Most kiderül az igazság: tényleg leáldozóban a kukoricának Magyarországon?

Most kiderül az igazság: tényleg leáldozóban a kukoricának Magyarországon?

Magyarországon a legnagyobb vetésterülete a búzának, kukoricának, napraforgónak, árpának, repcének és szójának van, ami nem meglepő, hiszen hazánk ezen növények termesztésére, értékesítésére van leginkább felkészülve. Ennek ellenére mindenki számára fontos lenne az új növények bevonása, kérdés, hogy erre mikor és hogyan kerülhet sor. A termelőket rengeteg nehézség sújtja, és általánosságban elmondható, hogy a szektorban nem uralkodik jó hangulat sem. Vajon a pályázatok hozhatják el a megoldást? Esetleg magát a termelést kellene megreformálni? Mindez kiderül az alábbi cikkünkből.

Az Agrárszektornak most a Corteva Agriscience, a KWS és a RAGT beszélt arról, hogy Magyarországon nincsenek egyszerű helyzetben a termelők, a klímaváltozásra és az árrobbanásokra pedig valamilyen választ kell adni. A pályázatok sok esetben segítséget nyújthatnak, ám még így is lesznek olyan gazdálkodók, akik nem fognak talpon maradni, és lehúzhatják a rolót. Egyben kiderült az is, hogy talán érdemes lenne a kukoricán és a búzán kívül más növényekben is gondolkozni.

EZ IS ÉRDEKELHET

Sólyom János: „A gazdálkodók hangulata és a vetési kedve régiónként változó”

Sólyom János, a Corteva Agriscience vetőmag termékmenedzsere arról beszélt, hogy az aszályos körülmények nem feltétlenül indukálják a 400 alatti FAO számú hibridek iránti érdeklődés növekedését, hiszen az elmúlt években megnőtt a hőösszeg, megnőtt a napsütéses órák száma az országban, így a hosszabb tenyészidejű hibridek is beérnek.

A 400-nál magasabb FAO számú kukorica hibridek emellett nagyobb termést ígérnek genetikailag, ha az időjárási körülmények megfelelőek, de a gazdálkodóknak számolniuk kell a szárítási költséggel. Az igaz, hogy a korai érésű hibridek iránt mindig is nagyobb volt a kereslet a hazai piacon, de az utóbbi három évben nem látható szignifikáns növekedés az érdeklődést tekintve.

A szakember egyben kiemelte, önmagában a magasabb tőszámmal, csíraszámmal elvetett kukorica nem fog magasabb hozamot teremni. Azt, hogy a termelő mekkora tőszámmal vesse a kukoricát sok mindentől függ, például a terület, a talaj adottságától, az öntözés és műtrágya használat mértékétől. Ezeket figyelembe véve egy adott hibridet Kelet-Magyarországon egy aszály sújtotta térségben más tőszámmal javasolt elvetni, mint egy onnan az északra található Hajdú-Bihar vármegyében a löszháton.

EZ IS ÉRDEKELHET

A Cortevánál például minden esetben a gazdálkodók igényeit figyelembe véve ajánljuk a technológiát. Mutathatunk utat a termelőknek a saját, belső következtetéseink alapján, de a gazdálkodói körülményeket felmérve, az igényeiket körbejárva alakul ki az, hogy milyen FAO számot ajánlunk végül.

Mint megtudtuk, a gazdálkodók hangulata és a vetési kedve régiónként változó. Ahol az aszály kevésbé sújtotta a területet, ott magasabbak lettek a hozamok és nagyobb a kedv a kukorica vetését illetően. Sólyom János szerint az viszont általánosságban kijelenthető, hogy érdemes több hibridet vetni, eltérő tenyészidővel, annak érdekében, hogy a virágzási időben érkező hőstressz negatív hatásának kockázatát csökkentsük. Emellett érdemes olyan hibrideket választani, ami a virágzáskori hőstresszt az átlagosnál jobban viselik.

Az látható a piacon, hogy összességében valamennyi vetésterület csökkenésre lehet számítani kukoricában az idei évben, de jelenleg nincs olyan növény, ami nagy területen helyettesíteni tudja ezt a fő kultúrnövényt. A Corteva partnereinek visszajelzése alapján, a gazdálkodók keresik azokat az innovatív megoldásokat és technológiákat, amelyekkel támogatni tudják a kukorica fejlődését és a termés biztonságát, hogy a jelenlegi klimatikus viszonyok között is magas hozamokat tudjanak elérni.

EZ IS ÉRDEKELHET

Nagy Csaba (KWS): „Szokások helyett, kockázatmérlegelés”

Alapvetően a magyarországi kukoricatermesztés döntő többségét a korai érésű fajták adják sok-sok éve. Ezek azok a fajták, melyeknek a FAO száma 300 és 399 közé tehető. Ha megnézzük az elmúlt 10 év top kukoricahibridjeit, az első 5 „helyezett” szinte biztos, hogy a korai érésű fajták közül kerül ki. A korai éréscsoport modern hibridjei termőképességben már igazi kihívói a középérésű csoportnak, míg a betakarításkori szemnedvesség tekintetében biztonságot jelentenek a saját szárítási kapacitással nem rendelkező gazdálkodóknak is

- kezdte Nagy Csaba, a KWS marketing és kommunikációs vezetője.

A szakember elmondta azt is, hogy az elmúlt években tapasztalható változékony időjárási körülmények is az ilyen hibridek felé terelik a termelőket. Fontos kiemelni, hogy a gazdálkodóknak a hibridek kiválasztása során legfontosabb szempont saját termelési adottságaik mérlegelése kell legyen. Ha az elmúlt évek eredményeit számba vesszük, sokkal pontosabban mérhetjük fel, hogy az ideális választás számunkra a csúcstermő képesség vagy a szűkös körülményekhez való alkalmazkodás, mint fő szempont. A KWS kukoricahibrid kínálata pontosan ezen kockázat mérlegelési elv mentén épül fel. Továbbá beszélt arról is, hogy a klímaváltozás mellett a koronavírus-járvány és az energiaár-robbanás is nagy kihívás elé állította a termelőket és az ágazat szereplőit, és „most már alapos mérlegelés szükséges minden döntést megelőzően”. A kukoricahibridek magas terméspotenciáljának kihasználásában az öntözés is kulcskérdés:

Sajnos Magyarországon továbbra is nagyon alacsony az öntözöttség. Bár egyre több az öntözési közösség itthon, komolyabb áttörést még nem hozott el a földeken. A klímaváltozás és aszály menedzsment kizárólag komplex szemléletben lehet sikeres. Az öntözés, a vetésforgó átgondolása, alternatív növények termesztése egy-egy elem, amivel csökkenthetjük a kockázatot. Az biztosan a legrosszabb megoldás, ha nem vesszük figyelembe a markáns változásokat, és mindent a korábbi évek gyakorlata szerint csinálunk.

EZ IS ÉRDEKELHET

Ami a tőszámokat illeti, ugyancsak a saját adottságok, termelési lehetőségek, technológiai színvonal, amit számba kell vennie a gazdálkodónak. A visszatérően aszályos kukoricatermesztő körzetekben például egy lépés a termésbiztonság felé, ha meg tudunk barátkozni az alacsony, 60.000 tő/ha tartománnyal.

A KWS-nél végzett tőszámkísérletek lehetőség szaktanácsadóik kezében, hogy a gazdálkodóval közösen a termőképességet, az ökológiai és ökonómiai adottságokat számba véve nyújtsanak ajánlást. Látható az is, hogy hazánk egyes területein a kukorica már nem termeszthető jövedelmezően. Kis humorral úgy is mondhatnánk, a kukorica tőszámát a nullára kell csökkenteni, és az aszályt jobban toleráló növényre kell váltani, nincs mese.

Mindezek tudatában Nagy Csaba kifejtette, hogy jelenleg a mezőgazdasági iparágban nem lehet jónak nevezni a hangulatot. A felgyorsult környezeti változások mellett a geopolitikai hatások is befolyásolják az ágazati folyamatokat, tovább növelve a nehezen kiszámítható és gyors események gyakran negatív hatását. 

Egyre több birtokösszevonás történik, ami abból a szempontból érthető, hogy egy nagyobb szervezet mind gazdaságilag mind a termelés szempontjából válságállóbb. Egy kis-közepes gazdálkodót a területén visszatérő aszály pár egymást követő év után teljesen ellehetetlenít. Mindennél jobban felértékelődik a saját területünk és gazdálkodási gyakorlatunk alapos elemzése.

EZ IS ÉRDEKELHET

RAGT: „Szükség van új növényekre is itthon”

A RAGT lapunknak elmondta, hogy 2022 utáni súlyos aszály és a Covid-időszak alatt tapasztalt jelentős gázáremelkedés következtében a gazdák érthető módon a rövidebb tenyészidejű növények irányába mozdultak el. Ennek egyik oka a szárítási költség csökkentése, míg a másik nagyon lényeges szempont, hogy a kukorica fejlődése a nyári aszály idejére minél későbbi fázisába jusson.

Ezt valamelyest tudjuk szabályozni a korai vetéssel is, amennyiben az időjárás engedi. A 2020-as évek elején a gazdálkodók akár 100 FAO egységgel is visszavettek a kukoricák érésidejében a korábbihoz képest. Ez a nemesítő házaknak azt eredményezte, hogy a FAO 450-es éréscsoportú szemes kukorica vetésterülete csökkent, míg a FAO 380-as csoporté nőtt. Hasonló változás volt megfigyelhető 2019-ben is, amikor a FAO 500-as anyagok területe 14 %-ról, 8-9%-ra csökkent. Most a FAO 400-as éréscsoport aránya csökkent hasonló arányban, míg a 400 alatti éréscsoportok területe nőtt meg ugyan ennyivel.

EZ IS ÉRDEKELHET

Kiemelték, az ajánlott FAO értékek és csíraszámok nagyon eltérőek lehetnek. Magyarországon a legnépszerűbbek a FAO 350-400 közötti csoportba tartozó kukoricák, mivel az ország északi és déli részén is biztonsággal tudják termeszteni a gazdálkodók. Ugyanakkor a célok és a környezeti tulajdonságok eltérőek: a lazább, homokosabb területen ennél jóval korábbi érésű kukoricákat vetnek, míg a déli, jó adottságú területeken még mindig használják a FAO 500 feletti éréscsoportba tartozó anyagokat is.

A csíraszám meghatározása szintén nagymértékben függ a talaj és természeti adottságoktól: a lazább és gyenge minőségű területeken a gazdálkodók helyenként a 60.000 szem/ha vetésszámot alkalmaznak, míg a jó, akár öntözhető táblákban, különösen, ha korai érésű kukoricát használnak, akár 90.000 szemet is vethetnek. Országosan jellemzően a 65-72.000 szem/ha közötti vetésszámot alkalmaznak, azonban a 2022-es aszályt követően ez az érték csökkent. Az alacsonyabb tőszám kedvezőbb lehet aszályos körülmények között, mivel a kukorica ilyen esetben jobban teljesít. Ennek következtében a magyar gazdák az átlagosnál alacsonyabb tőszámot próbáltak ki, ami átlagosan 2.000-3.000 maggal kevesebb vetést jelentett hektáronként. A 2023-as telet követően azonban a vetőmag-norma ismét visszatért a megszokott szintre. A szektorban tapasztalható hangulatról pedig a RAGT sem tudott sok jót elmondani:

A helyzet nem túl biztató. Vannak olyan országrészek, ahol 3-4 éve nem lehet gazdaságosan termelni. 2024-ben a kukorica esetében nemcsak a csapadék hiánya okozott gondot, hanem a toxin mennyisége is. Ez különösen súlyos gondot jelentett azokon a területeken, ahol a termés is gyenge volt. Szerencsére mára a toxinos kukoricának is megindult a piaca, így a gazdák el tudják adni. Az árak lassan segítenek enyhíteni az átlagos területeken tapasztalható terméskiesés okozta bevételcsökkenést, de ahol csak 2-3 tonna kukorica termett hektáronként, ott komoly a baj. Sajnos jellemzően ezek a területek szenvednek évek óta a csapadék hiányától. Az Agrár-környezetgazdálkodási Program (AKG) most induló támogatása sok gazdának nélkülözhetetlen bevételi forrássá vált.

EZ IS ÉRDEKELHET

Magyarországon a legnagyobb vetésterülete a búzának, kukoricának, napraforgónak, árpának, repcének és szójának van, hiszen ezen növények termesztésére, értékesítésére van leginkább Magyarország felkészülve. Ennek ellenére mindenki számára fontos lenne az új növények bevonása, hiszen ez nemcsak a gazdák biztonságos megélhetését, hanem az egész szektor stabilitását is szolgálná - ehhez viszont a piacokat kellene megteremteni először.

Az egyik ígéretes új kultúra a cirok, de más, hasonló növények bevezetése is szükséges lenne. Nem szabadna, hogy az legyen a megoldás, hogy a támogatások megszerzéséért olyan növényeket termesszenek, amelyeket végül be sem takarítanak. Ez a gyakorlat nemcsak Magyarország, hanem az Európai Unió versenyképességét is gyengíti. Eközben nagy felelősség hárul a nemesítőinkre, mivel a kukorica várhatóan hosszú távon is az egyik legfontosabb kultúránk marad. A mesterséges intelligencia máris felgyorsította a nemesítési folyamatokat, lehetővé téve az emberi szaktudás hatékonyabb felhasználását. A környezet és az időjárás gyors változásaira gyors választ kell adnunk. Ez a feladatunk, és meg fogjuk oldani!

Címlapkép forrása: Getty Images
NEKED AJÁNLJUK
CÍMLAPRÓL AJÁNLJUK
KONFERENCIA
Agrárszektor Konferencia 2024
Decemberben ismét jön az egyik legnagyobb és legmeghatározóbb agrárszakmai esemény!
EZT OLVASTAD MÁR?