Őrület, ami nálunk zajlik: ennyiért szerezhetsz traktoros jogsit Magyarországon

Őrület, ami nálunk zajlik: ennyiért szerezhetsz traktoros jogsit Magyarországon

A gazdaságnak és az iparnak már talán nincs is olyan ágazata, ahol ne használnának valamiféle erő- vagy munkagépet. Korábban ezek kezeléséhez elég volt a megfelelő igazolvány megléte, 2022 óta törvény írja elő, hogy az ilyen típusú járművek vezetése is jogosítványhoz kötött. Ez pedig azt jelenti, hogy a traktorok, kombájnok és önjáró permetezőgépek közúti közlekedése során is rendelkeznie kell ezek vezetőjének az ezek vezetősére feljogosító okmánnyal. De mennyibe is kerül egy ilyen jogosítvány megszerzése napjainkban? Az Agrárszektor ennek járt utána.

A mezőgazdaság napjainkban nem létezhet különféle speciális járművek nélkül, legyen szó a különféle általános talajműveletek és a vetés során használt traktorokról, a növényvédelem önjáró permetezőgépeiről, vagy éppen a betakarítás gépeiről, kombájnokról. Ezek vezetéséhez, kezeléséhez azonban különleges képzettségre, és az ennek meglétét igazoló dokumentumra van szükség. A traktor (mezőgazdasági vontató) vagy más lassú jármű (amelynek közúton a legnagyobb megengedett sebessége 25 km/óra lehet, ide értve a kombájnok és permetezőgépek többségét) vezetése során az embernek legalább egy B kategóriás (nemzetközi) jogosítvánnyal rendelkeznie kell.

EZ IS ÉRDEKELHET

Drága móka lett a jogosítványszerzés Magyarországon

Ha azonban valaki a mezőgazdasági vontatóhoz egy vagy több pótkocsit akar csatlakoztatni, akkor bizony már egyéb okmányokra is szüksége lesz: B kategóriás jogosítvánnyal ugyanis vezethető mezőgazdasági jármű egy pótkocsival, valamint lassú jármű egy pótkocsival felszerelve, ám ilyenkor mindig figyelni kell arra, hogy ez csak könnyű pótkocsi lehet. Tavasszal, illetve a betakarítások idején ugynakkor gyakran lehet látni az utakon olyan mezőgazdasági vontatókat, amelyek mögé egy vagy két nehéz pótkocsit csatlakoztattak. Ezek szabályszerű vezetéséhez azonban már a kombinált nemzetközi CE kategóriájú jogosítványra van szükség, vagy a nemzeti T, azaz Traktor kategóriájú jogosítvány meglétére.

Vannak más megoldások, gyorsabbak és olcsóbbak is

Szerencsére azoknak azonban, akik mezőgazdasági járműveket és más lassú járműveket akarnak vezetni, más lehetőségek is rendelkezésükre állnak. Ezek közül a legelterjedtebb a T, avagy Traktor kategóriájú jogosítvány, amelyet nemcsak könnyebb, de olcsóbb is megszerezni, mint a B kategóriás általános jogosítványt. Opció továbbá a C kategóriás teherautó jogosítvány, illetve az E kategóriás, nehéz pótkocsis jogosítvány megszerzése is, ám ezekhez vagy egy B, vagy egy C kategóriás jogosítvánnyal rendelkezni kell, amelyeknek egyéb komoly kritériumai is vannak, nem beszélve ezek anyagi vonzatáról.

Ezzel szemben egy T kategóriás jogosítvány megszerzéséhez jóval kevesebb feltételnek kell eleget tennie az embernek:

  • A képzés elkezdésekor betöltött 15,5 életév, de a gyakorlati vizsgához már a betöltött 16 életév szükséges.
  • Írni-olvasni tudás. (Korábban minimum alapfokú iskolai végzettség meglétéhez kötötték, melyet az említett vagy magasabb iskolai végzettséget tanúsító okmánnyal kellett igazolni. Ez azonban 2023. októberében megváltozott.)
  • Írásbeli nyilatkozat, amely alapján az ember a 35/2000. (XI. 30.) BM rendeletben meghatározott közlekedésbiztonsági feltételeknek megfelel.

Mit vezethetünk vele?

A T kategóriás jogosítvány úgynevezett nemzeti kategória, amellyel mezőgazdasági vontatót és két nehéz pótkocsit, lassú járművet és pótkocsit lehet vezetni. A jogszabály értelmezésében mezőgazdasági vontató a mezőgazdasági munka végzésére készült, de pótkocsi vontatására is alkalmas, rakfelület nélküli olyan jármű, amelyet beépített erőgép hajt és sík úton önerejéből 40 km/óra sebességnél gyorsabban haladni képes. Ezzel szemben a lassú jármű olyan jármű, amelyet beépített erőgép hajt és sík úton önerejéből 25 km/óra sebességnél gyorsabban haladni nem képes. Emellett vezethető még vele kerti traktor és állati erővel vont jármű is.

Néhány hónap alatt megvan

A képzés elvégezhető tantarmi és e-learning keretek között is. Ezzel kapcsolatban kiderült, hogy a T kategóriás jogosítvány megszerzésének teljes időtartama is jóval rövidebb, mint a B kategóriás vezetői engedélyé: az autós iskolák elmondása szerint a traktoros jogosítvány megszerzését a képzés megkezdésétől a sikeres vizsgáig 3-4 hónap alatt le lehet projektálni. Ez természetesen mindig attól függ, hogy mennyire van rá ideje a hallgatónak, és milyen gyorsan teljesíti az elméleti részt. A tapasztalatok azt mutatják, hogy akik a tantermi képzést választják, általában gyorsabban jutnak az anyag végére. Az autósiskoláknál jellemzően 46-56 órában határozzák meg az elméleti képzés idejét.

A jogosítvány megszerzését gyorsítja az is, hogy 2023. októberében jelentősen lecsökkentették a minimálisan szükséges gyakorlati órák számát. Míg korábban minimum 30 órát kellett teljesítenie a hallgatóknak, most már 12 gyakorlati óra is elég a vizsgára bocsátáshoz. A vizsgákra további 2 órát számolnak, vagyis a teljes képzés letudható 70 órában, feltéve, hogy a hallgatónak nincs szüksége pótórákra.

Az autósiskoláktól azt is megtudtuk, hogy ott nagyobb az érdeklődés és a hallgatószám a traktoros jogosítvány iránt, ahol vannak mezőgazdasági iskolák és más szakképzőhelyek, mert ezekből az intézmények nagyobb számban küldik ide a hallgatóikat. Emellett főként azok szoktak még jelentkezni, akiknél a család is gazdálkodik, és így segítenek be a munkába.

Na, de mennyi az annyi?

A T kategóriás jogosítvány megszerzése nemcsak egyszerűbb és gyorsabb, de olcsóbb is. Az Agrárszektor által megkérdezett autósiskolák 305 és 349 ezer forint közötti összeget mondtak, amely már magában foglalta az elméleti képzést, a gyakorlati képzést és a vizsgadíjakat is. Esetleges plusz költséget jelenthet, ha valaki más képzőszervtől képzési igazolással érkezik, ekkor az átkéréssel kapcsolatos ügyintézésnek külön díja van. Ha viszont a hallgató már rendelkezik elsősegély vizsgával, úgy annak az ára lejön a végső összegből.

Az aranykalászos képzést sem szabad elfelejteni

A mezőgazdasági gépek vezetésének további megoldása lehet az úgynevezett aranykalászos gazda képzésekben rejlik. Ezek a szakképzési formák ugyanis gyakran járnak ingyenes mezőgazdasági gépkezelői jogosítvánnyal, más néven zöld traktoros kiskönyvvel. Ennek birtokában az ember jogosult 37 kW teljesítményhatár feletti, a szántóföldön alkalmazható traktort, önjáró mezőgazdasági betakarítógép kezelésére is. Ez azonban nem jár automatikusan a bizonyítványhoz, a hallgatónak a sikeres vizsga után külön kell igényelnie azt az illetékes kormányhivatalnál. Az aranykalászos gazda képzések elvégzésének előfeltétele egy legalább B kategóriás jogosítvány megléte. Ezeknek a képzéseknek az általános ára 140-180 ezer forint között mozog. Fontos megjegyezni, hogy ezek a képzések korábban csak úgynevezett gépkezelői igazolványt adtak, ez azonban az elmúlt időszakban megváltozott, és 2022 óta ezen gépek vezetéséhez gépkezelői jogosítványra van szükség, amelyet egyébként a különféle kurzusok biztosítanak is.

Címlapkép forrása: Getty Images
NEKED AJÁNLJUK
CÍMLAPRÓL AJÁNLJUK
KONFERENCIA
Agrárszektor Konferencia 2024
Decemberben ismét jön az egyik legnagyobb és legmeghatározóbb agrárszakmai esemény!
EZT OLVASTAD MÁR?