul nyilvánvaló előnyei és értékei miatt az Európai Bizottság és a kormány egyaránt támogatásra érdemesnek tart. Igaz, az ilyen összefogás nem terjedt el idehaza. Nagy kérdés, hogy az együttműködési forma talán legfontosabb hazai szereplőjének, a DélkerTÉSZ-nek miért sikerült az, amely számos más, hasonló próbálkozásnak nem. Az eredményekben biztosan benne van a szervezők, az irányító menedzserek tevékenysége, a korai gyerekbetegségek kiheverése, de az is, hogy az összefogás nem hagyta magát elcsábítani a magas áfából adódó „lehetőségektől” és transzparensen, a kezdetektől fogva közvetlenül a kiskereskedelmi láncokkal tárgyal és nekik értékesít. Ehhez a több száz termelőt tömörítő szövetkezet ráadásul komoly minőségbiztosítási rendszert is fenntart, valamint kellően nagyra is nőtt ahhoz, hogy a láncok komolyan vegyék. Olyannyira, hogy mára az árbevétel több mint 15 százaléka exportból származik.
A Pénzcentrumról és a HelloVidékről ajánljuk:
Kiderült az igazság: tömegek várnak hiába a kulcsokra, ezért csúszhatnak hónapokat az új lakás átadások
Az elmúlt években nagy változásokon ment át az újlakás piac. A 2023-ban megtorpanó kereslet és a folyton növekedő árak mellett a vásárlói igények is átalakultak. A beruházók szerint a vevők tudatosabbak lettek, így egyre ritkábbak azok a helyzetek is, amikor nem megbízható ingatlanfejlesztők áldozatául esnek és a befizetett milliók ellenére sem kapnak lakást akár évekig. Ennek ellenére sajnos továbbra is felbukkannak olyan hírek, ahol vevők tömegei várnak a beígért kulcsra, egyelőre hiába. A budapesti giga lakóparkokat jegyző SISKIN és Metrodom szakértőit első tematikus cikkünkben a rozsdaövezetekről, majd az energetikai szabályok változásáról, ezúttal pedig a változó vevői hozzáállásról és a botrányos csúszásokról kérdeztük.
Drámai áremelkedés a piaci savanyúknál: így küzdenek a kistermelők a brutális költségekkel
Mészáros Zoltán, a Templomkert Tanyagazdaság alapítójával beszélgettünk a hagyományokról, a fenntarthatóságról és a kistermelők kihívásairól. Zoltán, akinek családja generációk óta foglalkozik mezőgazdasággal, elmesélte, hogyan őrizte meg a savanyúságkészítés hagyományát, miközben a modern kihívásokkal is szembe néz. Beszélgettünk a helyi piacok szerepéről, a klímaváltozás hatásairól és arról, hogy miért fontos támogatni a kistermelőket.