Az Agrárközgazdasági Intézet (AKI) adatai szerint a tejfeldolgozó, tejtermékgyártó cégek 58 százaléka van magyar tulajdonban, ami a külföldi tőke arányának növekedését jelzi itthon. Bár számszerűleg a mikrovállalkozások vannak többségben, a nyolc legnagyobb cég fedi le a tejfeldolgozás több mint 80 százalékát. Az elmúlt években több vállalkozás kezdett tejfeldolgozásba Magyarországon. Ezen belül is a sajtkészítés bővült a legnagyobb mértékben, főként a kézműves és kisipari feldolgozás növekedése révén. Ehhez jelentősen hozzájárultak a különböző támogatások is.
Tejhasznú tehéntartásra például tavaly 15,2 milliárd forintot folyósítottak, nemzeti tejtámogatásra 9 milliárd, az iskolatejprogram támogatására pedig 2,2 milliárd forint jutott - derül ki az AKI jelentéséből.
Az új üzemek indítása mellett a nagy cégek közül többen új termékvonalat építettek ki, illetve kapacitásnövelő fejlesztéseket hajtottak végre. Ugyanakkor voltak olyan vállalkozások is, amelyek befejezték a termelést. A felmérés szerint a tejfeldolgozáshoz tartozó hűtőtárolók műszaki kapacitása 17,1 ezer tonna volt, de ezek kihasználtságában jelentős különbségek mutatkoztak. A pasztőrözőberendezések súlyozott átlagos kapacitáskihasználtsága 39,6 százalék volt 2023-ban, ami 2,1 százalékponttal magasabb, mint 2020-ban.
Változás volt 2023-ban 2020-hoz képest, hogy a feldolgozott mennyiség 36 millió literrel csökkent. Ugyanakkor nőtt a natúrsajt-gyártás kapacitása, óránként 29,9 tonnára, ami 5 tonnával több, mint 2020-ban. Ez főként annak köszönhető, hogy tavaly több új cég kezdett sajtkészítésbe Magyarországon. A savanyútej és savanyútejszín-készítményeket gyártó cég súlyozott átlagos kapacitáskihasználtsága 34,3 százalék volt 2023-ban, ami alacsonynak tekinthető. Az üzemegységek közel 60 százalékának kihasználtsága nem érte el a 40 százalékot, és csak 8 százalékuk esetében haladta meg a 80 százalékot.