2024. november 24. vasárnap Emma
Súlyos hiba: ezt rontják el a legtöbben a mikulásvirág gondozásakor

Súlyos hiba: ezt rontják el a legtöbben a mikulásvirág gondozásakor

agrarszektor.hu
A mikulásvirágról köztudott, hogy nehéz megfelelően gondoskodni róla. Ezért azt hihetnénk, hogy aki nem vérbeli kertész, az jobban teszi, ha elkerüli a színes dísznövényt. Ez azonban nem igaz, hiszen ha néhány egyszerű tippet megfogadunk, és bevetünk pár trükköt, akkor hosszú ideig élvezhetjük a mikulásvirág társaságát. Íme néhány fontos információ a Stars for Europe (SfE) szakértőitől, a mikulásvirág gondozásával járó kihívásokról, és arról, hogyan kerüljük el a lehetséges kockázatokat, és neveljünk egészséges növényeket.

Óvjuk a hidegtől és a huzattól

A mikulásvirág, ami nálunk éppen a hideg, sötét, téli időszakban a lakás színfoltja, valójában egy trópusi növény, mexikói gyökerekkel. Származási helyén egész évben méteres bokrokban nő, enyhe időjárási körülmények között. Ezért nem meglepő, hogy nehezen viseli hazánk hűvös, sötét és csapadékos teleit. Éppen ezért ügyelni kell rá, hogy sose legyen 12 fok alatti hőmérsékleten, és óvjuk a huzatos helyektől is, mert már rövid idő alatt képes megfázni. Ha ez bekövetkezik, néhány napon belül elhullajtja leveleit. Érdemes erre már a vásárlás pillanatában is odafigyelni! Ne vegyünk olyan helyen mikulásvirágot, ahol azt kint, a hidegben, vagy az üzlet huzatos, bejárathoz közeli részén tartják, mert könnyen lehet, hogy ez a növény már megfázott, és hazaszállítása után egy-két nappal elveszti leveleit - írja közleményében a Stars for Europe.

Megfelelő fényviszonyok

A mikulásvirág nem csak a meleget szereti, a fényigénye is igen magas. A sötétség olyan számára, mint a méreg, így szakértők szerint az üzletek sötét sarkaiban tartott növényt inkább ne vásároljuk meg. Otthonunkban télen akár direkt napsütésnek is kitehetjük növényünket, kifejezetten igényli a sok fényt.

Tartsuk távol a fűtőtesttől

A mikulásvirág kedveli a meleget, de nem a forróságot! Legjobban 18-20 fok közötti hőmérsékleten érzi magát. Éppen ezért ne helyezzük fűtőtest, kandalló vagy olyan sütő közelébe, amit gyakran használunk. Ha padlófűtésünk van, akkor pedig mindenképpen asztalra, vagy magasabb helyre tegyük, hogy távol legyen a direkt fűtéstől, ami kiszáríthatja. Fontos, hogy minél melegebb van, annál több vizet igényel majd a növény.

Találjuk meg az egyensúlyt az öntözésben

A túlzásba vitt öntözés az egyik leggyakoribb probléma a mikulásvirág esetében. Az enyhe szárazságot például jobban viseli, mintha eláztatjuk. Ettől függetlenül semmi esetre se hagyjuk teljesen kiszáradni, ha a felszíntől mérve 2-3 centiig már száraz a föld, akkor locsoljuk meg. A locsolás mennyisége és mértéke emellett függ a környezet hőmérsékletétől, a páratartalomtól és a kaspó méretétől is. Az egészen kicsi, 6 cm körüli növények például több öntözést igényelnek, mint a nagyobbak, mert kevesebb földjük van, ami hamarabb kiszárad. Ideális esetben szobahőmérsékletű, lágy vizet vagy langyos esővizet használjunk az öntözéshez. Ha olyan régióban élünk, ahol nagyon kemény a csapvíz, itt érdemes szűrni azt és úgy locsolni vele. A mikulásvirágot felülről, alulról vagy merítéssel is lehet öntözni. Utóbbi azért hasznos, mert az egész földlabda meg tudja szívni magát, így hosszabb ideig bírja öntözés nélkül. Ha ezt választjuk fontos, hogy a merítés után 15 perccel öntsük le a felesleges vizet a csepegtetőtálcáról, vagy a kaspóból, hogy ne menjen tönkre szeretett növényünk.

Címlapkép forrása: Getty Images
NEKED AJÁNLJUK
CÍMLAPRÓL AJÁNLJUK
KONFERENCIA
Agrárszektor Konferencia 2024
Decemberben ismét jön az egyik legnagyobb és legmeghatározóbb agrárszakmai esemény!
EZT OLVASTAD MÁR?