Somogyi Frizon Orsolya, az Európai Bizottság szakértője előadásában azt hangsúlyozta, hogy milyen szempontoknak van rendkívül fontos szerepe a mezőgazdaság versenyképessége, fenntarthatósága és tűrőképességének fejlesztése szempontjából. Mint kiemelte, az ezekhez kapcsolódó kihívásoknak akkor fogunk tudni megfelelni, ha uniós szinten előmozdítjuk az innovációkat és a kutatás-fejlesztési beruházásokat, hiszen a közszféra és a magánszektor együttműködését tekintve az Európai Unió egyelőre hátrányban van. Hozzátette: ezeken túl az is fontos, hogy javítsuk a mezőgazdasági dolgozók jövedelmi szintjét és megoldjuk a generációváltás nehézségeiből adódó problémákat.
![Somogyi Frizon Orsolya](https://cdn.agrarszektor.hu/images/articles/inline/2024/12/1733398752-Hq8e66NfF_md.jpg)
A célok elérése érdekében egyfelől egy stratégiai párbeszéd is zajlik a bizottság nélkül, a szakértők bevonásával, az ennek keretében megfogalmazott konklúziók alapján pedig várhatóan márciusra egy stratégiai dokumentum is elkészül. A párbeszéden túl azonban politikai iránymutatásra is szükség van, hiszen úgy kell erősíteni a gazdák pozícióját és úgy kell tisztességes jövedelmet kell biztosítani számukra, hogy közben a szükséges lépések összhangban legyenek a fenntarthatósági elvárásokkal.
Mint azt a szakértő előadásában kiemelte, a kutatás-fejlesztés előmozdítása érdekében az EU többszereplős megközelítést kíván alkalmazni, amelyben több országnak is együtt kell működnie. Az így születő új eredmények révén azonban nemcsak közvetlenül a projektben résztvevő országok, hanem az egész EU versenyképessége növekedhet.
Az egyik legfontosabb alapvetés pedig az, hogy már magát a kutatási igényt is az agráriumban dolgozók határozzák meg, hogy a fejlesztések célkitűzései valós mindennapi problémákat igyekezzenek megoldani. Ha ebben az előkészítő párbeszédben a magyar szakértők erős pozíciót tudnának kiépíteni, azzal jelentősen javulhatna a magyar agrárium versenyképessége is.
A Közös Agrárpolitikán túli uniós szabályozásokkal és a KAP-on kívüli támogatási és pályázati lehetőségekkel kapcsolatos kerekasztal-beszélgetésen Bene Dániel, a Magyar Fejlesztésösztönző Iroda vezető tanácsadója arra emlékeztette a jelenlévőket, hogy az elmúlt években megduplázódott a magyarok által elnyert támogatások értéke, a nyerési arány pedig 10 százalék körül van. Más országokhoz viszonyítva azonban nagyjából tízszer kevesebb pályázatot nyújtunk be, így ezen a téren jócskán vannak még lehetőségei a magyar mezőgazdasági szereplőknek. A közvetlenül lehívható támogatások esetében azonban a részükről az eddig tapasztaltnál lényegesen nagyobb együttműködési készségre is szükség van, ráadásul nemcsak hazai, hanem nemzetközi szinten is.
![Bene Dániel](https://cdn.agrarszektor.hu/images/articles/inline/2024/12/1733398914-TSvmruwtC_md.jpg)
Papp Gergely, a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara szakmai főigazgató-helyettese is arra tért ki, hogy hazánk ez idáig nem tudott túl nagy szeletet kihasítani a KAP-on túli támogatásokból, ráadásul ezeknél már a célszámok is eleve alacsonyabbak, mint amit a KAP-ból elérhető források biztosítanak. Időt és energiát kell fordítani tehát arra, hogy ez a jövőben pozitív irányba változzon, máskülönben a magyar agrárium pozíciója sokat fog romlani a mostanihoz képest.
Meg kell értenünk azonban azt, hogy ez nem a pályázásról szól. A lényeg sokkal inkább az, hogy beleszólhatunk abba, hogy egyáltalán mire lehessen pályázni, ebben pedig más országok egyelőre előttünk járnak.
![Papp Gergely](https://cdn.agrarszektor.hu/images/articles/inline/2024/12/1733398943-tYG7yuXw9_md.jpg)
Eszenyi Roland, az Agrárminisztérium vidékfejlesztési szakértője is kiemelte, hogy számtalan olyan támogatási program létezik, amely elsősorban nem az agráriumhoz kapcsolódó fejlesztési lehetőségeket tartalmaz, közvetetten azonban mégis segíthet a mezőgazdaság versenyképességének javításában. Ilyen például a zöld célok megvalósítására, azaz a körforgásos gazdaság előmozdítására, a talajegészség javítására és a vízgazdálkodási fejlesztések megvalósítására fókuszáló LIFE, valamint a tudásátadást és -transzfert serkentő ERASMUS+ is, amelyek 5,3 milliárd és 26 milliárd euró támogatási kerettel rendelkeznek a 2021-2027-es időszakra.
![Eszenyi Roland](https://cdn.agrarszektor.hu/images/articles/inline/2024/12/1733400747-mwcsqMn79_md.jpg)
Cilip Árpád, a Hargita Megyei Fejlesztési Ügynökség elnöke a kerekasztal-beszélgetésen arra tért ki, hogy bár Hargitában sok kis termelő és családi gazdaság van, felismerték azt, hogy számukra nem feltétlenül az eszköz- és géppark-fejlesztése a legfontosabb.
Számunkra az igazi létkérdés sokkal inkább az aktuális információk közvetítése. Ily módon zsinórban ötször nyertünk a KAP népszerűsítését célzó pályázaton, melynek keretében több százezer eurót tudtunk költeni a termelők képzésére, tájékoztatására és a nemzetközi jógyakorlatok bemutatására. Ezek segítségével pedig lényegesen javítottuk versenyképességünket.
![Cilip Árpád](https://cdn.agrarszektor.hu/images/articles/inline/2024/12/1733400771-YQ5OUzjvM_md.jpg)
Mint azt Somogyi Frizon Orsolya a kerekasztal-beszélgetésen is kiemelte, a legfontosabb az, hogy meg kell ismerni a különféle alapokat és azt, hogy ezek hogyan épülnek egymásra. Ha ez a tudás hiányzik, akkor a jövőben sokkal nehezebb lesz bármilyen hatékony eredményt elérni.