Jön az eső: hatalmas zápor robog át Magyarországon

Jön az eső: hatalmas zápor robog át Magyarországon

agrarszektor.hu
Csaknem az egész országban kellően átnedvesítette a talaj felső rétegét a múlt heti kiadós csapadék, így az ősszel elvetett kultúrák többnyire kedvező körülmények között vannak. A következő napokban jellemzően enyhe időre számíthatunk, a hét végén sok napsütés is várható. Nagyobb lehűlés egyelőre nincs kilátásban. 

Egy körülbelül egy hónapos száraz idő után a múlt héten két nagyobb csapadékhullám is érkezett hazánkba. Az elsőből eső, majd a péntekiből az országban sokfelé hó is hullott. A hóréteg vastagsága síkvidéken is többfelé elérte az 5-10 cm-t. A hó napról-napra lassan olvadt, de északon még most is van belőle. Szombattól újra száraz idő következett, csak délen esett szerdán kisebb eső. Az elmúlt 10 nap során lehullott csapadék mennyisége nagy területen meghaladja a 20 mm-t, sőt délnyugaton a 40 mm-t. Kevesebb csapadék az ország északnyugati részén hullott. A 30 napos csapadékösszeg ezzel együtt országszerte jócskán elmarad a sokéves átlagtól, a 90 napos azonban sokfelé meghaladja azt még a szeptember közepi és október eleji nagy esők következtében - derül ki a HungaroMet legfrissebb agrometeorológiai jelentéséből

Hóvastagság 2024. november 22-én 7 órakor (cm)Hóvastagság 2024. november 22-én 7 órakor (cm)
10 napos csapadékösszeg 2024. november 27-ig (mm)10 napos csapadékösszeg 2024. november 27-ig (mm)
Az elmúlt 30 nap csapadékösszegének eltérése a sokéves átlagtól 2024. november 27-ig (mm)Az elmúlt 30 nap csapadékösszegének eltérése a sokéves átlagtól 2024. november 27-ig (mm)
Az elmúlt 90 nap csapadékösszegének eltérése a sokéves átlagtól 2024. november 27-ig (mm)Az elmúlt 90 nap csapadékösszegének eltérése a sokéves átlagtól 2024. november 27-ig (mm)
Talajnedvesség a talaj felső 20 centiméteres rétegében a növények számára hasznosítható vízmennyiség arányában 2024. november 26-án (%)Talajnedvesség a talaj felső 20 centiméteres rétegében a növények számára hasznosítható vízmennyiség arányában 2024. november 26-án (%)
Talajnedvesség a talaj felső 50 centiméteres rétegében a növények számára hasznosítható vízmennyiség arányában 2024. november 26-án (%)Talajnedvesség a talaj felső 50 centiméteres rétegében a növények számára hasznosítható vízmennyiség arányában 2024. november 26-án (%)

A hőmérséklet meglehetősen tág határok közt változott hazánk területén a mögöttünk álló egy hétben: az ország északkeleti felén 1-4 Celsius fokkal hidegebb, míg délnyugaton 1-3 fokkal melegebb volt a sokéves átlagnál. A borongós, havas északkeleti területeken napközben is csak 2-6 fok közötti értékeket mérhettünk, míg a naposabb déli tájakon 15 fok közelébe is fölmelegedett a levegő. Éjszakánként a derült helyeken -2 és -5 fok közé hűlt a levegő, sőt a havas részeken ennél hidegebb is előfordult. Hétfőtől délnyugaton már jelentősen megenyhültek az éjszakák is, +5 fok közeli értékek voltak a jellemzőek.

Az elmúlt 5 nap átlaghőmérsékletének eltérése a sokéves átlagtól 2024. november 27-ig (Celsius fok)Az elmúlt 5 nap átlaghőmérsékletének eltérése a sokéves átlagtól 2024. november 27-ig (Celsius fok)
Maximum hőmérsékletek 2024. november 24-én (Celsius fok)Maximum hőmérsékletek 2024. november 24-én (Celsius fok)
Minimum hőmérsékletek 2024. november 23-án (Celsius fok)Minimum hőmérsékletek 2024. november 23-án (Celsius fok)

A repce fejlett, jó állapotban van az ősz első felére jellemző esős, de viszonylag enyhe időjárásnak köszönhetően. Az október közepétől november közepéig tartó száraz időjárás következtében azonban jelentősen kiszáradt a talajnak az őszi gabonák gyökérzete által érintett felső rétege. A még október elején elvetett kalászosok elegendő nedvességet találtak az optimális korai fejlődéshez, ezek az állományok jellemzően 3-5 leveles állapotban vannak vagy már bokrosodnak. A későbbi vetések, elősorban az Alföld délkeleti részén nehezen, egyenetlenül keltek, el vannak maradva a fejlődésben, és az átlagosnál hűvösebb november sem segíti a megerősödésüket. Az elmúlt heti bő csapadék azonban sokat segített a helyzeten.

A folytatásban változékony időre van kilátás. Ma és éjjel egy csapadékzóna vonul át hazánk fölött esővel, majd pénteken záporok még sokfelé előfordulhatnak, ezt követően szárazabb levegő érkezik fölénk. Újabb csapadék majd a jövő hét közepén érkezhet. Összességében 2-10 mm csapadék valószínű a következő 6-7 nap során. A hét végén nagyobb részt napos, kissé szeles, enyhe időre van kilátás, majd a jövő hét elejétől erősödik a ködhajlam. A hőmérséklet csúcsértéke hétfőig jellemzően 5 és 10 fok között valószínű, majd mérséklődik a felmelegedés. A derült éjszakákon a szélvédett területeken gyenge fagyok várhatók. Nagyobb lehűlés egyelőre nincs kilátásban.

Címlapkép forrása: Getty Images
NEKED AJÁNLJUK
CÍMLAPRÓL AJÁNLJUK
KONFERENCIA
Agrárszektor Konferencia 2024
Decemberben ismét jön az egyik legnagyobb és legmeghatározóbb agrárszakmai esemény!
EZT OLVASTAD MÁR?