Kukorica technológia a jelen kor kihívásainak tükrében

Kukorica technológia a jelen kor kihívásainak tükrében (x)

PR
A klímaváltozás komoly kihívást jelent a növénytermesztésben. Extrém aszályos időszakban csak a legerőteljesebb gyökérrendszer képes elérni a mélyebb rétegek vízkészletét, illetve felvenni az oldott formában ott lévő tápanyagfelvétel-fokozás és gyökérvédelemápanyagokat.

A meleg és száraz nyarak nemcsak a víz- és a tápanyag-gazdálkodás oldaláról lehetnek limitálók, hanem az ezt a klímát kedvelő Aspergillus kórokozó gombafajok oldaláról is. A meleg és száraz körülmények – leginkább kukoricában – gyakran aflatoxinok termelésére késztetik e penészgombákat. Az Aspergillus gomba a talajban szármaradvá- nyokon telel át, majd tavasszal széllel és a rovarok okozta sebzéssel fertőz. A védekezési lehetőségek korlátozottak, de a mikrobiológia tudatos alkalmazása itt is az egyik fontos pillér.

Tápanyagfelvétel-fokozás és gyökérvédelem

Talajoltással speciális, növénynövekedést serkentő és tápanyag-mobilizáló baktériumtörzseket juttatunk a talajba, hozzásegítjük a növényünket a hatékony tápanyagfelvételhez.

Phylazonit Talajoltó NG baktériumtörzsei már a fejlődés kezdetétől támogatják a kultúránkat növényi hormonok és vitaminok elő- állításával, biztosítva az optimális fejlődésüket és a gyors, erőteljes gyökérfejlesztést.

A nitrogénkötő, foszfor- és mikroelemmobilizáló baktériumtörzsek szerepe a tápanyagigényes kukorica termesztésében kiemelt fontosságú, mert a két tápelem jelenléte a hajtásnövekedés intenzitását, a termés kialakítását, az optimális szemtelítődést és annak beltartalmát befolyásolja. Fejlesztéseink eredményeképp 2023-tól két új, légköri nitrogénkötésre és az oldhatatlan foszforvegyületek feltárására optimalizált készítménnyel bővül termékpalettánk Phylazonit Talajoltó NG N+ és P+ néven. Segítségükkel biológiai úton tudjuk többlettápanyagokhoz juttatni a nö- vénykultúrákat és lehetőség szerint mérsékelni műtrágya-felhasználásunkat.

A Phylazonit Talajregeneráló NG – a növények anyagcsere-folyamatainak támogatása mellett – a kórokozó fonalas gombák visszaszorításával segít elkerülni a gombás betegségek kialakulását, ami a szűk vetésforgó miatt könnyen bekövetkezhet. A készítmény alkalmazását alacsonyabb kémhatású (pH 5,5–6,5) talajokon is javasoljuk vetéssel egy menetben.

A monokultúrában történő termeszté- sekor, csökkentett számú talajművelés eseté- ben, vagy akár az elmúlt években tapasztalt forró, aszályos időszakok okán, gyakorivá válhatnak az egyes fonalas gombák (Fusarium, Aspergillus, Penicillium) kártételéből adódó termésveszteségek.

Két mikrobiológiai termékünk technológiába való illesztése e speciális esetekben válhat szükségessé. A Phylazonit Rizo NG készítményünk két olyan növénynövekedést serkentő, biokontroll baktériumtörzset tartalmaz speciális arányban, melyek tápanyag-mobilizáló képességük mellett a kórokozó gombáknak a fejlődését, szaporodását is gátolják. A fenti termékek esetében az ajánlott dózis – vetéssel egy menetben kijuttatva – 15–20 l/ha.

Trichoderma aperellum gombát tartalmazó mikrobiológiai termékünk másodlagos anyagcseretermékei révén, illetve parazitizmus útján képes a fonalas gombák visszaszorítá- sára. E por alakú, biokontroll készítményünk Phylazonit TrichON néven kerül a piacra, javasolt dózisa csupán 100 g hektáronként. Kijuttatása vetéssel egy menetben történik. Lehetőség van állománykezelésre is, ebben az esetben a termékből 20–100 g/ha dózis kijuttatása javasolt.

Növénykondicionálás

A kukorica a lombtrágyázásra jól reagáló növények közé tartozik, illetve fokozottan érzékeny a mikroelemek hiányára is. A gyomirtás stresszfaktor a növénynek, amely hatására sárgulás jelentkezhet. Ebből az állapotból segít az Energia Humin termékünk. A benne lévő humin- és fulvosavakkal és számos, a növény számára fontos mikroelemmel (B, Cu, Fe, Mn, Mo, Zn) jelentősen tudjuk emelni a növények klimatikus és növényvédelmi stresszel szembeni ellenállóságát. Kijuttatása az intenzív vegetáció első felé- ben, 4–8 leveles állapotig, 5 l/ha dózisban.

A kukorica cinkigénye kiemelkedően magas. Hiánya esetén a kukorica növekedése vontatottá válik, a virágképződés késik, vagy akár el is maradhat. A jelentős termésveszteség kiküszöbölésére ajánljuk az Energia Cink használatát 4–6 leveles állapotban, 2-3 liter/ha dózisban.

A kénnel rosszul ellátott talajainkon gátolt a fehérjeszintézis, ami korlátozott növekedéssel jár. Megoldást jelenthet a lombon át történő kénpótlás, melyhez a magas kén- és nitrogéntartalommal rendelkező, Energia Kén lombtrágyánkat javasoljuk. Kénhiány esetén, 4–8 leveles állapotban, 3–5 l/ha dózisban juttassuk ki a készítményt.

A nitrogén felvétele a virágzás közeledtével fokozódik. Energia Plusz készítményünkkel amid formában juttathatunk ki jelentős menynyiségű és tökéletesen hasznosuló nitrogén tápanyagot, 8–10 leveles fejlettségtől címerhá- nyásig, 20–30 liter/ha dózisban.

Talajszerkezet-javítás, -lebontás és humifikáció

A szár- és gyökérmaradványok elbontásá- val felszabadítjuk a bennük lévő tápanyagokat, ugyanakkor hozzájárulunk egy intenzív talajélet kialakulásához. Phylazonit Tarlóbontó NG készítményünket 15–20 l/ha dózisban a szármaradványokra permetezve, egyszerre teremtjük meg a lehetőségét a tápanyagok mobilizálásának, a kórokozók visszaszorításának, a javuló talajszerkezetnek, összességében egy sikeres technológia alapjainak.

További információkért keresse tanácsadóinkat!

Phylazonit NG, Facebook, Instagram

(x)

Címlapkép forrása: Egyéb
NEKED AJÁNLJUK
CÍMLAPRÓL AJÁNLJUK
KONFERENCIA
Agrárszektor Konferencia 2024
Decemberben ismét jön az egyik legnagyobb és legmeghatározóbb agrárszakmai esemény!
EZT OLVASTAD MÁR?