Füstök, fények és gépek: Siófokon volt a VIII. Krone - Show

Füstök, fények és gépek: Siófokon volt a VIII. Krone - Show (x)

PR
Két napon át a Krone gépek voltak a középpontban a Somogy vármegyei Siófokon, ahol a Valkon Kft. csapata látta vendégül a céggel kapcsolatban lévő gazdákat és az agrármédia képviselőit. A Balaton-parttól néhány méterre rendezett partnertalálkozón és gépbemutatón másfél órás műsorral és közös esti programmal szórakoztatták a résztvevőket. A szeptemberi programra az Agro Napló is meghívást kapott.

A műsorvezetést a Fittikém művésznevű Ferencz József és a Valkontól Bárth Gábor, Hitachi termékmenedzser vállalta. A komplett szálastakarmány sort is bemutató rendezvény újdonsága volt, hogy a különböző gépek zenével, füsttel és fényekkel támogatott begurulása előtt az illetékes Valkon-kollégák 1–1,5 per­ces videókban beszéltek élményekről, tapasztalatokról és technológiai megoldásokról. A felvételeken főként az innovációkra és a partnerkapcsolatokra helyezték a fókuszt. A VIII. Krone Show gépei között természetesen domináltak a szálastakarmány-betakarító gépek specialistájaként számon tartott zöld-sárga színű, német gyártású Krone gépek, amiket a finn Valtra traktorokkal vontattak be.

Elsőként a Valkon Bács-Kiskun vármegyei területi képviselője, Jankovics Zoltán videóját nézhettük meg, aki az Easy Cut kaszacsaládról beszélt bővebben. A munkaszélesség kínálata 2,8-tól 10,5 méteresig terjed, a gépeket egyedi paralelogramma felfüggesztés és könnyen állítható talajnyomás jellemzi. Fontos, hogy akadálynak ütközve a kasza felemelkedik és hátracsukódik, így védve az elemet a sérüléstől.

Krone kaszák és Valtra traktorok a Balaton partjától néhány méterre, SiófokonKrone kaszák és Valtra traktorok a Balaton partjától néhány méterre, Siófokon

A kaszálás után a technológiai sorban a lehetőség szerinti leg­gyorsabb szárítás következik, amiben a Krone Vendro rendterítő van a gazdák segítségére. Erről Bittó Imre, a cég Békés és Csongrád vármegyei területi képviselője beszélt a kapcsolódó videóban. Lényeges, hogy akárhogy állhatnak a karok, a gép mindenképp dolgozik. A Vendro egyszerű felépítésű, zárt hajtás van benne, láncok és lánckerekek nélkül, kardánhajtással és egy speciális ujjas kapcsolaton keresztül működteti a rendterítési folyamatot a gép.

A következő munkafázisról, a rendek felszedéséről a Krone Swadro TC 680 rendképző bemutatásával beszéltek. A gép DuraMax vezérlőpályája egyedülálló megoldás a piacon, nagyrészt ennek a kenés nélküli alkatrésznek köszönhető a gépek kiváló munkaminősége és megbízhatósága.

A jó rendképzés megalapozza a tökéletes bálákat – mondta Kontér Sándor, a Valkon Jász-Nagykun-Szolnok és Pest vármegye területi képviselője, aki kitért rá, hogy a közép- és oldalrendképzők közül előbbit azért szeretik jobban a használói, mert kevesebbet lehet vele hibázni. A Swadro TC 680 előnyei között említette, hogy adott a gyorsan megoldható karcsere és az egyszerű magasságállítás lehetősége. Fontos és hasznos megnézni, hogy a gép elhagy-e, vagy porol, ez alapján érdemes beállítani a legmegfelelőbb magasságot.
A gépekkel trapéz formájú rendeket alakíthatnak ki a gazdák.

A program része volt egy zsírteszt is, amiben a bálázóknál használt kenőanyagokat hasonlították össze: ugyanazon gyártó EP1 és EP2 típusú zsírját tették egy-egy tárcsára, amit aztán rányomtak egy-egy függőtárcsára és fűtőtesttel melegítették. A hőhatásra bekövetkező cseppenési pont eléréskor először az EP1-es, vékonyabb zsír engedett a fizika törvényeinek és vált le hamarabb a tárcsáról. A Krone bálázóinak központi zsírzójába ezért minden esetben EP2-es típust tesznek és javasolnak, hogy ne folyjon ki a csapágyból hő hatására és ne gyulladhasson ki emiatt a gép.

A bálázáshoz érve Bárth Gábor elmondta, hogy a csapadékos időjárás miatt sokszor néhány napra szűkül a munkára alkalmas időablak, gyorsan és sokat kell a bálákból behozni. Ezért a Krone bálázóinak tervezésénél a mérnökök a minőségi és gyors technológiákra helyezték a hangsúlyt. A Bellima, a Fortima, a Comprima és a VariPack gépek is megfelelnek ezeknek az elvárásoknak. Ez utóbbi a gumihevederes technológiának köszönhetően egy Valkon-partnernél szárazanyag-bálázásnál a 150 centiméter átmérőjű elemekből szalmánál 320–330, szénánál 420 kilogramm bálasúlyt tudott elérni. 4 másodperc alatt végbemegy a bálakamra nyitása és csukása, továbbá a bála közepén egy lágy mag marad, ezáltal a tömörebb bálákhoz képest könnyebb vele jó minőséget készíteni, mert jobban átszellőzik és kifújja magából a nedvességet.

A Fortima körbálázóról elhangzott, hogy valamennyi elvárt igénynek meg tud felelni: a gazda kereshet különböző bálaátmérőjű fix- vagy variokamrás, szeletelős vagy szeletelő nélküli bálázót is a kínálatból.

Krone bálázók és Valtra traktorok Siófokon, a VIII. Krone Show programjábanKrone bálázók és Valtra traktorok Siófokon, a VIII. Krone Show programjában

Dobos Péter, a Valkon kereskedelmi vezetője, aki a hazai Krone termékfelelős is, elmondta, hogy a német gyár mérnökei a Comprima esetében teljesen új alapokra helyezték a körbálázógyártást. Ugyan megtartották a keresztrudakat, de a láncokat lecserélték szövetbetétes gumihevederekre, amiket nem kell kenni és jóval halkabb működést biztosítanak a korábbi technológiánál. Kiemelte, hogy az F155 fix kamrás elven működik, mégis állítható vele a bála átmérője, ami nagy segítség a termelőknek. A Comprima a széna, a szalma, a szenázs és a kukoricaszár esetében is jól teljesít, ez a körbálázók svájci bicskája – fogalmazott.

Megvan az 1000. Magyarországon eladott Comprima bálázóMegvan az 1000. Magyarországon eladott Comprima bálázó

A Valtra traktorokról is sok szó volt: a két műsorvezető és Jócsák Attila, a cég erőgép-kereskedelmi vezetője a Valtrák kényelméről, bioüzemanyaggal való működtetésükről, a fenntarthatósághoz való gyártói hozzáállásról és a bennük alkalmazható precíziós technológiákról is beszélt. A szakember elmondta, hogy az erőgépek 70–350 lóerő teljesítménytartományban elérhetőek, 105 lóerőig pedig még az ÁTK pályázatban is igényelhetők.

A program része volt még két látványos show-elem is. A WallKings trambulinművész csapat, akik egy gumiasztal és egy magas fal használatával mutatták be ugrótehetségüket és koreográfiáikat, valamint Bakonyi Anett légtornász akrobata is látványos műsort adott selyemkötélen, egy Hitachi Zaxis 180 W gumikerekes kotró monogémjén. 

Szerző és Fotók: Csurja Zsolt

(x)

Címlapkép forrása: Egyéb
CÍMLAPRÓL AJÁNLJUK
KONFERENCIA
Agrárszektor Konferencia 2024
Decemberben ismét jön az egyik legnagyobb és legmeghatározóbb agrárszakmai esemény!
EZT OLVASTAD MÁR?