Orosz médiajelentések szerint Moszkva betiltotta az Abháziából származó mandarinok behozatalát. A döntés hátterében hivatalosan növény-egészségügyi okok állnak, azonban a lépés időzítése és körülményei politikai feszültségekre engednek következtetni.
Abházia, bár jogilag Grúzia része, évtizedek óta orosz ellenőrzés alatt áll. Az elmúlt időszakban jelentős politikai feszültség alakult ki a térségben, miután az abháziai parlament olyan törvényjavaslatot készült elfogadni, amely megkönnyítette volna az orosz vállalkozók számára helyi cégek és földterületek megszerzését.
A tervezet azonban heves tiltakozást váltott ki a lakosság körében, ami végül a parlament épületének elfoglalásához és a javaslat visszavonásához vezetett.
Az orosz hatóságok most azzal indokolják az importtilalmat, hogy egy "veszélyes légy" fertőzi az Abháziából származó mandarinokat. Azonban nehéz figyelmen kívül hagyni azt a feltételezést, miszerint a döntés valójában az abháziai lakosok "barátságtalan gesztusára" adott válasz lehet.
Az abháziai vezetés sajnálatát fejezte ki Moszkva döntése miatt, hangsúlyozva, hogy az intézkedés elsősorban a kaukázusi régió legszegényebb rétegeit érinti. Hozzáfűzték ugyanakkor:
a Moszkva által kifogásolt légyfajta kizárólag Oroszországban él.
Az eset rávilágít a térség összetett geopolitikai helyzetére és az Oroszország, valamint a de facto független, de nemzetközileg el nem ismert Abházia közötti feszült viszonyra. Az importtilalom gazdasági következményei mellett a politikai üzenete is figyelemre méltó, jelezve Moszkva befolyását és az abháziai autonómia korlátait.