2024-ben a magyarok 72%-a tervezi, hogy legalább 7 ezer forintot költ karácsonyfára, közülük 44% várhatóan 10 ezer forintnál is többet fordít erre a célra. A vásárlók 62%-a a legdrágábbnak számító nordmann fenyőt részesíti előnyben. A piaci kereskedők előrejelzése szerint a fenyőfák ára idén 5-10%-kal emelkedhet a tavalyihoz képest: a lucfenyő méterenként 5-5500 forint, az ezüstfenyő 6-8 ezer forint, míg a nordmann fenyő 8-10 ezer forint körüli áron lesz elérhető az utcai és piaci árusoknál.
Egyre népszerűbb a nordmann fenyő
Míg a 2022-es felmérés szerint a vásárlók 54%-a választotta a nordmannt, idén már 62%-uk részesíti előnyben ezt a fajtát. A lucfenyő 22%, az ezüstfenyő pedig 14%-kal követi a népszerűségi listán, míg a többi fenyőfajta mindössze 2%-os részesedést képvisel, köztük a termelők szerint a feketefenyő mellett egyre inkább a kolorádófenyő is megjelenik, hogy pótolja a gombabetegség miatti csökkenő duglászfenyő-kínálatot. A vásárlók 60%-a másfél méter feletti fenyőt, míg 40%-a kisebb méretű fenyőt szeretne vásárolni, és minden nyolcadik vásárló gyökeres, földlabdás fenyőt keres. A fenyőfára költött összeg tekintetében 72% tervezi, hogy legalább 7 ezer forintot kiad, közülük 44%-nak a költségei meghaladják a 10 ezer forintot
Idén jelentős mértékben emelkedtek a fenyőfákra szánt összegek: a vásárlók 72%-a várhatóan 7 ezer forintnál többet költ erre a célra, és közülük 22%-nak a kiadása meghaladja a 15 ezer forintot. Az, hogy végül mennyi fenyőfa fogy el karácsony előtt, csak az utolsó napokban dől el, mivel a vásárlók 85%-a az utolsó két hétre hagyja a vásárlást.
Mire figyeljünk, ha földlabdás karácsonyfát szeretnénk?
Vidéken is egyre népszerűbbek a földlabdás fenyőfák, amelyek legnagyobb előnye kétségtelenül az, hogy karácsony után sem kell megválni tőlük, hanem hosszú évtizedeken át kertünk ékességei maradhatnak. Sokan tévesen azt gondolják, hogy a következő évben újra kiáshatók, és karácsony idején ismét behozhatók a szobába, azonban ez nem így működik. A fenyőfák, bár strapabírók, nem olyanok, mint a leander, és ha egyszer kiültettük őket, nem tanácsos a gyökerüket újra bolygatni, mivel nem tolerálják az ismételt átültetést – hívta fel a figyelmet Kósa Dániel kertészmérnök a HelloVidéknek adott nyilatkozatában.
A legtöbb fenyőfajta elérhető földlabdás változatban, de a legkedveltebbek az ezüstfenyő, a lucfenyő és a nordmann fenyő. Kósa Dániel szerint bármelyik jó választás lehet, feltéve, hogy az ünnepek alatt megfelelő gondoskodást kapnak.
A földlabdás fenyőknél nem a földlabda mérete, hanem az számít, hogy mennyire van átszőve gyökerekkel. A kertészetek ezt úgy kommunikálják, hogy hány iskolázási év áll mögötte. Egy iskolázási év 3-5 naptári évet jelent. A gyökeres fenyő több gondozást igényel, mint egy vágott fenyő, mivel az a cél, hogy a karácsonyfa később a kertünk díszévé váljon. Kósa Dániel hangsúlyozta, hogy az első és legfontosabb dolog az öntözés: hőmérséklettől függően egy-két naponta pótolni kell a vizet, és ügyelni kell arra, hogy a talaj mindig nedves maradjon.
Miután megvásároltuk a fenyőt, fontos tisztában lennünk azzal, hogyan és hol tároljuk megfelelően. Kósa Dániel kertészmérnök azt javasolja, hogy karácsonyig a fát kint, hideg környezetben tartsuk, és rendszeresen pótoljuk a vízveszteségét. Ha a fa ágait összekötötték, érdemes a köteleket meglazítani, hogy az ágak természetesen visszarendeződjenek. Karácsony közeledtével, amikor a fát behozzuk a lakásba, célszerű a leghűvösebb helyet választani számára, mivel ez javítja a túlélési esélyeit. Az ünnepek után érdemes minél hamarabb kiültetni a kertbe, még vízkereszt előtt, hogy a fa ne sérüljön a benti körülmények között. Előzetesen azonban fontos utánajárni, hogy az adott fenyőfajta milyen környezetet, talajt és öntözést igényel, hogy a kiültetés után is jól érezze magát.
Még mindig az előre kivágott fák a kedvencek
A vágott fák a földlabdás, konténeres fenyőkkel ellentétben gyors és egyszerű megoldást kínálnak, nem csoda hát, hogy a magyarok körében is ez a legelterjedtebb választás. Az ilyen fák legfőbb előnye a könnyű hozzáférhetőség és a széles választék, ám a fák kivágásából adódó környezetvédelmi kockázatok közismertek.
A műfenyővel sem leszünk környezetvédők
A magyar háztartások több mint negyede választ műfenyőt a hagyományos fenyő helyett karácsonyra. Érdekesség, hogy – részben az előző évek környezetvédelmi kampányainak hatására – a legtöbben már nem a környezetvédelmi szempontokat (23%) említik elsődleges indokként, hanem a többszöri használhatóság révén elérhető árelőnyt (44%). A szakértők szerint valójában azonban a műfenyő jelentős környezeti terhelést jelent az előállítás, szállítás és (ha szerencsések vagyunk) a megsemmisítés révén, ráadásul vásárlásával nem helyi termelőket, hanem távol-keleti gyártókat támogatunk. Szerencsére a többség továbbra is a hagyományos karácsonyfa mellett dönt, amelynek termesztése hasonló más mezőgazdasági növényekéhez, és a karácsonyi időszak után a kidobott fák legnagyobb része komposztálásra kerül.