Az Európai Bizottság tisztviselője, Pierre Bascou nemrég az Európai Parlament képviselőivel folytatott megbeszélésen fejezte ki aggodalmát a gabonatermelés helyzete miatt. Az előrejelzések szerint az idei kibocsátás mindössze 255,6 millió tonna lesz, ami 9 százalékkal marad el a történelmi átlagtól.
Az idei szezon különösen nagy kihívást jelentett a betakarítás szempontjából kedvezőtlen időjárási események sorozata miatt
- nyilatkozta Bascou. A délkelet-európai aszályok és a túlzott őszi esőzések egyaránt negatívan befolyásolták a termés mennyiségét és minőségét. A termelés visszaesése részben a gabonafélék számára kijelölt földterületek csökkenésének, részben pedig a kulcsfontosságú régiókban tapasztalható hozamcsökkenésnek tudható be. Franciaországot, az egyik legnagyobb termelőt különösen súlyosan érintette a helyzet. Cédric Benoist francia gabonatermesztő, aki egyben a Copa-Cogeca uniós mezőgazdasági szövetség gabonával foglalkozó munkacsoportjának elnöke is, így nyilatkozott az Euronewsnak:
Idén Franciaországban veszteséges a termés. Egyszerűen nem tudjuk sokáig fenntartani ezt a helyzetet.
A visszaesés különösen a kukoricatermesztés terén tapasztalható, amely a becslések szerint 58 millió tonnával, 12 százalékkal marad el a történelmi átlagtól. A közönséges búza termése várhatóan 112,6 millió tonna lesz, ami 11 százalékkal az átlag alatt van. Egyedül az árpa esetében várható enyhe növekedés a tavalyi évhez képest, de ez is 5%-kal elmarad a történelmi normától.
A mennyiségi problémák mellett a minőség is komoly aggodalomra ad okot.
Sok termés alacsonyabb fehérjeszintet mutat, vagy alkaloidákkal szennyezett, ami súlyosan befolyásolhatja a piaci értéket. Ennek következtében számos gabonatételt élelmiszerből takarmánynak vagy biomasszának minősítettek vissza, jelentősen csökkentve a gazdák bevételeit. Az alacsony uniós termelési szintek ellenére a globális versenytársak bőséges termést könyvelhetnek el, így az árak alacsonyan maradnak. A helyzetet tovább súlyosbítja az Ukrajnából származó olcsóbb gabona beáramlása, ami még lejjebb nyomja az árakat. Bár a műtrágya és az állati takarmányok ára 8 százalékkal csökkent 2024 harmadik negyedévében, az általános inputköltségek továbbra is jelentősen magasabbak, mint 2020-ban. Franciaországban például az átlagos termelési költségek a 2021-es hektáronkénti 1512 euróról 2023-ra hektáronként 2025 euróra emelkedtek. Írországban ugyanebben az időszakban a költségek hektáronként 1330 euróról 2199 euróra nőttek.