Rögtön az év első napján Nagy István agrárminiszter arra figyelmeztetett, hogy legyenek megfontoltak és óvatosak a magyar termelők. A tárcavezető akkor arról is beszélt, hogy a mindennapi élelmiszer biztosítása létkérdés, és a gazdáknak ebben a hektikus világban kell megfelelő válaszokat adniuk a kihívásokra, és ehhez mindenkinek változnia kell, nyitottnak kell lenni a tanulásra, az új technológiák megismerésére és alkalmazására. Kiemelte, hogy a termelőknek a természet egyensúlyát fenntartva kell eredményesebben és versenyképesebben gazdálkodniuk. Mint mondta, a célok megvalósításához az agrártárcának pontos menterendje is van, ugyanis 2027-ig 2900 milliárd forintból újulhat meg a magyar mezőgazdaság és élelmiszeripar.
Mit sikerült mindebből megvalósítani 2024-ben?
Januárban lapunk arról számolt be, hogy akkortájt elszabadult az infláció Magyarországon, ami - egyebek mellett - az élelmiszerárak elszállását is okozta. Ebből kifolyólag több termékcsoportnál is jelentősen csökkent a fogyasztás, ami az élelmiszeripar valamennyi szereplőjénél komoly problémát jelentett. Bár az infláció 2023 év végére jelentősen csökkent, az élelmiszerárak és az előállítás költségei továbbra is magasak maradtak.
Vörös Attila, a Felelős Élelmiszergyártók Szövetsége (FÉSZ) ügyvezető igazgatója ekkor elmondta, hogy idén is több nehezítő tényezővel kell számolni, főként azért, mert a hazai szabályozás változásai nem segítik az ágazat szereplőit: a kiterjesztett gyártói felelősségi díj kiugróan magas mértékének beépülése az árakba még idén is tartani fog, közben pedig megjelenik számos új pénzügyi és adminisztratív teher is, mint például a kiberbiztonsági felügyeleti díj, a hulladékgazdálkodással összefüggő környezetvédelmi biztosítéki kötelezettség. Ezek mellett továbbra is velünk maradnak olyan régebbi elemek, mint például a népegészségügyi termékadó (NETA).
Még mindig nem tudtunk nagyot fejlődni ebben
Az élelmiszerárak rakétaként lőttek ki a magyar boltokban, amire az orosz-ukrán háború csak rátett egy lapáttal. Azóta pedig sokszor durva árakkal találhatjuk magunkat szemben a boltokban, a termelőket a magas áfa és a gyenge forint ugyancsak nem segíti. Berezvai Zombor, a Budapesti Corvinus Egyetem adjunktusa az Agrárszektornak adott interjújában elmondta, hogy a standard, kevéssé innovatív termékek esetén - és az élelmiszerek jelentős része ide tartozik - a költségek képezik az árazás alapját. Itt viszont nemzetközi összehasonlításban nem állunk jól, a magyar élelmiszeripar általánosságban véve kevésbé hatékony, termelékeny, mint a régiós versenytársai - ez tehát felfelé tolja az árakat. A magyar élelmiszeripar hatékonysága elmarad a nagy európai országok termelékenységétől, ami kétségkívül drágábbá teszi az itthon előállított termékeket. Ráadásul a magyar élelmiszeripar magasabb kamatkörnyezettel szembesül, ha beruházni vagy fejleszteni akar.
Mindezt tovább rontja a magas áfaszint és a forint euróval és dollárral szembeni volatilitása. Utóbbira sok esetben úgy reagálnak a cégek, hogy magasabb árfolyammal számolnak, mert az előre kiszámíthatatlan árfolyammozgások miatt nem akarnak profitot bukni. Ez pedig valójában nem csak az import termékeket érinti, hanem a versenytárs-orientált árképzés miatt a hazai termékeket is, amelyek a versenyző importhoz igazítják az áraikat.
Egyre nagyobb utat törnek maguknak a rovarok
Azt mára már szinte megszokhattuk, hogy hiába irtóznak tőle sokan, a rovarok egyre több élelmiszerbe belekerülnek. Az Európai Unióban például a rovarok, vagy azok részeinek felhasználásával készített élelmiszerek új élelmiszernek minősülnek. Hazánkban is egyre nagyobb szerepet kaphat az élelmiszeriparban, ezt mi sem mutatja jobban, hogy 13 ezer négyzetméteres automatizált takarmányfehérje-gyártó üzemet nyitott Üllőn az Agroloop Hungary Kft. A vállalat legfőbb célja az, hogy néhány éven belül vezető szereplővé váljon a fenntartható, prémium minőségű takarmány-alapanyagok és talajkondicionálók piacán, miközben meghonosítja az ipari méretű rovartenyésztést a közép-kelet-európai régióban.
Jelenleg az EU-ban négy rovarfaj került engedélyezésre: közönséges lisztbogár (Tenebrio molitor) lárvája, keleti vándorsáska (Locusta migratoria), házi tücsök (Acheta domesticus), alombogár (Alphitobius diaperinus) lárvája. Az engedélyek nem terjednek ki más rovarfajok élelmiszerként történő forgalomba hozatalára. A négy fajra összesen hat engedély került kiadásra:
- Szárított Tenebrio molitor lárva (közönséges lisztbogár): fehérjetermékekben, kekszekben, hüvelyeskből készített ételekben és tésztaalapú termékekben használják fel.
- Fagyasztott, szárított és por formában lévő Locusta migratoria (keleti vándorsáska): feldolgozott burgonyatermékekben; hüvelyesekből készített ételekben és tésztaalapú termékekben, húshelyettesítőkben, levesekben és leveskoncentrátumokban, konzerv/üvegben kiszerelt hüvelyesekben és zöldségekben, illetve például kolbászokban használják fel.
- Közönséges lisztbogár fagyasztott, szárított és por formájában lévő lárvája (Tenebrio molitor lárva): müzliszeletekben, szószokban, húshelyettesítőkben, chipsekben, előkészített húsokban használják fel például.
- Fagyasztott, szárított és por formában lévő Acheta domesticus (házi tücsök): például kenyér- és zsemlefélékben, kekszekben, pékárukban, szószokban, húshelyettesítőkben használják fel.
- Az Acheta domesticusból (házi tücsök) előállított, részben zsírtalanított por: például müzliszeletekben, kekszekben, szószokban, levesekben, chipsekben használják fel.
- Fagyasztott, pépesített, szárított és por formában lévő Alphitobius diaperinus-lárvák (alombogárlárvák): kenyér- és zsemlefélékben, levesekben, chipsekben, tej- és tejtermék-helyettesítőkben, húshelyettesítőkben használják fel.
Azt pedig fontos kiemelni, hogy a már engedélyezett rovarokat sem forgalmazhatja bárki az EU területén.
Szomorú a kép
Idén áprilisban Benkő András, a Kaiser Food Kereskedelmi és Marketing Igazgatója lapunknak kifejtette, hogy tavaly sem volt könnyű éve az élelmiszeriparnak itthon és az idei sem volt egy sétagalopp:
Számos lépésre kényszerültünk már 2022-ben. Az áremelés mértéke meghaladta az 50%-ot, ami leginkább a forintgyengülésnek volt köszönhető, de más költségek, mint például az energiaárak, logisztika is jelentősen növekedtek. Volt egyfajta lefelé váltás az olcsóbb termékek, illetve a saját márkás termékek irányába, és ezt kezelni kellett. 2022-ben a forintgyengülés, 2023-ban a sertésárak változása volt egy nagy megoldandó feladat. Nehezen kezelhető, amikor egy félsertés ára év elején 1,2 euró, aztán felmegy 2,2 euróig. Ezek a piaci viszonyok a fogyasztói árakban is jelentkeztek, hiszen a gyártók kénytelenek ilyen esetben árat emelni. Tavaly a fogyasztás volt a legnagyobb probléma.
Hozzátette, az árak felmentek, ezért a vevők kevésbé voltak aktívak, átgondolták a vásárlási szokásaikat. Nem vettek háromféle felvágottat, csak egyet, a drágább termékek helyett olcsóbbat választottak. Korábban például a felvágott kategória elég nagy visszaesésben volt, de 2022-23-ban ismét növekedni kezdett, hiszen ez egy olcsóbb árfekvésű kategória. Aki ebben erős volt, annak ez egy menekülő útvonalat jelentett.
Óriási vesztesek és hatalmas nyertesek
Raskó György agrárközgazdász elmondása szerint az elmúlt hónapokban folyamatosan nőtt az élelmiszerek árának emelkedése Magyarországon, és vannak olyan termékkörök, ahol 30-50%-os emelkedés volt megfigyelhető a beszerzési áraknál, másoknál 10% fölötti drágulásokról lehet beszélni. A helyzet nyertesei a diszkontláncok, mindenki másnak hozzájuk kell igazodnia, ezáltal viszont veszteségesen kénytelenek működni. Raskó György, mint fogalmazott, hazánkban az élelmiszerek árának emelkedése európai uniós szinten is kirívó, ráadásul a magyar állampolgároknak jóval kevesebb pénzből jövedelemből/nyugdíjból kell megoldaniuk az élelmiszer-vásárlásaikat.
A szakember továbbá sokkoló adatokat is közölt: jelenleg a kiskereskedelmi boltok 90%-a veszteséges Magyarországon, mivel alkalmazkodniuk kell azokhoz az árakhoz, amelyeket a diszkontláncok kínálnak. Vagyis egy-két láncot leszámítva mindenki veszteséget termel a hazai élelmiszerpiacon. Ezen kívül, amíg 2021-ben a magyar háztartások havi kiadásainak 19-20%-a ment el élelmiszerre, ez most már elérte a 30%-ot is.
Pályázatdömping volt 2024-ben is a magyar élelmiszeriparban
A mezőgazdaság, azon belül az élelmiszeripar gatyába rázásának érdekében rengeteg támogatásra pályázhattak a termelők idén is. Több pályázati felhívás jelent meg az utóbbi hónapokban, legnagyobb számban a vidékfejlesztési és agrár pályázatok. Egyértelműen az élelmiszeripari pályázatok mennek most a legjobban: a kisebb cégekre szabott kiírás, amely „Feldolgozó üzemek fejlesztésének támogatása” nevet viselte, és 50 milliárd forráskerettel lett meghirdetve, augusztusban járt le. Szeptember 16-án pedig megjelent a „Feldolgozó üzemek komplex fejlesztésének támogatása” című felhívás 150 milliárd keretösszeggel, amiben akár 5 milliárd forintot is nyerhettek az élelmiszeripari cégek hatékonyság- és kapacitásnövelésre - ez utóbbi a nagyobb cégekre lett kiírva.
Essősy Zsombor, a Magyarok a Piacon Klub elnökének elmondása szerint összesen 300 milliárd forintot rakott félre a kormány az élelmiszeripar hatékonyságának fejlesztésére. Mivel 50%-os támogatási intenzitás van ennél a programnál, ezért az mintegy 600 milliárd forint értékű beruházást generálhat, amivel óriási lépést tehet előre Magyarország a versenyképessége növelése érdekében.