Mint az az Agroloop Hungary Kft. új gyártó üzemének átadó ünnepségén elhangzott, a vállalat 30 millió euróból valósította meg azt a 13 ezer négyzetméteres automatizált üzemet az üllői Aerozone Parkban, ahol fekete katonalégy lárvatenyésztés és -feldolgozás indulhat meg, Magyarországon elsőként. Mindez pedig rendkívül fontos mérföldkövet jelent a hazai agrár- és élelmiszer-gazdaság fejlesztésében.
Áder János volt köztársasági elnök, a Kék Bolygó Alapítvány kuratóriumának elnöke szerint napjaink egyik legnagyobb kihívása az, hogy egyre több embert kell egyre kevesebb egy főre eső vízből, egyre gyengébb minőségű termőföldön megfelelő minőségű élelmiszerrel ellátni. 2050-re ugyanis a most gabonatermelésre használt területek ötven százalékát érinti majd valamilyen mértékű vízstressz, ahol vagy teljesen ellehetetlenül vagy jelentősen megnehezedik a gabonatermelés. Emellett komoly kihívásokkal küzd a takarmányipar és az állattenyésztés is. Ily módon olyan fajsúlyos innovációkra van szükség, amelyek segítenek megoldani ezeket a problémákat, az Agroloop most átadott gyára pedig éppen ebben jár az élen.
Mint azt Áder János felvetette, a vállalat tulajdonképpen négy fekete katonalegyet tud ütni egy csapásra. Egyrészt hasznosítja az élelmiszeripari melléktermékeket, másrészt rovarfehérjéből olyan prémium minőségű állati takarmányfehérjét állít elő, amelyre óriási kereslet van, harmadrészt hasznosítja a rovarok ürülékét is, amelyből talajjavító granulátumot készít, negyedrészt pedig működése révén olyan termőterület szabadulhat fel, amelyet takarmányelőállítás helyett élelmiszerellátásra lehet majd használni.
Szűcs Lajos országgyűlési képviselő beszédében arra tért ki, hogy mennyire fontos volt a gyár megépítése szempontjából a lakossággal és a környékbeli önkormányzatokkal való egyenes és őszinte kommunikáció. Tisztázni kellett ugyanis, hogy nem fognak-e a gyárból kiszabadulni a rovarok és nem lesz-e belőlük inváziós faj, illetve lesznek-e kellemetlen szaghatások a gyártáshoz kapcsolódóan.
Percze Rajmond, az Agroloop Hungary Kft. ügyvezetője az üzem átadó ünnepségén kiemelte, hogy a gyártás holnaptól indul, méghozzá a világon jelenleg elérhető legmodernebb és leghatékonyabb berendezések segítségével. Mint mondta, az alapítók még 2020 előtt kezdtek el azon gondolkodni, hogy hogyan dolgozhatnának a társadalmat érintő problémák megoldásán. Látták ugyanis, hogy az emberiség az erőforrások túlhasználatától szenved és rövid távú érdekeket helyez a fenntarthatóság elé, méghozzá az élet minden területén. Mint az ügyvezető kiemelte, a vállalat működése révén abban segít, hogy minden nap 120 tonna mellékterméket gyűjtenek össze, amelyből tápanyagot készítenek a fekete katonalégy lárváknak, a körforgásos gazdaság elvét követve pedig a további működés révén egyáltalán nem keletkezik hulladék.