Már tudni, mikor jöhet nagy eső Magyarországon: erre jobb lesz felkészülni

Már tudni, mikor jöhet nagy eső Magyarországon: erre jobb lesz felkészülni

agrarszektor.hu
A hétvége óta egyre terjeszkedett hazánkban a napközben is megmaradó alacsonyszintű rétegfelhőzet, ami egyhangú, szürke, nyirkos, a megelőző időszakhoz képest hűvös időt eredményezett, bár ezzel együtt az éjszakai fagyok is megszűntek. A folytatásban sem mindenhol változik időjárásunk, de holnaptól többfelé felszakadozik a felhőzet, és megszűnik az éjszakánként képződő köd, és a tartósabban napos tájakon a hőmérséklet is 8-10 fok köré emelkedik. Számottevő csapadékra a jövő hét közepén van kilátás. 

A mögöttünk álló egy hétben sem érintette időjárási front térségünket, a hétvégén mégis megváltozott időjárásunk jellege. Az elmúlt időszakot jellemző napos, száraz, éjszakánként fagyos, napközben azonban 10 fok fölötti időt a ködhajlam növekedésével egyre nagyobb területen váltotta a párás, szürke, felhős időjárás éjjel-nappal 0 fokot alig meghaladó hőmérsékletekkel - derül ki a HungaroMet legfrissebb agrometeorológiai jelentéséből.

Napi napfénytartam összeg 2024. november 10-én (óra)Napi napfénytartam összeg 2024. november 10-én (óra)

Továbbra sem hullott számottevő csapadék, de a ködből és az alacsony szintű rétegfelhőzetből többfelé előfordult szitálás, nagyobb ipari létesítmények közelében úgynevezett ipari hó is hullott. Ez a csapadék azonban sehol nem haladta meg a néhány tized mm-t. Az elmúlt egy hónapban hazánk jelentős részén egyáltalán nem esett eső, északkeleten október közepén, a Dunántúlon pedig a hónap második felében hullott némi csapadék. A harminc napos csapadékösszeg 40-60 mm-es hiányt mutat a sokéves átlaghoz képest, az elmúlt kilencven nap csapadékmennyiségében azonban az ősz első felének esői miatt az északi országrészben még többfelé látszik jelentős többlet, délen, délkeleten viszont hasonló mértékű a hiány.

30 napos csapadékösszeg 2024. november 13-ig (mm)30 napos csapadékösszeg 2024. november 13-ig (mm)
Az elmúlt 30 nap csapadékösszegének eltérése a sokéves átlagtól 2024. november 13-ig (mm)Az elmúlt 30 nap csapadékösszegének eltérése a sokéves átlagtól 2024. november 13-ig (mm)
Az elmúlt 90 nap csapadékösszegének eltérése a sokéves átlagtól 2024. november 13-ig (mm)Az elmúlt 90 nap csapadékösszegének eltérése a sokéves átlagtól 2024. november 13-ig (mm)

A talaj nedvességtartalma nem változott számottevően az elmúlt egy hét során, a nyirkos, hűvös időben nem volt jellemző a nedvességvesztés. A felső 20 centiméteres réteg az ország délnyugati és északkeleti tájainak kivételével sokfelé kritikusan száraz. A középső, 20-50 cm-es réteg azonban csak délkeleten száraz, hazánk túlnyomó részén jó vízellátottságú, míg a fél méternél mélyebb talajrészbe a Dunántúl nyugati felén és helyenként északon is került bőven nedvesség az ősz első felében, ugyanakkor a kevesebb csapadékot kapott alföldi tájakon még várat magára a talajok őszi-téli feltöltődése.

Talajnedvesség a talaj felső 20 centiméteres rétegében a növények számára hasznosítható vízmennyiség arányában 2024. november 12-én (%)Talajnedvesség a talaj felső 20 centiméteres rétegében a növények számára hasznosítható vízmennyiség arányában 2024. november 12-én (%)
Talajnedvesség a talaj felső egy méteres rétegében a növények számára hasznosítható vízmennyiség arányában 2024. november 12-én (%)Talajnedvesség a talaj felső egy méteres rétegében a növények számára hasznosítható vízmennyiség arányában 2024. november 12-én (%)

A hőmérséklet az elmúlt tíz napban 4-5 fokkal alacsonyabban alakult, mint a sokéves átlag, és hosszú idő óta először, a harminc napos átlaghőmérséklet is kismértékű negatív eltérés mutat hazánk nagy részén.

A 30 napos átlaghőmérséklet eltérése a sokéves átlagtól 2024. november 13-ig (Celsius fok)A 30 napos átlaghőmérséklet eltérése a sokéves átlagtól 2024. november 13-ig (Celsius fok)

Az elmúlt négy hétben a száraz, gyakran napos időben jól lehetett haladni az őszi talajmunkákkal. A repce igen fejlett, jó állapotban van az ősz első felére jellemző esős, de viszonylag enyhe időjárásnak köszönhetően. Az egy hónapja tartó száraz időjárási körülmények között azonban sokfelé kiszáradt a talajnak az őszi gabonák gyökérzete által érintett felső rétege. A még október elején elvetett kalászosok elegendő nedvességet találtak az optimális korai fejlődéshez, ezek az állományok jellemzően 3-5 leveles állapotban vannak vagy már bokrosodnak. A későbbi vetések alatt azonban kiszáradt a talaj, és nehezen, egyenetlenül keltek, és el vannak maradva a fejlődésben.

A folytatásban pénteken napközben többfelé felszakadozik a felhőzet, és kisüt a nap, de a hétvégén és a jövő hét első napjaiban ismét sokfelé képződik éjszakénként köd és alacsonyszintű rétegfelhőzet, ami napközben bár zsugorodik, oszlik majd, de ezzel együtt is maradnak tartósan felhős területek. Számottevő csapadék nem lesz, de a ködből szitálás, ónos szitálás előfordulhat. A hőmérséklet éjszakánként a hosszabb ideig derült tájakon fagypont alá, 0 és -5 fok közé csökken, míg a felhősebb területeken továbbra is kicsi marad a napi hőingás, és kevéssel 0 fok fölötti értékekre számíthatunk. A naposabb tájakon napközben 8-10 fok közé melegedhet a levegő. Keddtől mindenütt több lesz a felhő, és aznap elszórtan, majd szerdán sokfelé várható eső, ami a nap második felében havas esőbe, este havazásba mehet át.

Címlapkép forrása: Getty Images
NEKED AJÁNLJUK
CÍMLAPRÓL AJÁNLJUK
KONFERENCIA
Agrárszektor Konferencia 2024
Decemberben ismét jön az egyik legnagyobb és legmeghatározóbb agrárszakmai esemény!
EZT OLVASTAD MÁR?