Most lehull a lepel: durva, mennyi műtrágyát vettek nyáron a magyar gazdák

Most lehull a lepel: durva, mennyi műtrágyát vettek nyáron a magyar gazdák

agrarszektor.hu
Az idei év során július és augusztus között 90 százalékkal több műtrágya került a magyar gazdákhoz az egy évvel korábbi azonos időszakban forgalmazott volumenhez képest. A termékkörön belül mészammon-salétromból (MAS) fogyott a legtöbb a megfigyelt időszakban, az egy évvel korábbi azonos időszakhoz mérten pedig 81 százalékkal nőtt a termék iránti kereslet. A növényvédő szerek esetében ugyanakkor a 2024. VII-IX. havi adatok alapján a megfigyelt termékekből 13 százalékkal kevesebbet vásároltak a gazdák, mint egy évvel korábban. A gombaölők értékesített volumene ugyan 40 százalékkal nőtt, ellenben a gyomirtóké 15, illetve a rovarölőké 52 százalékkal csökkent 2023 harmadik negyedévéhez mérten.

2024 júliusában az egy hónappal korábbihoz képest 5 és félszer több műtrágyát értékesítettek a forgalmazók a megfigyelt termékekből, az elmúlt év júliusához viszonyítva pedig a 11-szeresére nőtt a vizsgált műtrágyák forgalma - derült ki az Agrárközgazdasági Intézet (AKI) Agrárstatisztikai Információs Rendszerének (ASIR) legfrissebb jelentéséből. Az idei júliusi műtrágya iránti kereslet az elmúlt évekhez képest kimagasló volt, a korábbi 5 év átlaga ennek a 15%-át érte csak el. A tárgyhónapban a legkeresettebb műtrágya az előző hónapokhoz hasonlóan a mészammon salétrom (MAS) volt, míg második legnagyobb tételben a Nitrosol, DAM-ot értékesítették. A teljes havi értékesítés 90%-át ennek a két terméknek a forgalma adta. Az előző év júliusához viszonyítva a MAS iránti kereslet 12,5-szeresére nőtt, míg a Nitrosol, DAM-é a 13-szorosára. A végfelhasználók NPK 15-15-15-ből 23-szor többet vásároltak, mint egy évvel ezelőtt ugyanekkor, MAP-ból nagyságrendileg ugyanannyit. A kálisó forgalma is majdnem a négyszerese lett a múlt évi bázisidőszakhoz képest, a karbamidé pedig 11,5-szeresére nőtt. Az ammónium-nitrát (AN) aránya a tárgyhónapban 1:3 volt a karbamidhoz képest, ez az arány 2023 júliusában 1:5 alakult.

Az értékesítési árak a vizsgált hónapban vegyesen mozogtak, az ammónium-nitrát ára csökkent a legnagyobb mértékben, 28%-kal az egy hónappal korábbihoz mérten. A MAS és a Nitrosol, DAM ára 5-6%-kal emelkedett a tárgyhónapban a megnövekedett kereslet hatására. Az értékesítési árak a múlt év júliusához mérten is a legtöbb termék esetében jóval alacsonyabbak voltak, kivéve az NPK 15-15-15-öt, amely 6%-kal, és a karbamidot, amely 3%-kal drágult. A szuperfoszfát ára is nőtt a bázishónaphoz viszonyítva. A legnagyobb mértékben, 28%-kal az AN ára csökkent, a legkisebb, 0,5%-os árcsökkenés a MAS esetében történt.

EZ IS ÉRDEKELHET

Augusztusban az egy hónappal korábbihoz képest az ötödére esett vissza a forgalmazók értékesítése a megfigyelt termékekből, a tavalyi év augusztusához viszonyítva pedig 60 százalékkal maradt el a vizsgált műtrágyák forgalma. A tárgyhónapban továbbra is a mészammon-salétrom (MAS) volt a legkeresettebb műtrágya, míg a második legnagyobb tételben az NPK 15-15-15-öt értékesítették: a teljes havi eladás 70%-át ezen két termék forgalma adta. Az előző év augusztusához viszonyítva a MAS iránti kereslet kevesebb mint az egyharmadára apadt, ezzel szemben az NPK 15-15-15 iránt 40%-kal volt magasabb az igény. A végfelhasználók Nitrosol, DAM-ból és karbamidból fele annyit vásároltak, mint tavaly augusztusban, MAP-ból nagyságrendileg ugyanannyit. A kálisó forgalma negyedével csökkent a múlt évi bázisidőszakhoz képest. Az ammónium-nitrát (AN) aránya a tárgyhónapban 1:5 volt a karbamidhoz képest, ez az arány 2023 augusztusában 1:3 alakult.

Az értékesítési árak a vizsgált hónapban valamelyest emelkedtek, ellenben a Nitrosol, DAM ára nem változott az egy hónappal korábbihoz mérten. A MAS és az AN ára 6%-kal nőtt a tárgyhónapban, míg a többié ennél kisebb mértékben növekedett. Az értékesítési árak a múlt év augusztusához mérten is a legtöbb termék esetében jóval alacsonyabbak voltak, kivéve a MAP-ot, amely 22%-kal lett drágább, illetve az 3,5%-kal megemelkedő árú NPK 15-15-15-öt. A legnagyobb mértékben, 18%-kal a Nitrosol, DAM ára csökkent, a legkisebb, 3%-os árcsökkenés a karbamid esetében történt.

2024 szeptemberében az egy hónappal korábbihoz képest 65%-kal többet adtak el a forgalmazók a megfigyelt termékekből, az elmúlt év azonos hónapjához viszonyítva pedig 14%-kal lett magasabb a vizsgált műtrágyák forgalma. A legkeresettebb műtrágya az előző hónapokhoz hasonlóan a mészammon-salétrom (MAS) volt, a második legnagyobb tételben pedig az NPK 15-15-15-öt értékesítették: ezek tették ki a teljes havi értékesítés 63%-át. Szeptemberben MAS iránti kereslet 18%-kal volt alacsonyabb az előző év szeptemberinél, míg az NPK 15-15-15 esetében 56%-kal múlta felül a bázisidőszakit. A végfelhasználók Nitrosol, DAM-ból közel háromszor, míg karbamidból és MAP-ból valamivel több mint másfélszer annyit vásároltak, mint tavaly szeptemberben. A kálisó forgalma is magasabb volt közel az egyhatodával a múlt évi bázisidőszakhoz képest. Az ammónium-nitrát (AN) aránya a tárgyhónapban 1:7 volt a karbamidhoz viszonyítva, ez az arány 2023 szeptemberében 1:3 alakult.

Az értékesítési árak a vizsgált hónapban a karbamid kivételével valamelyest emelkedtek az egy hónappal korábbihoz mérten, a legnagyobb mértékben, 6%-kal a MAS ára nőtt. Az értékesítési árak a múlt év szeptemberéhez mérten a legtöbb termék esetében 10-20%-kal voltak alacsonyabbak, kivéve a MAP-ot, amely 20,3%-kal drágult meg és az NPK 15-15-15-öt, amelynek 9%-kal emelkedett az ára. A legnagyobb mértékben, 20%-kal a Nitrosol, DAM ára csökkent, míg a legkisebb, 5%-os árcsökkenés a MAS esetében történt.

EZ IS ÉRDEKELHET

Összességében elmondható tehát, hogy 2024-ben a júliustól szeptemberig tartó időszakban 90%-kal több műtrágya került a magyar gazdákhoz, mint egy évvel korábban ugyanekkor. A termékkörön belül mészammon-salétromból (MAS) fogyott a legtöbb a megfigyelt időszakban, az egy évvel korábbi azonos időszakhoz mérten pedig 81%-kal nőtt a termék iránti kereslet, és a tárgyidőszaki értékesítés 64%-át is ez a termék adta. A szuperfoszfát kivételével minden megfigyelt termék esetében élénkült a forgalom 2024. július-szeptemberben 2023 harmadik negyedévéhez képest. A legnagyobb mértékben, 3 és félszeresére a Nitrosol, DAM értékesített volumene bővült, ezt követte a karbamid és az ammónium-nitrát (AN) 2,6, illetve 2,4-szeres forgalomnövekedéssel. A kálium-klorid iránti kereslet mindössze 15%-kal emelkedett. Ugyanezt a két időszakot összehasonlítva az értékesítési árak a bázisidőszakhoz képest 10-20%-kal voltak alacsonyabbak, a kálisó és a MAP kivételével, a legnagyobb mértékben pedig a szuperfoszfát ára esett vissza.

EZ IS ÉRDEKELHET

Kevesebb növényvédő szert vettek a gazdák a harmadik negyedévben

Júliusban a megfigyelt növényvédő szerek értékesített volumene 15%-kal nőtt az egy hónappal korábbi forgalomhoz képest. A gyomirtók iránti kereslet 46%-kal élénkült, gombaölőkből és rovarölőkből pedig 13%-kal, illetve 68%-kal kevesebbet vásároltak a végfelhasználók. A tárgyhavi összes növényvédőszer-eladás 88%-kal haladta meg a 2023. júliusi volument. A kategóriák közül a gyomirtók forgalmazott mennyisége több mint a kétszerese, a gombaölőké a másfélszerese lett, ellenben a rovarölőké 18%-kal mérséklődött. A tárgyhavi értékesítési árak az egy hónappal korábbihoz képest a legtöbb termék esetében emelkedtek, míg néhány termék esetében 3-6%-os árcsökkenés volt tapasztalható. A 2024. júliusi értékesítési árak jóval alacsonyabbak voltak az egy évvel korábbinál: volt olyan termék, amelynek 51%-kal csökkent az ára, de olyan is, amelynek 5%-kal emelkedett.

EZ IS ÉRDEKELHET

Idén augusztusban a megfigyelt szerek értékesített volumene nagyságrendileg ugyanakkora volt, mint egy hónappal korábban, csak az arányok változtak. A gyomirtók iránti kereslet 28%-kal élénkült, gombaölőkből és rovarölőkből pedig 86%-kal, illetve 40%-kal kevesebbet vásároltak a végfelhasználók. A tárgyhavi összes növényvédőszer-eladás 35%-kal lett alacsonyabb a 2023. augusztusi volumennél. A kategóriák közül a gyomirtók és a gombaölők forgalmazott mennyisége közel 30%-kal, míg a rovarölőké 75%-kal maradt el az előző év augusztusitól. A tárgyhavi értékesítési árak az egy hónappal korábbihoz képest vegyesen mozogtak: volt olyan termék, amelynek 26,5%-kal nőtt az ára, de olyan is, amelyé 37%-kal csökkent.

Szeptemberben a megfigyelt szerek értékesített volumene közel a felére esett vissza az egy hónappal korábbihoz képest: ugyan a gombaölők iránti kereslet 80%-kal élénkült, rovarölőkből pedig 4 és félszer többet vásároltak a végfelhasználók, a gyomirtók forgalma 60%-kal esett vissza. A tárgyhavi összes növényvédőszer-eladás 31%-kal lett alacsonyabb a 2023. szeptemberi volumennél. A kategóriák közül a gyomirtók forgalmazott mennyisége közel a felére apadt, míg a rovarölőké két és félszer, a gombaölőké pedig másfélszer volt több az egy évvel korábbi volumenhez képest. A tárgyhavi értékesítési árak az egy hónappal korábbihoz képest vegyesen mozogtak. A legnagyobb mértékű drágulás 86%-os volt, de volt olyan szer is, aminek 30%-kal csökkent az ára.

A növényvédő szerek esetében a július és szeptember közötti havi adatok alapján a megfigyelt termékekből összességében 13%-kal kevesebbet vásároltak a gazdák, mint egy évvel korábban ugyanebben az időszakban. A gombaölők értékesített volumene 40%-kal nőtt, ellenben a gyomirtóké 15%-kal, a rovarölőké pedig 52%-kal csökkent 2023 harmadik negyedévéhez mérten. Az összes értékesítés 69%-át négy termék tette ki. A vizsgált termékek értékesítési átlagára egy kivétellel egyhangúan 2-52%-kal mérséklődött a tárgyidőszakban az előző év harmadik negyedévéhez képest. Viszont 2024 második negyedévéhez hasonlítva vegyesen mozogtak az értékesítési árak a megfigyelt időszakban: a legnagyobb mértékű áremelkedés 23%-os volt, de akadt olyan termék is, amelynek 17%-kal csökkent az ára.

Címlapkép forrása: Getty Images
NEKED AJÁNLJUK
CÍMLAPRÓL AJÁNLJUK
KONFERENCIA
Agrárszektor Konferencia 2024
Decemberben ismét jön az egyik legnagyobb és legmeghatározóbb agrárszakmai esemény!
EZT OLVASTAD MÁR?
AgroNapló  |  2024. december 20. 16:32