A szeptember végi árvíz nyomán baktériumok okozhatnak súlyos megbetegedéseket, amelyek az árvízzel a fúrt kutak vizébe is kerülhettek. Azokon a településeken, ahol nincs vezetékes ivóvíz, különösen az ásott kutak használóinak kell elővigyázatosnak lenniük. Az ATV cikke szerint Farkas Kálmán Baján egyik helyszínen tisztítja a fúrt kutakat, amelynek vizét csak gondos tisztítás után lehet felhasználni. Bár a vizet nem fogyasztják, de még az öntözéshez is alapos fertőtlenítés szükséges.
Ilyenkor vissza kell helyezni a vízművet a helyére, és a két szűrőbe önteni a hipót. Feltölti a szivattyú a rendszert, akkor utána ki kell engedni a csapokból, vagy vissza lehet engedni egy közösítő csapon, le lehet engedni az összes vizet, ami a rendszerben van, és akkor fertőtleníti az egész rendszert
– mondta Farkas Kálmán. A víz szennyeződésének megelőzése lehetséges, különösen fúrt kutak esetében. A szabad nyílások lezárásával megakadályozható, hogy szennyezett víz jusson a rendszerbe. Az árvíz számos szennyező anyagot, köztük fertőzést okozó vizet is magával hozhat, ezért fontos, hogy főzéshez se használjuk.
Elsősorban e-coli baktériumok, és egyéb – fertőzéses hányást és hasmenést okozó baktériumok –, paraziták tudnak elszaporodni, és ezek olyan súlyos fertőzést okozhat, hogy kórházba kerülhet a beteg, pláne ha csecsemők, újszülöttek, illetve immunhiányos betegek fogyasztják
– fogalmazott Szabó Gábor háziorvos.A háziorvos szerint a fúrt vagy ásott kutak vizét csak akkor szabad ivásra használni, ha egy hivatalos labor bevizsgálta, és emberi fogyasztásra alkalmasnak nyilvánította. Ha ez nem történt meg, akkor az elöntésektől függetlenül sem ajánlott kútvizet inni.