Az úgynevezett vetőmagőrök munkája kulcsfontosságú a hagyományos növényfajták fennmaradása szempontjából. Ana Yanez, a csoport egyik tagja rámutatott, hogy az általuk megmenteni kívánt fajták egyre fogyatkoznak a változó környezet és a gazdák nagyobb hozamú fajtákra való áttérése miatt.
Őseink magjait és tudását mentjük meg. Hogyan arattak, hogyan vetettek, a hold dinamikáját: hogy mikor kell ültetni, mikor kell betakarítani
- magyarázta Delfin Toro, a kezdeményezés egy másik tagja.
A mozgalom nem csak a mezőgazdaságban, de a gasztronómiában is érezteti hatását. Pablo Caceres, a közép-chilei Millahue-völgyben található pincészet és étterem séfje, aki maga is vetőmagőr, elmondta, hogy idén 26 paradicsomfajtájuk lesz, és úgy gondolják, hogy már több mint 200 van. Ez jelentős előrelépés a piacokon és vásárokon általában megtalálható legfeljebb öt paradicsomfajtához képest.
A genetikai sokféleség megőrzése nem csak gasztronómiai szempontból fontos. Ricardo Pertuze, a Chilei Egyetem agronómusa szerint az éghajlatváltozás miatt szükség lehet olyan új fajtákra, amelyek alkalmazkodni tudnak a megváltozott környezeti feltételekhez. A mozgalom tagjai által összegyűjtött genetikai sokféleség elengedhetetlen az ilyen fajták megtalálásához.
A hagyományos vetőmagok megőrzésének tendenciája nem csak Chilében figyelhető meg. Wilson Hugo, az ENSZ Élelmezési és Mezőgazdasági Szervezetének (FAO) tisztviselője elmondta, hogy hasonló kezdeményezések léteznek többek között Indiában, Kínában, a Szaharától délre fekvő afrikai országokban, valamint a volt Szovjetunió országaiban is.
Gratulálnunk kell nekik és támogatnunk kell őket, de ez valószínűleg nem elég. Több ilyenre van szükségünk, több ilyen jellegű munkát kell végeznünk
- hangsúlyozta Wilson Hugo.