Veszedelmes kártevő pusztít a Balatonnál: vészesen fogy a halállomány

Veszedelmes kártevő pusztít a Balatonnál: vészesen fogy a halállomány

agrarszektor.hu
Szári Zsolt, a Balatoni Halgazdálkodási Nonprofit Zrt. vezetője, videókkal hívta fel a figyelmet a kormoránok által okozott súlyos halállomány- és ökoszisztéma-károkra a balatonnál, miközben 2023-ban már több mint 2200 madarat ejtettek el. A nagy kárókatonák naponta 1000 tonna halat fogyasztanak Európában, veszélyeztetve a biológiai sokféleséget, valamint jelentős pénzügyi és ökológiai károkat okozva. Az Európai Akvakultúra Termelők Szövetsége összehangolt európai stratégia kidolgozását sürgeti a populáció kezelésére.

Szári Zsolt, a Balatoni Halgazdálkodási Nonprofit Zrt. vezérigazgatója hatalmas kormoránseregről készült videókat osztott meg közösségi oldalán, felhívva a figyelmet az évek óta fennálló problémára. A nagy kárókatonák, vagy más néven kormoránok, jelentős károkat okoznak a halállományban és a part menti ökoszisztémákban, miközben Európában napi 1000 tonna halat fogyasztanak el. A faj elleni védekezés részeként a hazai horgászszövetségek évről évre egyre több madarat gyérítenek, miközben szakmai szervezetek sürgetik az összehangolt európai stratégiát a kormoránpopuláció kezelésére - olvasható a Pecaverzum oldalán.

EZ IS ÉRDEKELHET

2014-ben mindössze 669 nagy kárókatonát ejtettek el, míg 2023-ra ez a szám 2265-re emelkedett. A kormoránok Európában napi 1000 tonna halat fogyasztanak, jelentős pénzügyi veszteségeket okozva, miközben stresszelik a tenyésztett halakat és veszélyeztetik a biológiai sokféleséget. Az Európai Akvakultúra Termelők Szövetsége (FEAP) egy összehangolt európai stratégia kidolgozását sürgeti a faj növekvő populációjának kezelésére.

EZ IS ÉRDEKELHET

A madarak kolóniákban telepednek meg, és komoly károkat okoznak: tetemes mennyiségű halat fogyasztanak, sebesítik a halakat, terjesztik a parazitás betegségeket, és ürülékükkel a part menti élőhelyeket is tönkreteszik, veszélyeztetve más fajokat, például a szürke gémet és a kócsagot. A Magyar Akvakultúra és Halászati Szakmaközi Szervezet (Mahal) 2022-es adatai szerint a vonuló kormoránállomány évente 5500 tonna halveszteséget okoz Magyarországon, amelynek értéke meghaladja a hárommilliárd forintot. Az intenzív vadászat és gyérítés a halgazdálkodás fenntarthatósága érdekében nélkülözhetetlen.

Címlapkép forrása: Getty Images
NEKED AJÁNLJUK
CÍMLAPRÓL AJÁNLJUK
KONFERENCIA
Agrárszektor Konferencia 2024
Decemberben ismét jön az egyik legnagyobb és legmeghatározóbb agrárszakmai esemény!
EZT OLVASTAD MÁR?
Hello vidék  |  2024. december 31. 14:06